Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε τα στιγμιότυπα της 14ης ημέρας (video)

7/8/2021 22:17
Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ κέρδισε με 87-82 την Γαλλία και κατέκτησε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για 4ο σερί τουρνουά. Back-to-back χρυσή Ολυμπιονίκης η Βραζιλία, 2-1 την Ισπανία στην παράταση (1-1 κ.δ), το χρυσό στο βόλεϊ η Εθνική Ανδρών της Γαλλίας, 3-2 σετ την Ρωσία μετά από συναρπαστικό τελικό.

Το agones.gr σας παρουσιάζει συγκεντρωμένα όλα τα στιγμιότυπα από την 14η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Μπάσκετ (Α) | «Χρυσές» οι ΗΠΑ, 87-82 την Γαλλία

Με τον Ντουράντ να κάνει τρομερά πράγματα (29π.) για ένα ακόμη παιχνίδι, οι ΗΠΑ βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονταν στην επίθεση και πανηγύρισαν το 4ο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο, νικώντας με 87-82 την Γαλλία. Σπουδαίο ματς και από τον Λίλαρντ που στο δεύτερο ημίχρονο με τα καλάθια του φρόντισε να κρατήσει τη διαφορά σε επίπεδα 5 και 6 πόντων την ώρα που οι Γάλλοι έβρισκαν ελεύθερα σουτ και πλησίαζαν.

Μπάσκετ (Α) | Το χάλκινο η Αυστραλία, 107-93 την Σλοβενία του Ντόνσιτς

Με έναν τρομερό Πάτι Μιλς να πετυχαίνει 42 πόντους η Αυστραλία νίκησε στην Σλοβενία στον μικρό τελικό με σκορ 107-93 και πήρε το πρώτο της μετάλλιο στο μπάσκετ σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Ποδόσφαιρο (Α) | Back-to-back «χρυσή» Ολυμπιονίκης η Βραζιλία, 2-1 την Ισπανία στην παράταση

Η Βραζιλία νίκησε την Ισπανία με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.δ.) και κέρδισε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για δεύτερο διαδοχικό ολυμπιακό τουρνουά μετά το Ρίο το 2016. Κούνια (45+2’) και Μάλκομ (108’) τα γκολ για την «Σελεσάο», είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Οϊαρθάμπαλ (61’) για την «Ρόχα».

Βόλεϊ (Α) | «Χρυσή» η Γαλλία, 3-2 την Ρωσία μετά από συναρπαστικό τελικό

Η Γαλλία βρέθηκε να είναι μπροστά με 2-0 στα σετ, όμως η Ρωσία αν και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα ηττήθηκε τελικά με 3-2.

Βόλεϊ (Α) | Πήρε το χάλκινο η Αργεντινή, 3-2 την Βραζιλία

Πόλο (Γ) | Το χρυσό με θρίαμβο οι ΗΠΑ, 14-5 την Ισπανία

Θρίαμβος για τις ΗΠΑ στο τελικό του πόλο επί της Ισπανίας, με τα κορίτσια του Άνταμ Κρικόριαν να «βυθίζουν» τις «ρόχας» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και να φτάνουν στο τρίτο συνεχόμενο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο!

Πόλο (Γ) | Στην Ουγγαρία το χάλκινο, 11-9 την Ρωσία

Χάντμπολ (Α) | Πήρε το χάλκινο η Ισπανία, 33-31 της Αιγύπτου

Εκπληκτική η Ισπανία επιθετικά, επιβλήθηκε της Αιγύπτου με 31-33 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μικρό τελικό.

Beach Volley (A) | Χρυσοί Ολυμπιονίκες οι Σόρουμ και Μολ από την Νορβηγία, 2-0 τους Ρώσους (Κρασίλνικοβ, Στογιανόβσκι)

Ύψος (Γ) | Χρυσή η Λασίτσκενε

Η Μαρία Λασίτσκενε από τη Ρωσία είναι η χρυσή ολυμπιονίκης του ύψους με επίδοση 2.04 μέτρα.

Στίβος 10 χιλ. (Γ) | Τρομερή κούρσα από τη Χασάν, 3ο μετάλλιο στο Τόκιο!

Η Χασάν πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα στον τελικό των 10 χιλιομέτρων και με χρόνο 29.55.33 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Είχε προηγηθεί το χρυσό που κέρδισε στα 5 χιλιόμετρα και το χάλκινο στα 1500 μέτρα.

Ακοντισμός (Α) | Πρώτο χρυσό για την Ινδία στο στίβο με Τσόπρα

Ο Τσόπρα έριξε το ακόντιο του στα 87.58 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ινδίας στο στίβο.

Πυγμαχία (Α) | "Χρυσός" Σόουζα, καθήλωσε με νοκ-άουτ τον Κίζνιακ!

Καταδύσεις 10m (Α) | Κινεζικό 1-2 με Τσάο, Ουάνγκ, στο βάθρο ο Ντέιλι

Πάλη (Α) | «Χρυσός» την τελευταία στιγμή ο Τακούτο Τοκούρο

Ο Ιάπωνας αθλητής κέρδισε τον Αζέρο Αλίφ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 65 kg.