Super League Interwetten: Έβαλε «φωτιά» στα πλέι άουτ ο Απόλλων, σε μπελάδες η Λαμία (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
9/4/2022 20:11
Ο Απόλλων Σμύρνης έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό (2-1) από το Ηράκλειο και την έδρα του ΟΦΗ και σε συνδυασμό με την ήττα της Λαμίας με 3-0 στο Βόλο έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της παραμονής.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία με σκόρερ τους Φατιόν και Σλίβκα πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στους Κρητικούς οι οποίοι είχαν ευκαιρίες, ισοφάρισαν με τον Λουίς Φελίπε αλλά πλήρωσαν την αναποτελεσματικότητα τους.

Ο Βόλος από την άλλη δεν "χαρίστηκε" στην Λαμία η οποία είχε περισσότερο αμυντικούς προσανατολισμούς, προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο μέρος αλλά τελικά δέχτηκε τρία γκολ και αποχώρησε απογοητευμένη από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας.

Πλέον ο Απόλλων μείωσε την διαφορά από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ στους δύο βαθμούς και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής. Από την άλλη η Λαμία πλέον βρίσκεται σε δυσκολότερη θέση και θα χρειαστεί να αλλάξει την εικόνα της αν θέλει να είναι και του χρόνου στη Σούπερ Λιγκ.

Ανώτερος Βόλος, πιο φοβισμένη η Λαμία

Η Λαμία ήταν αυτή που είχε ανάγκη τους βαθμούς από το παιχνίδι αλλά ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά και στο παιχνίδι και στο 11΄είχε δοκάρι σε μία ωραία εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες ο οποίος ήταν ιδιαίτερα απειλητικός στο ξεκίνημα.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο και την κατοχή στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να είναι σωστά στημένοι στην άμυνα τους αλλά να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να φανούν απειλητικοί. Η ομάδα της Μαγνησίας βέβαια δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και προσπαθούσε να "ενοχλήσει" τον Σαράνοφ με κάποια μακρινά σουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τον Βόλο να απειλεί αλλά τον Σαράνοφ να μπλοκάρει το σουτ του Μπαριέντος και στο 49' ήταν η πρώτη φορά που η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει αλλά η ενέργεια του Μανούσου κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να επιτεθούν και στο 53' έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Η πίεση έφερε μία αντεπίθεση από τα δεξιά και μετά από μία αναταραχή στην αντίπαλη άμυνα ο Σιμόν έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Η εικόνα πλέον είχε αλλάξει και η Λαμία κέρδισε τέσσερα σερί κόρνερ ψάχνοντας το γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών όμως όλα πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Η ομάδα του Φέστα ήταν εμφανώς καλύτερη στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά τελικά ο Βόλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ.

Το σύνολο του Μπράτσου αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά, ο Άλμο σέντραρε στην καρδιά της περιοχής και ο Μπαρτόλο με υπέροχο εναέριο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το 2-0 αλλά ο Φαν Βερτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι έχοντας περάσει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι ισορροπίες άλλαξαν και πάλι στο παιχνίδι, ο Φέστα προσπάθησε να κάνει την ομάδα του φουλ επιθετική για να πάρει έστω κάτι από το παιχνίδι ο Βόλος όμως συνέχισε να είναι πιο απειλητικός. Έτσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ έπειτα από ωραία συνεργασία και σουτ του Ροσέρο και «σφράγισαν» τη νίκη τους.

Στο 90+4' μάλιστα οι γηπεδούχοι έφυγαν πολύ ωραία στην αντεπίθεση, ο Φεράρι έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά και με ωραίο διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Βόλος (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Σιέλης, Λογαράς (Τριανταφύλλου 68'), Φεράρι, Μπαριέντος (Ριένστρα 77'), Μεταξάς, Μπαρτόλο (Πουρίτα 77'), Κορέα, Φερνάντες (Ροσέρο 59'), Φαν Βέερτ.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Τζανετόπουλος (Βέλλιος 77'), Αντέντζο (Βύντρα 68'), Μαρτίνεθ (Σαραμαντάς 80'), Μπεχαράνο, Τζανδάρης (Μανουσάκης 80'), Νούνιες, Καραμάνος (Ρόμανιτς 77'), Μανούσος.

