Κομιούνιτι Σιλντ: Η Λέστερ χάλασε το ντεμπούτο του Γκρίλις και σήκωσε το τρόπαιο μετά από 50 χρόνια! (video)

7/8/2021 21:19
Η Λέστερ με γκολ του Ιχεανάτσο (89’ πεν.) κέρδισε με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Γουέμπλεϊ» και κατέκτησε το Κομιούνιτι Σιλντ για 2η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 50 χρόνια. Ντεμπούτο ως αλλαγή έκανε ο Γκρίλις με τη φανέλα των «πολιτών».

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Αγγλία ανήκει στην Λέστερ. Οι «αλεπούδες» νίκησαν με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Γουέμπλεϊ» και κατέκτησαν το Κομιούνιτι Σιλντ για 2η φορά στην ιστορία τους και πρώτη μετά το μακρινό 1971.

Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς σημείωσε ένας πρώην παίκτης των «πολιτών», ο Κελέτσι Ιχεανάτσο, ένα λεπτό πριν τα 90’. Ο Νιγηριανός κέρδισε πέναλτι μετά από λάθος του Άκε και ο ίδιος το μετουσίωσε σε γκολ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Μάντσεστερ Σίτι, στο ντεμπούτο του Τζακ Γκρίλις (πέρασε ως αλλαγή στο 65’), παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και πέρασε ορισμένες δύσκολες στιγμές στο πρώτο μέρος. Πέρεθ και Βάρντι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον εξαιρετικό Στέφεν, ενώ στο 45' ο γκολκίπερ της των πρωταθλητών Αγγλίας απέκρουσε νέο σουτ του Βάρντι, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Στην επανάληψη η Σίτι ανέβασε την απόδοση της και είχε 1-2 καλές στιγμές αλλά μέχρι εκεί. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα οδηγούνταν στα πέναλτι, όμως στο 89’ ο Άκε έχασε το κοντρόλ και ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ιχεανάτσο, δίνοντας την ευκαιρία στον Νιγηριανό να σκοράρει από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.