Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» Γιουνάιτεντ και Βασιλεία, «πάτωσε» η Μπενφίκα

6/12/2017 01:21
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με ανατροπή (2-1) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και εξασφάλισε την πρωτιά του γκρουπ. Στην 2η θέση η Βασιλεία, η οποία προκρίθηκε στους «16» μετά το «διπλό» (2-0) στην έδρα της Μπενφίκα.

Με δύο γκολ σε δύο λεπτά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο «Όλντ Τράφορντ» και θα πάει ως πρώτη στους «16». Αξίζει να σημειωθεί πως οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν αήττητοι για 40ο εντός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις, κάνοντας ρεκόρ.

Οι Μοσχοβίτες κατάφεραν να προηγηθούν στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Βιτίνιο, ωστόσο στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή. Στο 62’ ο Λουκάκου ισοφάρισε σε 1-1 μετά από ασίστ του Πογκμπά και στο 64’ ο Ράσφορντ ολοκλήρωσε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Προκρίθηκε η Βασιλεία, «πάτωσε» η Μπενφίκα

Στο άλλο ματς, η Βασιλεία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μπενφίκα και προκρίθηκε στους «16» του θεσμού, αφήνοντας στην 3η θέση την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Ελιουνούσι, ενώ στο 65’ ο Ακάντζι σκόραρε με τον ίδιο τρόπο για το 2-0.

Η Μπενφίκα είχε φάσεις στο ματς, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα και τερμάτισε στον όμιλο με έξι ήττες σε ισάριθμα ματς και με γκολ 1-14...