Πριμέρα Ντιβιζιόν: Χριστουγεννιάτικο πάρτι στο «Μπερναμπέου» η Μπαρτσελόνα!

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Χριστουγεννιάτικο πάρτι στο «Μπερναμπέου» η Μπαρτσελόνα!



Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-0 την Ρεάλ μέσα στο «Μπερναμπέου» και θα κάνει Χριστούγεννα όντας στο +14 από την «βασίλισσα». Σουάρες (54’), Μέσι (64’ πεν.) και Βιδάλ (90+2’) τα γκολ, με δέκα από το 53’ η ομάδα του Ζιντάν.

Θρίαμβος για Μπαρτσελόνα στο «κλάσικο»! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κέρδισε με 3-0 την Ρεάλ στη Μαδρίτη και είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι Καταλανοί έφυγαν νικηφόρα από το «Μπερναμπέου» για 3η σερί χρονιά σε ματς πρωταθλήματος για 1η φορά στην ιστορία τους και ξέφυγαν με +14 από την «βασίλισσα», που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας ένα γκολ που θα την έβαζε νωρίς μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, με εξαίρεση τη φάση του 9ου λεπτού, όπου ο Ρονάλντο έπιασε αέρα από το ύψος του πέναλτι, η ομάδα του Ζιντάν δυσκολεύονταν να βγάλει καθαρές φάσεις προς την εστία του Τερ Στέγκεν.

Η επιλογή του Γάλλου τεχνικού να βάλει τον Κόβασιτς αντί του Ίσκο επέτρεψε στην Ρεάλ να ελέγξει το κέντρο, ωστόσο ήταν εμφανής η απουσία του Ισπανού όσον αφορά τη δημιουργία. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν «σβηστός» στο πρώτο μισάωρο, ωστόσο στη συνέχεια οι δύο ομάδες έγιναν πιο επιθετικές.

Στο 30’ ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Παουλίνιο, ενώ στο 31’ ο Ρονάλντο μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ. Οχτώ λεπτά μετά (39’) ο Μέσι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παουλίνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 42’ η Ρεάλ «άγγιξε» το γκολ, αφού ο Μπενζεμά σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Ράκιτιτς βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε δεξιά στον Σέρτζι Ρομπέρτο, ο οποίος γύρισε στον Σουάρες και αυτός με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Νάβας για το 1-0!

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 63’ οι Καταλανοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Αρχικά ο Νάβας νίκησε σε τετ-α-τετ τον Σουάρες, στη συνέχεια της φάσης, ο Μέσι έδωσε ξανά στον Ουρουγουανό, ο οποίος πλάσαρε στο δοκάρι, ο Παουλίνιο πήρε το ριμπάουντ, έκανε την κεφαλιά κι ο Καρβαχάλ την έδιωξε με το χέρι πριν περάσει τη γραμμή. Ο Ισπανός αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και ο Μέσι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-0.

Ο Αργεντινός έφτασε τα 25 γκολ σε «κλάσικο», όσα κανείς άλλος στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων. Παράλληλα πέτυχε τα 526 τέρματα με ένα σύλλογο, ξεπερνώντας τα 525 του Γκερντ Μίλερ με την φανέλα της Μπάγερν.

Ο Ζιντάν πέρασε τον Νάτσο στη θέση του Μπενζεμά (αποδοκιμάστηκε) ενώ ακολούθησε η είσοδος των Ασένσιο και Μπέιλ αντί των Κόβατσιτς και Καζεμίρο. Η Ρεάλ έψαξε το γκολ για να επιστρέψει στο ματς και στο 78’ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπέιλ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν απ' το ύψος της μικρής περιοχής.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύονταν τους χώρους που άφηναν οι γηπεδούχοι και στο 80’ είχε σημαντική στιγμή με διαγώνιο σουτ του Σεμέντο, αναγκάζοντας τον Νάβας σε επέμβαση. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Τερ Στέγκεν να επέμβει ξανά, λέγοντας «όχι» σε κοντινή προσπάθεια του Ράμος.

Στο 87’ ο Νάβας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μέσι, όμως στο 90+1’ ο Αργεντινός απέφυγε τον Μαρσέλο, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο νεοεισελθόντας Βιδάλ με πλασέ νίκησε τον Νάβας για το τελικό 3-0! Στα αξιοσημείωτα πως ο Μέσι έβγαλε την ασίστ, παίζοντας με ένα παπούτσι!

