ΟΦΗ - Ολυμπιακός 1-2: «Δραπέτευσε» απ' το «Γεντί Κουλέ» με «λυτρωτή» Μπακαμπού (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
9/10/2022 18:02
Ο Ολυμπιακός κατάφερε και πήρε δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ με 2-1 για την 7η αγωνιστική της Superleague επικρατώντας με ανατροπή των Κρητικών.

Σε ένα ματς που είχε τα... πάντα ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το πανέμορφο γκολ του Μπακαμπού στο 81' για να φύγει με το τρίποντο από το «Γεντί Κουλέ», ανατρέποντας έτσι το 1-0, που είχε διαμορφωθεί κατά του από το αυτογκόλ του νεαρού Ντόι (41'). Ενδιάμεσα ο Ροντρίγκες είχε ισοφαρίσει για τους «ερυθρόλευκους» στο 58', μετά από πανέμορφη ασίστ του Χάμες Ροντρίγκες, που εξιλεώθηκε κατά κάποιον τρόπο για το πέναλτι που είχε απωλέσει μερικά λεπτά νωρίτερα, όταν ο Μανδάς απέκρουσε την εκτέλεσή του.

Ο Ολυμπιακός μετά από αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 14 βαθμούς και την 2η θέση, όπου έπιασε τον Βόλο, απέχοντας 4 βαθμούς από την κορυφή, όπουθ βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που αγωνίζεται κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης απόψε (19:30). Αντίθετα ο ΟΦΗ έμεινε πολύ χαμηλά στην βαθμολογία, αφού είναι στην 12η θέση με 4 πόντους.

Καλύτεροι οι Κρητικοί, αυτογκόλ και στα... σχοινιά οι Πειραιώτες

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τα πατήματά του. Από απομάκρυνση του Μανδά στο 5’, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη επικίνδυνη κατάσταση, ωστόσο το τελείωμα του Μιγκέλ Ανχελ Γκερέρο στο τετ-α-τετ δεν ανησύχησε τον Τζολάκη.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Ντίκο στο 13’ ενώ άστοχη ήταν η κεφαλιά, υπό καλές προϋποθέσεις, του Μασούρα δύο λεπτά μετά.

Ο Έλληνας εξτρέμ δοκίμασε τα πόδια του σε δύο περιπτώσεις στην συνέχεια (15', 20') αλλά τα σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχα, ενώ ο Άβιλα στο 23' πήρε τις κόντρες σε ατομική προσπάθεια που επιχείρησε και σούταρε από καλή θέση εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ.

Στο 37' ο Ισπανός μπακ πέρασε αλλαγή, αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις και την θέση του πήρε ο Βρουσάι, αλλά τρία λεπτά αργότερα και ενώ το ματς έμοιαζε ισορροπημένο, ο ΟΦΗ βρήκε τρόπο να ανοίξει το σκορ. ο Μασούρας κόπηκε σε προσπάθεια να βγάλει γρήγορα την ομάδα του στην αντεπίθεση, ο Τοράλ επιχείρησε την σέντρα και ο Ντόι έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ως το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και πλέον ο Ολυμπιακός είχε ένα... βουνό ανέβει ώστε να αποφύγει άλλη μία απώλεια βαθμών.

Καλός Ροντρίγκες.... κακός Ροντρίγκες, Μπακαμπού και «ερυθρόλευκη» ανατροπή

Με την είσοδο των Χάμες και Γκάρι Ροντρίγκες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μίτσελ τα έπαιξε όλα για όλα. Το δυνατό σουτ του Πεπ Μπίελ στο 48’ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ τρία λεπτά μετά, ο Μιγκέλ Μεγιάδο ανέτρεψε τον Μάριο Βρουσάι. Την εκτέλεση, όμως, του Χάμες, απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία ο Μανδάς, κρατώντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Χάμες με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Γκάρι που πλάσαρε με το δεξί για το 1-1. Ο ΟΦΗ κλείστηκε στη συνέχεια, προσπαθώντας να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση, την ώρα που ο Ολυμπιακός έψαχνε το δεύτερο γκολ χωρίς ωστόσο να γίνονται φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

Παρ' όλα αυτά σχεδόν από το.... πουθενά, ο Ολυμπιακός βρήκε το δεύτερο γκολ. Από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ματιέ Βαλμπουενά, ο αφύλακτος Μπακαμπού με κεφαλιά έκανε το 1-2 στο 81’.

Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά από αυτή την εξέλιξη, με τον Μπακαμπού μάλιστα να χάνει σπουδαία ευκαιρία σε αντεπίθεση στο 90'+1' για να πετύχει κι άλλο γκολ, αλλά το σκορ τελικά να μην αλλάζει ως το τέλος και τον Ολυμπιακός να παίρνει τη νίκη που τον ανέβασε προς στιγμήν τουλάχιστον στην 3η θέση, ενώ ο ΟΦΗ παρέμεινε αντίστοιχα στην 12η.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Περέα, Μεγιάδο (72’ Τζου), Τοράλ (64’ Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντίκο (53’ Ντιουσέ), Γκερέρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Άβιλα (38’ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόη (46’ Γκάρι Ροντρίγκες), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ινμπομ Χουάνγκ, Αγκιμπού (80’ Μαρσέλο), Μασούρας (46’ Χάμες), Μπιελ (74’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.