Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία 3-1: Στο τέλος μίλησε η... εμπειρία (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
13/6/2021 20:52
Η Αυστρία ξεκίνησε νικηφόρα το Euro 2020 επικρατώντας στο Βουκουρέστι με 3-1 της Βόρειας Μακεδονίας στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τρίτου ομίλου της διοργάνωσης.

Το συγκρότημα του Φράνκο Φόντα συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους αντιπάλους του, οι οποίοι πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση στον παρθενικό τους αγώνα σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Οι Λάινερ (18'), Γκρέγκοριτς (78') και Αρναούτοβιτς (89') τα γκολ των νικητών, ισοφάρισε προσωρινά ο Γκόραν Πάντεφ (28') με το πρώτο γκολ της γειτονικής χώρας στο Euro.

Καλύτερη αλλά απρόσεκτη η Αυστρία

Στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν φανερό ότι η Αυστρία αναζητούσε πιο έντονα το γκολ σε σχέση με τη Βόρεια Μακεδονία η οποία έπαιζε προσεκτική θέλοντας να αποφύγει την κακή στιγμή που θα την ανάγκαζε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου και πιο συγκεκριμένα στο 18' ο Λάινερ δέχτηκε μία βαθιά μπαλιά και με ωραίο εναέριο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Ντιμιτριέφσκι κι έβαλε τους τυπικά γηπεδούχους σε θέση «οδηγού».

Δέκα λεπτά αργότερα η Βόρεια Μακεδονία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης από το... πουθενά. Μετά από κακό διώξιμο των σέντερ μπακ της Αυστρίας κι απρόσεκτη έξοδο του γκολκίπερ Μπάχμαν, η μπάλα βρέθηκε ξαφνικά στα πόδια του Πάντενφ ο οποίος είχε ακολουθήσει τη φάση και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 1-1.

Ο ρυθμός έπεσε και δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

«Χρυσές» αλλαγές και στο καναβάτσο η Βόρεια Μακεδονία

Στην επανάληψη ήταν φανερό ότι στην πλευρά του φαβορί υπήρχε μπόλικο άγχος. Κυριαρχούσαν αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν εύκολα στην αντίπαλη εστία.

Έπειτα από 18 λεπτά στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ολική ανατροπή. Ο Νικόλοφ βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπάχμαν αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και στη συνέχεια της φάσης ο Πάντεφ σούταρε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντιμιτριέφσκι αρνήθηκε το γκολ στην Αυστρία, μετά από γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Στο 78' ήρθε η «λύτρωση» για τους τυπικά γηπεδούχους. Μετά από σέντρα του Αλάμπα από τα αριστερά, ο Γκρέγκοριτς -ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή- κατάφερε να φτάσει πρώτος στην μπάλα για το 2-1. Η ομάδα του Ανγκελόφσκι ανοίχτηκε και στο 89' μία άλλη αλλαγή του Φόντα, ο Αρναούτοβιτς, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, χαρίζοντας στην Αυστρία την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Αυστρία ( Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (46'), Χίντερεγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρντνερ (Γκρέγκοριτς 58'), Λάιμερ (93' Μπάουμγκαρντλινγκερ), Σλάγκερ (Ισλάνκερ), Αλάμπα, Σάμπιτσερ, Κάλαϊτζιτς (59' Αρναούτοβιτς)

Βόρεια Μακεδονία (Ιγκόρ Ανγκελόφσκι): Ντιμιτρίεφσκι, Νικολόβ (63' Μπιετουλάι), Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου (86' Ριστόφσκι), Αλιόσκι, Μπάρντι (82' Τρικόφσκι), Αντέμπι, Ελμάς, Πάντεβ, Τραϊκόφσκι (63' Τραϊκόφσκι)