Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι και έπιασε κορυφή η ΑΕΚ!

Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι και έπιασε κορυφή η ΑΕΚ!



Σ’ ένα επεισοδιακό ντέρμπι με τρεις αποβολές, η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έπιασε τον Ατρόμητο στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Λιβάγια το «χρυσό» γκολ (25’), αποβλήθηκαν Αραούχο (8’), Ζαμπράνο (35’) και Μπίσεσβαρ (90+1’).

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι «Δικεφάλων» με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Η «Ένωση» πήρε τη νίκη με 1-0 στο ΟΑΚΑ και πέρασε στην κορυφή, ισοβαθμώντας με τον Ατρόμητο στους 20 βαθμούς. Δύο λιγότερους έχει ο «Δικέφαλος του Βορρά» ο οποίος δέχτηκε γκολ στο διάστημα που έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να αντιδράσει.

Το παιχνίδι έδειχνε να στραβώνει από νωρίς για την ΑΕΚ, αφού ο Τσόσιτς ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και δεν αγωνίστηκε ενώ στο 8’ ο Αραούχο είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για μπουνιά στον Ζαμπράνο (σ.σ.έριξε και αυτός χτύπημα αλλά γλίτωσε την αποβολή) και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή, ωστόσο με εξαίρεση ένα σουτ του Βιεϊρίνια (15’), που έδιωξε ο Ανέστης, δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της ΑΕΚ. Η «Ένωση» έκλεινε τους χώρους και στο 26’ κατάφερε να προηγηθεί παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Έπειτα από κόντρα στο σουτ του Γκάλο, ο Σιμόες έβγαλε τη σέντρα και ο Λιβάγια μόνος του στη μικρή περιοχή «έγραψε» το 1-0.

Μάλιστα, η ΑΕΚ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ με παίκτη λιγότερο, ωστόσο ο Ρέι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γιόχανσον (30’). Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 35' όταν ο Σαμπράνο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Λιβάγια.

Μετά την αποβολή του Περουβιανού, ο Λουτσέσκου έβγαλε τον Λέοβατς για να περάσει τον Κρέσπο δίπλα στον Βαρέλα ενώ έβαλε τον Βιεϊρίνια σε ρόλο αριστερού μπακ (από δεξί εξτρέμ). Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ρουμάνος τεχνικός πέρασε στο ματς και τον Κάμπος στη θέση του Σάχοφ (πέρασε αμυντικό χαφ ο Ελ Καντουρί), μια κίνηση που δεν βοήθησε τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, βγάζοντας ψυχή και πάθος για να αντιμετωπίσει την κούραση της. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, ωστόσο δυσκολεύονταν να βγάλει αξιόλογες φάσεις, έχοντας ως μοναδικές καλές στιγμές δύο μακρινά σουτ των Βιειρϊνια (68’) και Μπίσεσβαρ (71’). Η επόμενη σημαντική στιγμή ήρθε στο 86’ όταν μετά από σέντρα του Ελ Καντουρί, ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να ακουμπήσει τη μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Το 1-0 έμεινε ως το φινάλε, με τον Μπίσεσβαρ να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις για χτύπημα στον Μπακασέτα. Ο Αρετόπουλος απέβαλε και τον Χιμένεθ που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για διαμαρτυρία.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπεζ, Σιμόες, Γιόχανσον, Λιβάγια (65' Χριστοδουλόπουλος), Αραούχο, Χριστοδουλόπουλος (74' Γαλανόπουλος)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς (42' Κρέσπο), Τσίμιροτ, Σάκχοφ (46' Κάμπος), Πέλκας (68' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια, Πρίγιοβιτς



Ομάδες που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ, ΑΕΚ

Σχολιασμός

13 σχόλια:

στις 05/11/2017 22:10
ti poutsa klegane

στις 05/11/2017 22:28
Πιο πολυ ξυλο δε παιζει να εχει ριξει αλλη ελληνικη ομαδα σε ντερμπυ ελεος...6 κιτρινες και 2 κοκκινες... μπραβο στην ομαδα που και στην κακη της μερα πηρε τ αποτελεσμα...συνεχιζουμε!