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Καζεμίρο (72' Ασένσιο), Κόβατσιτς (72' Μπέιλ), Κρόος, Μόντριτς, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (65' Νάτσο)

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Βερμάλεν, Σέρζι Ρομπέρτο (93' Αλέις Βιδάλ), Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Παουλίνιο (84' Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (76' Σεμέντο), Μέσι, Λουίς Σουάρες.




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 23/12/2017 16:07
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΥ ΕΊΣΤΕ ΡΕ ΠΕΛΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕΕΕΣΣ; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΤΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΎΣΑΤΕ!

Υποκλιθειτε στους ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΣΑΣ χαχαχα 3ΜΠΑΛΟΟΟΟΟ ΡΕΕΕΕΕΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

-14 λέει το θερμόμετρο ΧΑΧΑΧΑ

Ακούστηκε πως ανταλασσατε χαρτομάντιλα μεταξύ σας ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΠΟ ΠΟΟ ΠΟΟ ΠΟ ΚΑΥΛΑ Ο ΜΕΣΣΙ ΚΙ Ο ΣΟΥΑΡΕΖ ΣΑΣ ΑΦΉΣΑΝΕ ΤΑΥΛΑΑΑΑΑΑ!

Εξοχικό καλά διατηρημένο θα έλεγα!

Καλά Χριστούγεννα με υγεία (πάντα) και ευτυχία! VAMOS BARÇA VAMOS CAMPEONES CATALUNYA!!!

στις 23/12/2017 16:07
Glenta toys genius

στις 23/12/2017 16:08
Που πατε μωρε με μπενζεμα ρε ξεφτιλες

στις 23/12/2017 16:09
Πως ειπε ο ζινταν : θα υπερασπιζομαι τον μπενζεμα μεχρι θανατου. Χαχα και εσεις θα χανετε μεχρι θανατου βρωμυλενοι

στις 23/12/2017 16:10
Ρεαλ η βασιλισσα που κανει και τις πιπες της που και που

στις 23/12/2017 16:11
Πανυγηριστε τα καλπικα τσαμπιονς λιγκ με ψευτικες ευνοικες κληρωσεις και πανυγηριστε το ενα πρωταθλημα που περνετε καθε 7 χρονια χαχα

στις 23/12/2017 16:15
E X P O S E D

στις 23/12/2017 16:18
το πρωταθλημα τελειωσε απο σημερα! η ρεαλ με ενα ροναλντο δεν μπορει!

στις 23/12/2017 16:26
ποναει ο κωλος μας Ζινταν ...

στις 23/12/2017 16:33
Ρε που είστε ρε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ βγείτε από τις σπηλιές σας να γελάσουμε και άλλο ρεεεεχαχαχαχαχαχα

Πέρα από την πλάκα ο καρβαχαλ δεν άξιζε κόκκινη!Ο νόμος της Ρεάλ λέει ότι οποιοσδήποτε παίκτης εκτός του τερματοφύλακα πρέπει να αποκρούει και με τα δύο χέρια ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ρεεε παίζαμε με Βερμαελεν ,χωρίς Ουμτιτι και χωρίς Ντεμπελε πάτε καλά ρεεεεχχαχαχαχαχαχα

ΕΔΏ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΣΟΔΕΣ ΜΕ ΔΥΟ ΣΟΔΕΣ ΠΑΊΡΝΕΤΑΙ ΔΏΡΟ ΜΙΑ ΣΌΜΠΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Πεναλντο και καιιιιιι ΟΠΑ ΟΠΑΑΑ ,ΠΆΜΕ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΘΑ ΡΊΞΕΙ ΖΕΪΜΠΈΚΙΚΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΆΝΤΕ ΓΕΙΆ!

[+]  t4sos στις 23/12/2017 16:53

στις 23/12/2017 17:22
Ξ-Ε-Φ-Τ-Ι-Λ-Α!!!!!!!

ΑΣΗΚΩΤΗ

στις 23/12/2017 17:23
Γεια σου ρε Τασο πονεμενε ,σε αυτή την περίσταση προτείνουμε αλοιφή και ΣΌΜΠΑ για το ψ***κρυο που κάνει στη Μαδρίτη -14 και έπεται συνέχεια..

