Super League Interwetten: Έμεινε «όρθια» η ΑΕΚ απέναντι στον άστοχο Άρη (video)

31/10/2021 21:47
Η ΑΕΚ, παίζοντας από το 71’ με παίκτη λιγότερο στο ΟΑΚΑ, άντεξε την πίεση του Άρη και πήρε τη νίκη (2-1) που την έφερε στο -1 από την κορυφή. Μήτογλου (16’) και Μάνταλος (37’ πεν.) τα γκολ για την «Ένωση», μείωσαν με Γκαρσία (73’) οι «κίτρινοι» που σημείωσαν 22 τελικές αλλά βρήκαν μόνο ένα γκολ.

Η ΑΕΚ διατήρησε το απόλυτο στο ΟΑΚΑ, νικώντας δια πυρός και σιδήρου τον Άρη στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε την αποτελεσματικότητα της στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Μήτογλου (16’) και Μάνταλου (37’ πεν.). Στην επανάληψη, ο Άρης κυριάρχησε και από το 71’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 73’ με κεφαλιά του Γκαρσία.

Με τη νίκη, η ΑΕΚ έκανε το 3x3 με τον Γιαννίκη στον πάγκο της και πέρασε μόνη στην 2η θέση, μειώνοντας στο -1 τη διαφορά της από τον Ολυμπιακό. Από την άλλη ο Άρης υποχώρησε 10ος με 8 βαθμούς, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Μάνταλου αλλά ο Κουέστα αντέδρασε σωστά. Η αντίδραση του Άρη ήταν εξαιρετική, καθώς οι «κίτρινοι» «άγγιξαν» το γκολ σε δύο περιπτώσεις με σουτ των Μπερτόλιο (7’) και Γκάμα (13’) αλλά ο Στάνκοβιτς με ισάριθμες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το πλήρωσαν στο 16’, δεχόμενοι το γκολ μετά από αμυντική αδράνεια σε στατική φάση. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Μήτογλου με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να απαντήσουν σχεδόν άμεσα έχοντας δοκάρι με κεφαλιά του Μπράμπετς στο 23’, όμως στο 35’ η ΑΕΚ χτύπησε στην αντεπίθεση και κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάνταλου από τον Τσέχο αμυντικό. Ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους Θεσσαλονικείς, αλλά ο Ολλανδός Ρούπερτι στο VAR δεν κάλεσε τον Διαμαντόπουλο να δει τη φάση. Ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση στο 37’ και δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Αυτά δεν ήταν τα μόνα παράπονα των φιλοξενούμενων, καθώς ζήτησαν και δεύτερη κίτρινη του Ρότα για φάουλ. Μάλιστα ο Γιαννίκης αντικατέστησε τον Έλληνα μπακ στο 26’ βάζοντας στη θέση του τον Μισελέν.

Μάλιστα στο ημίχρονο, η ΠΑΕ Άρης εξαπέλυσε επίθεση στον διαιτητή Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο και τον αρχιδιατητή Μαρκ Κλάτεμπεργκ αναρτώντας το παρακάτω στον επίσημο λογαριασμό της ομάδας στο Instagram: «Ξεφτιλισμένοι δεν έχετε ούτε ιερό ούτε όσιο. Κλατενμπεργκ, κατάλαβε τώρα όλη η Ελλάδα γιατί έβαλες αυτόν τον χειρουργό. Χάρισε Κόκκινη στο Ρότα και έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι. Ποιος ξέρει τι άλλο θα δούμε στο δεύτερο ημίχρονο!! Ο Θεός να βάλει το χέρι του. Εκεί στην Cosmote Tv όλα καλά ; Τη δεύτερη κίτρινη του Ρότα θα μας τη δείξετε ; Ε ;».

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στον Άρη, ο οποίος έψαχνε από τα πρώτα λεπτά τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς. Οι «κίτρινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολεύονταν να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, ώσπου στο 71’ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα για τράβηγμα του Καμαρά από τον Μήτογλου εκτός περιοχής. Ο Διαμαντόπουλος έδειξε αρχικά κίτρινη αλλά κλήθηκε στο VAR και άλλαξε την απόφαση του, μιας και ο παίκτης του Άρη έβγαινε μόνος του σε τετ-α-τετ.

Δύο λεπτά μετά την αποβολή του Μήτογλου, ο Άρης κατάφερε να μειώσει, σκοράροντας με κεφαλιά του Γκαρσία (73’) έξω από τη μικρή περιοχή έπειτα από ωραία σέντρα του Σούντγκρεν. Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΚ πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές, έχοντας κλειστεί στην περιοχή της από τον Άρη, αλλά κατάφερε να αντέξει. Στο 76’ ο Μισελέν έδιωξε στη γραμμή την προσπάθεια του Καμαρά, στο 89’ ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Μαντσίνι, ενώ στις καθυστερήσεις το σουτ του Ιτούρμπε κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων χάθηκε στο 90+7’, καθώς μετά από κόρνερ ο Σάσα βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ήταν άστοχο και έτσι το 2-1 έμεινε ως το φινάλε.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Ρότα (26' Μισελέν), Σιμάνσκι (77' Τζαβέλλας), Σιμόες, Μάνταλος (60' Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Τάνκοβιτς (60' Λιβάι Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (77' Αραούχο)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Τζέγκο (61' Σάσα), Εντιαγέ (78' Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο (88' Χαΐροβιτς), Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα (61' Μαντσίνι), Καμαρά