Τσάμπιονς Λιγκ: Φινάλε με νίκη η Μπαρτσελόνα

6/12/2017 00:45
Η αδιάφορη βαθμολογικά Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-0 την Σπόρτινγκ στο «Καμπ Νου» και τερμάτισε αήττητη στην κορυφή του γκρουπ.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκούρασε και πάλι τον Λιονέλ Μέσι, όμως αυτό δεν εμπόδισε την Μπαρτσελόνα να πάρει την εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στην Σπόρτινγκ για το φινάλε του ομίλου.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 59ο λεπτό με κεφαλιά του Αλκάθερ ύστερα από κόρνερ. Η Σπόρτινγκ θα μπορούσε να απαντήσει στο 63’ όμως ο Σίλεσεν σταμάτησε τον Ντοστ. Το 2-0 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν μετά από γέμισμα του Σουάρεθ, ο Ματιέ έβαλε το πόδι του και έγραψε το 2-0 με αυτογκόλ για λογαριασμό της πρώην ομάδας του.

Ο Λιονέλ Μέσι πέρασε στο ματς στο 61’, έφτασε τους 121 αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ και έγινε ο 1ος Λατινοεαμερικάνος σε συμμετοχές στο θεσμό, ξεπερνώντας τον Ρομπέρτο Κάρλος.