Super League Interwetten: Μεγάλο «διπλό» του Ιωνικού στην Τρίπολη, «λευκή» ισοπαλία στη Ριζούπολη (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
12/2/2022 21:36
Ο Ιωνικός με πρωταγωνιστές τους Άοσμαν και Λένις πήρε μία μεγάλη νίκη με 3-2 στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης και μαζί και μία μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καπίγια στο 6', όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με γκολ των Άοσμαν (63' πεν.) και Λένις (67') με τον δεύτερο να κερδίζει το πέναλτι της ισοφάρισης αλλά και την αποβολή του Καστάνιος. Ο Μάναλης στο 90+9' «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του για να έρθει ο Κρεσπί στο 100' να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Στη Ριζούπολη Απόλλων και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα σε ένα παιχνίδι όμως με αρκετή ένταση και φάσεις. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι είχαν μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς της νίκης, σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι του Ανέστη, ενώ ήταν και αναποτελεσματικοί στην τελική τους προσπάθεια. Από την άλλη τα «καναρίνια» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τους χώρους που τους έδωσε ο αντίπαλος τους αλλά παρά τις φάσεις που δημιούργησε δεν μπόρεσε να βρει το γκολ κυρίως λόγω της επιπολαιότητας του.

Δοκάρια και αστοχία κράτησαν το μηδέν

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και να βρίσκει διαδρόμους για την αντίπαλη εστία. Την καλύτερη στιγμή όμως την είχε πρώτος ο Απόλλων στο 19' όταν ο Σίγκνιεβιτς με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι της εστίας του Ανέστη.

Η φάση αυτή «ξύπνησε» τους γηπεδούχους όμως τα «καναρίνια» φρόντισαν να βγουν και πάλι μπροστά στα τελευταία λεπτά έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ντίας ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η άμυνα του Απόλλωνα ανταποκρίθηκε σωστά και κράτησε ανέπαφη την εστία της, σε ένα πρώτο μέρος ωστόσο που φάνηκε πως οι γηπεδούχοι είχαν το άγχος του αποτελέσματος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πάλι πρώτοι, όταν ο Ντάγκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Βέρχουλστ αλλά άργησε να πλασάρει και κόπηκε. Λίγο αργότερα ο Καρέλης «σπατάλησε» άλλη μία ευκαιρία, όμως και πάλι ο Απόλλων έφτασε πιο κοντά στο γκολ.

Ο Μαρτίνες πήρε την μπάλα από τα δεξιά στο 64', «έκλεισε» προς τα μέσα και έπιασε το σουτ όμως ο Ανέστης βρήκε ελάχιστα τη μπάλα με τα δάχτυλα του και αυτή έπειτα χτύπησε στο δεξί του δοκάρι. Οι γηπεδούχοι όσο πλησίαζε το τέλος του παιχνιδιού προσπαθούσαν να βγουν ακόμα πιο μπροστά, απείλησαν με τους Τσιλούλη και Ντάουντα με τον δεύτερο ειδικά να αστοχεί στο 78' από πλεονεκτική θέση.

Από εκεί και έπειτα και παρά οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάτι αξιόλογο, ο Απόλλων δεν μπόρεσε να πάρει την πολυπόθητη νίκη και έτσι παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ανατροπή...σωτηρίας για τον Ιωνικό

Ο Αστέρας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και στην πρώτη ευκαιρία του κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι βγήκαν ωραία από τα αριστερά, ο Σίτο πάσαρε στον Ριέρα ο ο οποίος έκανε το σουτ και ο Καπίγια μπήκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα. Το γκολ αυτό έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στην ομάδα του Ράσταβατς που έψαξε άμεσα και δεύτερο τέρμα.

Αρχικά ο Σόνι νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη στο 11' και στη συνέχεια τόσο ο Σίτο όσο και ο Καπίγια υπό καλές προϋποθέσεις δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο. Όσο περνούσε η ώρα ο Ιωνικός προσπαθούσε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά, με την κεφαλιά του Ρομαό όμως να φεύγει άουτ.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μπήκε με διάθεση να επιτεθεί, είχε την μπάλα στην κατοχή του και στο 59' απείλησε σημαντικά τον Αστέρα. Ο Λένις βρέθηκε μέσα στην περιοχή και την ώρα που πήγε να πλασάρει δέχτηκε ένα σπρώξιμο από τον Καστάνιος. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, όμως ο Κουμπαράκης είδε την φάση στο VAR και έδωσε το πέναλτι αποβάλλοντας παράλληλα τον παίκτη του Αστέρα. Ο Άοσμαν ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το γκολ αυτό αλλά και η αριθμητική υπεροχή έδωσε ψυχολογία στον Ιωνικό ο οποίος στο 67' κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Ο σκόρερ Άοσμαν έγινε δημιουργός και πάσαρε πολύ ωραία στον Λένις ο οποίος πέρασε και τον Τσιφτσή και «έγραψε» το 1-2..

Ο Αστέρας για λίγα λεπτά έμοιαζε να έχει αποσυντονιστεί στο γήπεδο, όμως στη συνέχεια και μετά και τις αλλαγές του Ράσταβατς προσπάθησε να απειλήσει. Στο 89' μάλιστα έφτασε πάρα πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Κρεσπί πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Ο Ιωνικός έφυγε αμέσως στην αντεπίθεση και «άγγιξε» το 3-1 όμως το πλασέ του Μάντζη πέρασε λίγο άουτ.

Ο Αστέρας δεν είχε άλλη επιλογή από το να ρισκάρει, ο Τσιφτσής στα τελευταία λεπτά έγινε μόνιμος κάτοικος στην αντίπαλη περιοχή, ο Ιωνικός δεν εκμεταλλευόταν τις αντεπιθέσεις που είχε αλλά στο 90+9' ο Μάναλης βρέθηκε τετ α τετ απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, τον πέρασε και πλάσαρε για το 1-3. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει βέβαια ακόμα την τελευταία τους λέξη, μείωσαν με τον Κρεσπί στο 100' αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω.

Ο Ιωνικός πέτυχε έτσι μία νίκη που τον πήγε στους 21 βαθμούς και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του, ενώ ο Αστέρας έμεινε στους 32 και πλέον κινδυνεύει η θέση του στα πλέι οφ.