στις 06/11/2017 00:09
Παοκ μεγαλο μπουρδελο

στις 06/11/2017 01:53
Δυο στα δυο Σαββιδη εκτος εδρας..Εκτος Τουμπας η ομαδα ειναι Απολλων Καλαμαριας...Να πω για διαιτησιες ,να πω για τις αποβολες,οχι θα το αποφυγω αυτα τα αφηνω για τον Ιβαν...Αν με μπατζετ σχεδον διπλασιο δεν μπορω να κερδισω αυτο το ρημαδι ,που οι στοιχηματικες εταιριες φετος θελουν να μου πλασαρουν σαν τον νεο Ολυμπιακο τοτε ειμαι για τα πανηγύρια...Σου δινει ο χοντρος πρωταθλημα φορα παρτιδα υπο τις πιεσεις του Συριζα, και πρωταθλητης θα βγει το περιπτερο...Δεν βαζεις λιγακι το κουλαδι στην τσεπη να φτασεις στο μπατζετ τον γαυρο μπας και δουμε πρωταθλημα ποτε Σαλονικα...Γιατι μεχρι να το βαλεις και τον γαυρο να ριξουνε Β εθνικη πρωταθλημα θα παιρνει η αεκ και ο Ατρομητος...Ο Παοκ παντως πρωταθλημα δεν παιρνει με μπατζετ 57 μυρια,και την αεκ να ξαναριξεις θα το παρει ο Αστερας....Ειμαι εκνευρισμενος οταν χανω απο το περιπτερο πως να το κανουμε ρε Σαββιδης...

στις 06/11/2017 02:30
Ενταξει,οταν μαθεις μπαλιτσα μπες να ξαναμιλησεις.

Ποτε επαιξε δηλ μπαλα ο παοκ;αυτη η βλαχια θα σας φαει παοκτζηδες.Σας εχουν παραμυθιασει οτι εχετε ροστερ που υπερτερει των υπολοιπων..

Που το ειδατε αυτο;;στο 9αρι εχεις κατι ιδιαιτερο;την μπαλα χαμηλα δεν τη βρισκει..ο ματος ειναι καλος και ο μπισεσβαρ ξερει οση μπαλα ξερουν ολοι μαζι στον παοκ αλλα μπορει μονο για μιση ωρα.ο βιερινια μετριος τωρα αρχιζε κι ανεβαινει καπως αλλα εσεις χαπατα πιστεψτε οτι με καντουρι βαρελα πελκα και κατι μετριους θα παρετε πρωταθλημα..

στις 06/11/2017 02:34
Και με τον κονιορδο που εχετε για προπονητη...δεν τα ξερετε τα γραμματα γι αυτο μη μιλατε.απο τον γαυρο χασατε και το ξερουμε ολοι οτι σας πηρε με ψυχη δεν ειναι καλος φετος ο γαυρος.τι παιξατε δηλ στο καραισκακι;

Εδω τον απολλωνα φερατε Χ με 11 παικτες απο το 35' και εχετε το θρασσος να πιστευετε οτι εισαστε και καλυτεροι απο τους υπολοιπους

στις 06/11/2017 14:43
ARE ASTERA TRIPOLHS

στις 06/11/2017 16:52
Ante re turogalo lazaros66

στις 06/11/2017 17:20
Χεσε ρε καμπιασο - γκαβλιμαν - Μπέτ μεκερ - καστριτη - Αργυροκαστρίτη ή όπως αλλιώς σε λένε

Τσουρέκια μας τάκανες με τος αμπελοφιλοσοφίες σου.

Για καθε ομαδα και ένας λογαριασμός.

Και η κατω ραχούλα να παιξει θα σχολιάσεις

Σίχαμα

στις 06/11/2017 19:21
Pio periptero re atititle mpougatsa ego ego 2 ntoulapes tropaia eno esi exeis 1 rafi kipela . Enas tha einai panta o dikefalos h aek esi tha eisai mia omada antigrafi Kai mia omadas gitonias pio komplexikoi apo ton ari poutanospermata tis koinonias mpougatses

στις 07/11/2017 00:15
Ένα μεγάλο μπράβο στον ΠΑΟΚ .μονο και μόνο γιατί έχει σήμα τον δικέφαλο .κα τα ταλλλα όσα και να βάλει ο ιβαν .τα βάζει για να σας τσαμπουκάλευει μέσα στην τούμπα..διακόσια μέτρα μακριά της είσαστε κομπάρσοι.

στις 07/11/2017 00:19
Εδώ είμαι και θα το δείτε .σε λίγο καιρό όλη η Ευρώπη θα υποκλίνεται στην ΑΕΚΑΡΑ

στις 07/11/2017 00:24
Ένα μεγάλο μπράβο ακόμα στον ατρόμητο .

Είναι η μόνη ομάδα που σέβομαι σαν αντίπαλο .

Μπράβο τους .απο διοίκηση μέχρι λαό..

ΜΠΡΑΒΟ !!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.