Διπλό ελπίδας του Απόλλωνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι μόλις στο 1' με τον Τζοβάρα να δείχνει κόρνερ έπειτα και από εξέταση του βίντεο και στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-0, με τον Τσιλιανίδη όμως να νικιέται σε τετ α τετ από τον Σορτσάν.

Η ομάδα της Κρήτης συνέχισε να απειλεί και μέσα σε δύο λεπτά έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες. Αρχικά ο Πασαλίδης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ενώ στη συνέχεια ο Τσιλιανίδης και πάλι με το κεφάλι ήταν άστοχος από πλεονεκτική θέση.

Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλων προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και τα κατάφερε, άφηνε όμως την κατοχή στον αντίπαλο του. Ο ΟΦΗ συνέχισε βέβαια να πιέζει και να δημιουργεί τελικές οι οποίες όμως ήταν άστοχες και δεν μπόρεσαν να ανησυχήσουν τον Σορτσάν.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Λάμπρου εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής και ο Σορτσάν αναγκάστηκε να κάνει άλλη μία σωτήρια επέμβαση κρατώντας όρθιο τον Απόλλωνα. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως η Ελαφρά Ταξιαρχία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 45'. Ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά και βρήκε τον αμαρκάριστο Φατιόν μέσα στην περιοχή ο οποίος νίκησε τον Επασί για το 1-0.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και έψαξε να βρει την ισοφάριση όμως και πάλι ο Σορτσάν ήταν εκεί να του αρνηθεί το γκολ. Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά στο 56' με ένα ωραίο σουτ στην κίνηση του Σλίβκα αλλά ο Επασί έδιωξε εντυπωσιακά.

Οι Κρητικοί συνέχιζαν να πιέζουν και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 70'. Ο Νέιρα βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έστρωσε για τον Λουίς Φελίπε ο οποίος έπιασε ένα ωραίο σουτ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Ο Απόλλων προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιωαννίδης βρήκε με προβολή την μπάλα αλλά ο Επασί απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.

Για άλλη μία φορά ο ρυθμός ανέβηκε, ο ΟΦΗ στο 73' είχε άλλη μία καλή στιγμή με ένα πλασέ του Λάμπρου όμως ο Απόλλων ήταν αυτός που πήρε και πάλι το προβάδισμα.

Ο Σλίβκα πήρε ωραία την μπάλα στα αριστερά της επίθεσης στο 78', πέρασε με ωραία ενέργεια τον αντίπαλο του και με ένα σουτ στη γωνία του Επασί "έγραψε" το 1-2. Από εκεί και έπειτα ο Απόλλων κλείστηκε στην άμυνα του με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ και το τελικό σφύριγμα βρήκε όλο τον πάγκο και τους παίκτες να πανηγυρίζουν αυτό το σημαντικό αποτέλεσμα.

ΟΦΗ:(Νιόπλιας) Επασί, Μαρινάκης (54’ Μπαλογιάννης), Βούρος, Πασαλίδης (84’ Ραχμάν), Γιαννούλης, Μεγιάδο (84’ Μεγιάδο), Τσιλιανίδης (54’ Ντε Γκουζμάν), Στάικος (54’ Τοράλ), Νέιρα, Λάμπρου, Φελίπε

Απόλλων Σμύρνης:(Τεννές)Σορτσάν, Ντομίνκες, Άλβες, Βιτλής, Ντεντάκης, Φατιόν, Φάμπρι, Ντάουντα (46’ Τομάς), Μαρτίνες, Σλίβκα, Ιωάννιδης (84’ Εμπακογκού)