Ολυμπιακοί Αγώνες: Τα στιγμιότυπα της τελευταίας ημέρας και η κατάταξη της Ελλάδας στα μετάλλια (video)

9/8/2021 02:50
Οι 32οι Ολυμπιακές Αγώνες ολοκληρώθηκαν, με την Εθνική Ανδρών του πόλο να κατακτά το αργυρό μετάλλιο χάνοντας στον τελικό από την Σερβία. Τέσσερα μετάλλια ο συνολικός απολογισμός της Ελλάδας, στην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων οι ΗΠΑ, τερματίζοντας στην 36η θέση της κατάταξης.

Έσβησε η Ολυμπιακή Φλόγα στο Τόκιο και οι 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες πέρασαν στην ιστορία. Το επόμενο μεγάλο ραντεβού είναι πλέον το καλοκαίρι του 2024 στο Παρίσι, όπου όλοι ευελπιστούμε στην επιστροφή του κόσμου στις εξέδρες.

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν την κορυφή στον πίνακα των μεταλλίων, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έχοντας 113 συνολικά και 39 χρυσά, ένα παραπάνω από την Κίνα, η οποία βρέθηκε στη δεύτερη θέση της λίστας με 38 χρυσά και 88 συνολικά. Στην 3η θέση τερμάτισε η οικοδέσποινα Ιαπωνία με 27 χρυσά και 58 συνολικά και ακολούθησε η Μεγάλη Βρετανία με 22 χρυσά και 65 συνολικά.

Η Ελλάδα μέτρησε τέσσερα μετάλλια και πλασαρίστηκε στην 36η θέση. Τα δύο πρώτα ήταν χρυσά, καθώς ο Στέφανος Ντούσκος τερμάτισε πρώτος στον τελικό του σκιφ της κωπηλασίας, ενώ ο Μίλτος Τεντόγλου ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο άλμα εις μήκος. Ακολούθησε το χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους και το ασημένιο μετάλλιο της Εθνικής Ανδρών του πόλο.

Παρακάτω παρατίθενται συγκεντρωμένα τα στιγμιότυπα της τελευταίας ημέρας αλλά και πλάνα από την τελετή λήξης:

Πόλο (Α) | Ελλάδα - Σερβία 10-13

Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σερβία στον τελικό και ηττήθηκε με 10-13, κατακτώντας έτσι το ασημένιο μετάλλιο και προσθέτοντας, όμως, άλλη μία τεράστια επιτυχία στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Πόλο (Α) | Ουγγαρία - Ισπανία 9-5

Η Ουγγαρία που αποκλείστηκε από την Εθνική Ελλάδας στα ημιτελικά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας με 9-5 την Ισπανία.

Πόλο (Α) | Κροατία - ΗΠΑ 14-11

Στη μάχη της 5ης θέσης νικήτρια βγήκε η Κροατία, νικώντας με 14-11 τις ΗΠΑ

Πόλο (Α) | Μαυροβούνιο - Ιταλία 17-18 : Η διαδικασία των πέναλτι

Στη μάχη της 7ης θέσης, η Ιταλία νίκησε με 18-17 το Μαυροβούνιο σε παιχνίδι για τις θέσεις κατάταξης.

Μαραθώνιος (Α) | "Χρυσός" ο μέγας Κιμπτσόγκε, τρομερή μάχη για το βάθρο!

Ο 36χρονος Έλιουντ Κιμπτσόγκε από την Κένυα έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομα του στην ιστορία του Μαραθωνίου αφού τερμάτισε πρώτος σε 2:08:38 και κατέκτησε δεύτερο σερί χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο! Παράλληλα ανέβηκε σε βάθρο Ολυμπιακών Αγώνων για 4η φορά, αφού το 2004 στην Αθήνα είχε πάρει χάλκινο και το 2008 στο Πεκίνο το ασημένιο. Συναρπαστική η μάχη του βάθρου, αφού ο Ολλανδός Ναγκέγιε και ο Βέλγος Αμπντί τερμάτισαν στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα, περνώντας σχεδόν στο… νήμα τον Κενυάτη Τσερόνο.

Μπάσκετ (Γ) | Το ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ κατόρθωμα των Μπερντ & Ταουράσι!

Οι ΗΠΑ νίκησαν με 90-75 την Ιαπωνία και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο μπάσκετ γυναικών. Οι δύο κορυφαίες γκαρντ στην ιστορία του αμερικάνικου μπάσκετ, Μπερντ και Ταουράσι, ολοκλήρωσαν την ολυμπιακή τους καριέρα με το ασύλληπτο 5/5, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο από την Αθήνα μέχρι το Τόκιο!

Βόλεϊ (Γ) | Οι ΗΠΑ το χρυσό και ο Κίραλι το απίστευτο κατόρθωμα!

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο βόλεϊ γυναικών, νικώντας με 3-0 σετ την Βραζιλία και ο προπονητής Κίραλι πέτυχε κάτι απίστευτο. Έχει κατακτήσει χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες ως παίκτης σάλας, ως παίκτης μπιτς βόλεϊ και τώρα και ως προπονητής σάλας!

Βόλεϊ (Γ) | Κορέα - Σερβία : 0-3

Η Σερβία κέρδισε με 3-0 σετ την Ν. Κορέα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Χάντμπολ (Γ) | Γαλλία - Ρωσία 30-25

Η Γαλλία κέρδισε με 30-25 την Ρωσία και κατέκτησε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο χάντμπολ γυναικών, παίρνοντας εκδίκηση από τις Ρωσσίδες για το χαμένο τελικό του Ρίο.

Πυγμαχία (Α) | Ο... χορευτής Κρουζ έκανε (προσωρινά) χάρη στην Κίνα!

Οι Αμερικανοί είχαν την δυνατότητα να... κλειδώσουν την πρωτιά στην βαθμολογία των μεταλλίων με ένα χρυσό στην πυγμαχία, όμως ο Κουβανός είχε άλλα σχέδια!

Πυγμαχία (Γ) | Η Φερέιρα πανηγύριζε, η Χάρινγκτον πήρε το χρυσό!

Ρυθμική (Γ) | Τα «χρυσά» προγράμματα της Βουλγαρίας

Η Βουλγαρία με δύο εξαιρετικά προγράμματα συγκέντρωσε 92.100 βαθμούς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.