Super League Interwetten: «Άλωσε» ξανά την Τρίπολη ο Ιωνικός - Διπλό στο Αγρίνιο με show Κουλούρη ο Ατρόμητος (videos)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
9/4/2022 22:26
Αήττητος στα πλέι άουτ της Super League Interwetten συνεχίζει ο Ιωνικός αφού νίκησε 3-2 τον Αστέρα στην Τρίπολη για την 3η αγωνιστική, ενώ ο Ατρόμητος ήταν ο νικητής με 3-2 στη ματσάρα του Αγρινίου με τον Παναιτωλικό.

Δεύτερο διπλό στην Τρίπολη και μάλιστα με το ίδιο σκορ πήρε ο Ιωνικός στη σεζόν, αφού όπως και στην κανονική περίοδο επικράτησε 3-2 -με ανατροπή- του Αστέρα. Οι Νικαιώτες ανέβηκαν έτσι στους 33 βαθμούς και την 4η θέση του μίνι πρωταθλήματος και θέλουν έναν βαθμό ακόμα ώστε να εξασφαλίσουν μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία, με τους Αρκάδες να μένουν στους 39.

Με θρίαμβο των φιλοξενούμενων έληξε και το ματς του Αγρινίου, όπου ο Ατρόμητος νίκησε τον Παναιτωλικό και πλέον έφτασε τους 30 βαθμούς και είναι στο +9 από την Λαμία και στο +11 από τον Απόλλωνα Σμύρνης δείχνοντας πως κλείνει την υπόθεση παραμονή. Στην 5η θέση της κατάταξης των πλέι αόυτ υποχώρησε ο Παναιτωλικός που έμεινε στους 32 πόντους μετά την τρίτη του σερί ήττα στο μίνι πρωτάθλημα.

Ματς «καρμπόν» και διπλό παραμονής για τους Νικαιώτες

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε ιδανικά το ματς αφού μόλις στο 5' ο Ριέρα άνοιιξε το σκορ, αλλά ο Ιωνικός δεν πανικοβλήθηκε και έβγαλε άμεσα αντίδραση από... αέρος. Αρχικά ο Τσιφτσής απλεκρουσε δύσκολα κεφαλιά του Μύγα στο 16', αλλά δεν μπόρεσε να πράξει αντίστοιχα με την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι που έφερε το ματς στα ίσια στο 29΄, ενώ ο Μάντζης με κοντινό πλασέ μετά από «ριμπάουντ» σε σουτ του Σάντσες στο 41΄ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν το πρώτο ημίχρονο. Οι Νικαιώτες μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι στην επανάληψη και έκαναν ό,τι ήθελαν για στα πρώτα 15 λεπτά με αποτέλεσμα στο 52΄ ο Μάντζης ξανά με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Τουράμ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 1-3.

Οι Αρκάδες ανέλαβαν την πρωτοβουλία στην συνέχεια αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων και κατέγραψαν αξιόλογη φάση στο 77' όταν ο Τιλίκα δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Τελικά ο Μουνάφο μείωσε σε 2-3 στο 87', αλλά παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Αλβαρες, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Γκαρσία, Σανταφέ (46΄ Μουνάφο), Βαλιέντε (79΄ Ιγκλέσιας), Τιλίκα, Σονί (59΄ Σίτο), Ριέρα (46΄ Κρέσπι), Μπενίτο (59΄ Μπαράλες)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Αοσμαν (82΄ Γκοτσούλιας), Ντάλσιο (62΄ Κιάκος), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό (88΄ Τσιριγώτης), Κάνιας, Λένις (46΄ Τουράμ), Μάντζης (82΄ Καμπράλ)

«Αγγλικό» ματς με τον Κουλούρη να «καθαρίζει» για τον Ατρόμητο

«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα του Ατρομήτου στο ματς καθώς μετά από μόλις 47'', ο Κουλούρης μετά από φοβερή ατομική προσπάθεια «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Έρλινγκμαρκ, που δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Το γκολ από τα... αποδυτήρια έδωσε «φτερά» στον Ατρόμητο, που στο 6' έφτασε κοντά στο 0-2, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μουνίθ. Το ματς είχε γίνει από νωρίς «ροντέο» με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και το επόμενο γκολ να μοιάζει θέμα χρόνου. Τελικά αυτό ήρθε στο 21' όταν μετά από κόρνερ ο Ντίας ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό, με το γκολ να κατακυρώνεται μετά τη χρήση του VAR.

H ισοφάριση άλλαξε πλήρως το μομέντουμ και οι Αγρινιώτες πλέον πίεζαν στα 3/4 του γηπέδου τον Ατρόμητο, ο οποίος όμως «πάγωσε» ξανά τους γηπεδούχους στο 28', όταν ο Μουνίθ «εκτέλεσε» με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή τον Ανέστη κι έκανε το 1-2.

Ο «τρελός» ρυθμός συνεχίστηκε αν και το παιχνίδι απέκτησε παράλληλα και πολλές μονομαχίες στο όρι του αντιαθλητικού. Στο 36' ο Ντίας, με πανομοιότυπο τρόπο με το πρώτο του γκολ (από εκτέλεσει κόρνερ και με ξεπέταγμα στο δεύτερο δοκάρι) έφερε ξαν΄το ματς στα ίσα.

Ο Νταγκό στο 36' και ο Κουλούρης στο 4'1 υποχρέωσαν Γιαννιώτη και Ανέστη σε μεγάλες επεμβάσεις, στα μακρινά σουτ που επιχείρησαν, με το χορταστικό πρώτο ημίχρονο να λαμβάνει τελικά τέλος με το σκορ στο 2-2.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Στρούγγη να χάνει μεγάλη ευκαιρία, με εναέριο πλασέ εντός περιοχής, για τον Ατρόμητο στο 49' και την κεφαλιά του Βέργου στο 55' να περνάει «σύριζα» από τα δοκάρι του Γιαννιώτη, έπειτα όμως το ματς «χάλασε».

Οι σκληρές μονομαχίες έφεραν κάρτες και αψιμαχίες μεταξύ παικτών, με τον ρυθμό να μη θυμίζει σε τίποτα το πρώτο μέρος. Σε μία από τις ελάχιστες πραγματικά καλές στιγμές στη συνέχεια του ματς, ο Κουλούρης στο 72' συνδυάστηκε με τον Χαρίση και με «κεραυνό» από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου Ανέστη βάζοντας ξανά τον Ατρόμητο μπροστά στο σκορ.

Η κόπωση έκανε την εμφάνισή της στη συνέχεια και για τις δύο ομάδες, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί με σέντρες κυρίως να απειλήσει και τον Ατρόμητο να περιμένει κάποια αντεπίθεση ώστε να κλειδώσει τη νίκη. Ο Αναστασίου έριξε όλα του τα επιθετικά «όπλα» στο ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού το σκορ δεν άλλαξε και οι Περιστεριώτες πήραν μία νίκη... μισή παραμονή.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου):Ανέστης, Κορνέλιους, Αντούνες (82΄Μόρσεϊ), Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Μάρτενσον (73΄Βαρόνε), Ντίας (73΄Μεντόσα), Νταγκό (73΄Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82΄Καρέλης), Βέργος.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Καστεγιάνο, Μαυρομμάτης, Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης, Σάλομον (79΄Ντένιτς), Κλωναρίδης (91΄Νταβιώτης), Μουνίθ (76΄Καρτάλης), Κουλούρης.