ΜΕΕΕΕΣΣΙΙΙΙ ΜΕΕΕΣΣΙΙΙΙΙ ΜΕΣΣΙΙΙΙΙ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΟΟΟΟΟΛΕΕ

Το τρίτο γκολ το είδατε πελάτες; σίγουρα πρώτη θέση πίστα ήσασταν ΧΑΧΑΧΑ ,ο ΜΈΣΙ περνάει θεαματικά τον κακομοίρη Μαρσελο που πέφτει σαν σακί και ύστερα ο Μεσσίας δίνει μία εκπληκτική ασίστ χωρίς ΠΑΠΟΎΤΣΙ στον Βιδαλ και ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ !

Εδώ που τα λέμε λίγο ήθελε να μην μας μετρήσει το γκολ αφού δεν ακούμπησε και τα δίχτυα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ

Το πάρτι τώρα ξεκινάει!

Δεύτερος γύρος στον ΝΑΟ μας,μαντέψτε εκεί θα σας περιμένει και ο Ντεμπελε ,μέχρι τότε καλά να περνάτε!

Νιξα καλά είσαι;Άσε τις σοδες κάτω ρε ήδη έχεις πιεί τρεις ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 23/12/2017 17:58
ΜΕΣΙ ΑΛΉΤΗ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΣΕΣ ΤΟ ΣΠΊΤΙ ΌΠΑ!

ΤΡΙΜΠΑΛΟ ΟΛΟ ΝΆΖΙ ΉΤΑΝ ΑΥΤΌ ΠΕΛΆΤΕΣ ΜΟΥ !

Όπως λέει και ο τσουκαλάς ΣΟΥΡΩΤΉΡΙ ΣΑΣ ΤΟ ΈΧΟΥΜΕ ΚΆΝΕΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Δεν θα συζητήσω σοβαρά με άτομα που αν χάναμε εμείς θα λέγανε τα ίδια! 80 χιλιάδες αγάλματα + άλλα πόσα μείνανε ταυλα ! Έλα Νιξα παικταρά μου χειροκρότησε τους βιαστές σου ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ ΚΙΑ ΠΆΛΙ!! ΠΑΙΔΙΆ ΤΟΥ ΜΈΣΙ..

-14 ρεεεεεχαχαχαχαχαχα

Μπράβο στον πεναλν εεε οφσαλντο για το γκοχαχαχαχαχαχχα

στις 23/12/2017 18:32
Μπαρτσαααα μου ετσιιιιιι πηδααα τους επιασα και το στοίχημα 30 ευρώ στο 3 απόδοση ΟΠΑΠ 90 ευρώ καλά Χρίστουγεννα ομαδαρααα μου γλέντια τους όλους και ακόμα δεν χάσαμε!!!

στις 23/12/2017 19:20
ο μεγας ροναλντο που τον μεσι τον εχει για πρωινο, βρε ξεφτιλα ο παικτουρας εβγαλε ασιστ χωρις παπουτσι εσυ περιμενες ποτε να δωσει κανα πεναλντυ για να σκοραρεις μια ζωη ενα ματσο χαλιας παλι καλα που εχεις δημοσιες σχεσεις και σου δεινουν μπαλες βρε κλωτσες και τα παπουτσια στο χερι πρεπει να σε δωσουν απατεωνα ποδοσφαιριστη..

[+]  nickxa στις 23/12/2017 19:50

[+]  nickxa στις 23/12/2017 19:51

στις 23/12/2017 20:04
Ρε μαλακα nickxa πες στο ζινταν να σταματησει να κανεις πιπες στο μπενζεμα γιατι η πουτσα του μεσσι σας εχει φτασει μεχρι το λαιμο

στις 23/12/2017 20:05
Τι να γαμησεις ρε μυξα ενας που τρωει τριαρες δεν γαμαει μονο γαμιεται και λεει και ευχαριστω

[+]  nickxa στις 23/12/2017 20:18

[+]  nickxa στις 23/12/2017 20:21

στις 23/12/2017 20:25
1.01 to edine na sxoliasei o msn kai o barca4ever

[+]  nickxa στις 23/12/2017 20:25

στις 23/12/2017 23:19
nickxa στη θεση σου η θα παραδεχωμουν την ηττα της ομαδας μου η θα το βουλωνα και δε θα εγραφα τιποτε δε θα εβριζα ουτε μανα ουτε αδελφη ουτε παιδια γιατι αυτη ειναι η διαφορα ενος φιλαφλου της Μπαρτσας με της μικρουλας ρεαλ!!!!!

