Άρης – ΑΕΚ 0-2: «Άλωσε» το «Κλ. Βικελίδης» η εξαιρετική «Ένωση»

9/10/2022 23:16
Η επιβλητική ΑΕΚ επικράτησε... μόνο με 2-0 του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα και πέρασε ξανά στην 2η θέση και στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Σιμάνσκι (28’) και Γκαρσία (51’) τα γκολ για την «Ένωση» που είχε πολλές μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, εν αντιθέσει με τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι απείλησαν ελάχιστα και βρίσκονται πλέον στο -11 από την κορυφή.

Δύο και λίγα ήταν! Η εκπληκτική ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα πέρασε με 2-0 από την έδρα του Άρη και πήρε την 3η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Η «Ένωση» ήταν κυρίαρχη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους εξαιρετικούς Σιμάνσκι (28’) και Γκαρσία (51’).

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ωραίο γρήγορο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο κι αν ήταν πιο εύστοχοι θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» νωρίτερα το παιχνίδι, απέναντι σε έναν Άρη που αδυνατούσε να φτιάξει ευκαιρία της προκοπής.

Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν τα ατομικά λάθη στις φάσεις των δύο γκολ, βρέθηκαν από νωρίς πίσω με 2-0 και έκτοτε αδυνατούσαν να διασπάσουν την άμυνα της «Ένωσης». Παράλληλα δέχτηκαν πολλές φάσεις στο επιθετικό τρανζίσιον της αντιπάλου τους και γλίτωσαν από βαρύτερο σκορ.

Η ΑΕΚ που ακόμα δεν έχει δεχτεί γκολ εκτός έδρας σε κανονική ροή παιχνιδιού έφτασε τους 15 βαθμούς και πέρασε ξανά στην 2η θέση με +1 από Ολυμπιακό και Βόλο και στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που νωρίτερα έκανε το 7x7. Από την άλλη, ο Άρης γνώρισε δεύτερη σερί ήττα και βρίσκεται πλέον στην 7η θέση και στο -11 από την κορυφή.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να έπαιζαν με ένταση αλλά να μην έβρισκαν τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Το πρώτο 25λεπτο πέρασε χωρίς κλασσική ευκαιρία από τις δύο πλευρές, με τον Άρη να πατούσε ελαφρώς καλύτερα, αλλά η συνέχεια του παιχνιδιού είχε μία πρωταγωνίστρια ομάδα και αυτή ήταν η ΑΕΚ.

Η «Ένωση» πατούσε με αξιώσεις στην περιοχή του Άρη, απείλησε στο 25’ με σουτ του Γκατσίνοβιτς το οποίο έβγαλε ο Κουέστα ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ρότα έκανε άστοχο σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή. Η τρίτη ευκαιρία αποδείχθηκε και… φαρμακερή για τον Άρη καθώς στο 28’ ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε ωραία φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο Σιμάνσκι με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Ο Άρης όχι μόνο δεν κατάφερε να συνέλθει, αλλά στάθηκε πολύ τυχερός που δε δέχτηκε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 31’ ο Αραούχο πίεσε ψηλά και έκλεψε τη μπάλα από τον Νταγκό, έπαιξε το 1-2 με τον Πινέδα αλλά αστόχησε σε κενή εστία, μιας και ο Κουέστα ήταν εξουδετερωμένος. Έξι λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν άλλη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Λιβάι να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Κουέστα έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Σιμάνσκι, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Μαζίκου. Το σφύριγμα για ημίχρονο ήταν κάτι σαν βάλσαμο για τον Άρη, ο οποίος καλούνταν να ανασυνταχθεί και να βελτιώσει σημαντικά την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος και στην πρώτη ευκαιρία κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Στο 50’ ο Μαντσίνι υπέπεσε σε αβίαστο λάθος στο κέντρο δίνοντας τη μπάλα στον Αραούχο, αυτός έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Γκαρσία, ο οποίος «έσκαψε» έξοχα τη μπάλα πάνω από τον Κουέστα στέλνοντας την στα δίχτυα για το 2-0.

Ο Πάρντιου βλέποντας την ομάδα του να μην έδειχνε κανένα σημάδι αντίδρασης, προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 57’ ρίχνοντας τον Ζερβίνιο αντί του Γκρέι που δεν είχε ούτε τελική αλλά και τον Οντουμπάγιο αντί του Εμπακατά. Μετά το 2-0 ο Άρης είχε πάρει την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Πάρντιου μην βλέποντας βελτίωσης γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1 με τον Ντιόπ να παίρνει τη θέση του Ματέο Γκαρσία, ενώ ο Πάλμα αντικατέστησε τον Ιτούρμπε.

Η ΑΕΚ αμύνονταν αποτελεσματικά και ήταν… φωτιά στις αντεπιθέσεις, φτάνοντας σε αρκετές περιπτώσεις κοντά σε τρίτο τέρμα. Στο 65’ ο Γκατσίνοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά το τελείωμα του ήταν κακό, δύο λεπτά μετά ο Γκαρσία βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ενώ στο 71’ ο Ενκουλού έκοψε σωτήρια το πλασέ του Πινέδα λίγο μέσα από την περιοχή. Η ΑΕΚ συνέχιζε να απειλεί και στο 75’ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής του Γκατσίνοβιτς αλλά ο Κουέστα απέκρουσε σωτήρια κρατώντας ζωντανούς τους γηπεδούχους.

Ενδεικτικό του πόσο καλή εικόνα είχε η ΑΕΚ στο παιχνίδι ήταν ότι ο Αλμέιδα προχώρησε στις πρώτες αλλαγές στο 80’, περνώντας τους Τσούμπερ και Άμραμπατ στις θέσεις των Γκατσίνοβιτς και Ελίασον. Από την πλευρά του ο Πάρντιου ολοκλήρωσε τις αλλαγές στο 82’ βάζοντας τον Καμάτσο αντί του Μανού Γκαρθία. Ο Πορτογάλος εξτρέμ, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του, σημείωσε την πρώτη αξιόλογη φάση του Άρη στο δεύτερο μέρος με ένα σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τα εναπομείναντα λεπτά πέρασαν δίχως κάτι ιδιαίτερο. Η ΑΕΚ έκανε εξαιρετική διαχείριση και έφυγε εύκολα με το «διπλό» από την έδρα του Άρη, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα από τον κόσμο του με το σφύριγμα της λήξης.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά (57’ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Νταμπό, Ματέο Γκαρσία (65’ Πάλμα), Μανού Γκαρθία (82’ Καμάτσο), Ιτούρμπε (65’ Ντιόπ), Μαντσίνι, Γκρέι (57’ Ζερβίνιο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (80’ Τζούμπερ), Ελίασον (80’ Άμραμπατ), Πινέδα (89’ Μάνταλος), Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία (89’ Γιόνσον).