στις 24/12/2017 01:01
συμβουλες αλλου dim231064 και τα μαλακιστηρια πιο πανω μονο φιλαθλοι δεν εδειξαν οτι ειναι,γι αυτους δεν εχεις να πεις κατι ετσι?Ο μεν μιλαει για πιπες και ο αλλος βριζει μια ομαδα και με αναφερει κιολας το μουνοπανο αλλα αυτο δεν το ειδες.Στρωστε χαρακτηρα γιατι θα σας βριζω (σαν απαντηση παντα) μαναδες,κορουλες,αδερφουλες και οτι αλλο εχετε,το πιασες δικαιε?

στις 24/12/2017 01:04
Ξεχασες και εσυ φαινετε τις 3 γκολαρες που φαγατε μεσα στο calma nou ε?Εννοια σου και θα απαντησει η ρεαλ ξανα και θα σας βουλωσει το στοματακι

στις 24/12/2017 04:56
Ούτε μάνες θα βρίσω ούτε οικογένειες δεν είμαι τέτοιο άτομο ίσα ίσα υγεία σε όλους σας ανεξαρτήτων ομάδων κλπ! Τα έχω ξαναπεί αν θέλετε βριστε εμένα η μάνα μου δεν σας έβρισε..(επίπεδο κατώτερο αμοιβαδας)

Νιξα αρχικά κατάπιε τα μπαλάκια που σε κερασαμε γιατί δεν σε ακούω μετά βάλε αλοιφή στη κωλοχαραδρα σου και κάνε και ένα κλαρινετο στο πατέρα σου ΜΈΣΙ!

Σας έχει ξεκωλιασει μιλάμε ΣΟΥΡΩΤΉΡΙ μαζί με τον Σουαρεζ σας το έχουν κάνει!

Νιξα τι κλάμα έριξες σήμερα ρε πελάτη;ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

FELIZ NAVIDAD ΠΕΛΆΤΕΣ ΜΑΣ!

στις 24/12/2017 05:00
Επίσης αν θες όντως να βρίσεις την μάνα μου (για μαλακιες βέβαια) ελα κάντο μπροστά μου και κοιτάζοντάς με στα μάτια!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας

VAMOS BARCAAAAA

στις 24/12/2017 05:51
μπροστα μωρη πουτανα σε θελω στειλε μου που εισαι θα παρω το αεροπλανο και θα ερθω μωρη καργιολα θα σε φυτεψω μαλακα ετσι και σε πετυχω...μουνοπανα σαν και σενα που το παιζουν δηθεν καλα παιδια και προσπαθουν να δειξουν και καλο προφιλ (με το καλα χριστουγεννα) που βριζεις συνεχεια προκαλωντας και με αναφερεις σε καθε αρθρο και σε πειραξε το οτι σε βριζω ρε μπασταρδο ενω δεν λες να το σταματησεις.Τυποι σαν και σενα θελουν ενα καλο μαθημα γαμω την μπαρτσελονα σου και το μουνι της μανας σου

στις 24/12/2017 05:56
τι εγινε κλαις για την μανουλα οσο με αναφερεις...θα την αναφερω την καργιολα σε καθε αρθρο της ρεαλ που σχολιαζεις

στις 24/12/2017 06:01
και αφου εχεις και επιπεδο γιατι σχολιαζεις ειρωνικα ρε μπινε ε?Οκ κερδισατε οπως και να εγινε αυτο και μπραβο η ρεαλ σκατα επαιξε ειδικα στο δευτερο ημιχρονο αλλα δεν μπορεις να μιλησεις ποδοσφαιρικα χωρις ειρωνια και να βριζεις?Δεν με ενοχλει ρε μαλακα που χασαμε γιατι εχουμε 5 τροπαια ηδη και εχει δρομο ακομα το πρωταθλημα με ενοχλει ο τροπος σου

στις 25/12/2017 02:29
Ε βρισε εμένα τότε αλλά έτσι είναι όταν δεν έχεις περάσει ούτε για βόλτα έξω από σχολείο χαχαχα!

Μιλάω όπως θα μιλούσατε και εσείς και μάθε να έχεις επιχειρήματα αλλά να μου πεις με το πουλι του Μεσι και του Σουαρεζ στο στόμα τι να πεις ,κλαρινέτο κλαρινέτο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ ΠΕΛΆΤΗ! Έτσι να τσούζει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ σαν τον πεναλντο κλαις ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 25/12/2017 17:28
Ετσι σας γαμάει η Μπαρστελόνα!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.