Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος για Τότεναμ, τεράστιος ΑΠΟΕΛ στη Βεστφαλία!

Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος για Τότεναμ, τεράστιος ΑΠΟΕΛ στη Βεστφαλία!



Η Τότεναμ κέρδισε με 3-1 την Ρεάλ στο «Γουέμπλεϊ» και «σφράγισε» την πρόκριση για τους «16», την ώρα που ο ΑΠΟΕΛ πήρε ιστορικό βαθμό (1-1) στην έδρα της Ντόρτμουντ και παρέμεινε ζωντανός για την 3η θέση.

Η Τότεναμ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου με αντίπαλο την Ρεάλ. Οι «πετεινοί» πήραν εμφατική νίκη με 3-1 στο Λονδίνο και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «16», υποχρεώνοντας τη «βασίλισσα» στην πρώτη της ήττα σε φάση ομίλων μετά από 30 παιχνίδια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πετεινούς» ήταν ο Ντέλε Άλι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Η αρχή έγινε στο 27’, με τον Άγγλο άσο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γέμισμα του Τριπιέρ, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ όταν δέχτηκε την πάσα.

Η Ρεάλ είχε τρεις σημαντικές στιγμές με Καζεμίρο και Ρονάλντο για να φέρει το σκορ στα ίσια πριν το ημίχρονο, όμως ο Γιορίς κράτησε το μηδέν. Η Τότεναμ, που είχε δικές στιγμές για το 2-0, κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο 56’, όταν μετά από αντεπίθεση, ο Ντέλε Άλι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ράμος και κατέληξε στα δίχτυα.

Εννέα λεπτά μετά (65’) ο Κέιν νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κασίγια, ύστερα από ασίστ του Κέιν, και έκανε το 3-0. Στο 80' μείωσε ο Κριστιάνο με κοντινό σουτ, διαμορφώνοντας απλώς το τελικό 3-1. Η Τότεναμ έφτασε τους 10 βαθμούς και είναι το φαβορί για την 1η θέση, ενώ η Ρεάλ γνώρισε την πρώτη ήττα σε όμιλο έπειτα από τέσσερα χρόνια.

Νέος άθλος του ΑΠΟΕΛ


Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος για Τότεναμ, τεράστιος ΑΠΟΕΛ στη Βεστφαλία!Στο άλλο ματς, ο ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Ντόρτμουντ στο «Βεστφάλεν», έφτασε τους 2 βαθμούς, όσους και οι Βεστφαλοί, και παρέμεινε ζωντανός για την 3η θέση που οδηγεί στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ντόρτμουντ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και στο 29’ κατάφερε να προηγηθεί με κοντινό πλασέ του Γκερέιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν πτοήθηκε κα στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) έφερε το σκορ στα ίσια. Ο Αλωνεύτης έκανε τη σέντρα για τον Καρλάο, αυτός τροφοδότησε τον Ποτέ και ο Αφρικανός βρήκε ξανά δίχτυα απέναντι στους Βεστφαλούς.

Ακολούθησαν δύσκολες στιγμές για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος όμως κατάφερε να κρατήσει το 1-1. Στο 63’ ο Ζαχίντ έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Τόπρακ, ενώ στο 77’ η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμα περισσότερο την πίεση τους, είχαν σημαντικές φάσεις με Ομπαμεγιάνγκ (85’, 90+1’) και Σούρλε (88’) για το νικητήριο γκολ, με το 1-1 όμως να μένει ως το φινάλε.

Η βαθμολογία:


1. Τότεναμ 10 (10-3)
2. Ρεάλ 7 (8-5)
3. Ντόρτμουντ 2 (4-7)
4. ΑΠΟΕΛ 2 (2-7)






Ομάδες που αφορά: ΤΟΤΕΝΑΜ, ΑΠΟΕΛ

Σχολιασμός

15 σχόλια:

στις 01/11/2017 23:55
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ VALDEBEBAS ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΤΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΤΕ ΦΙΛΙΚΑ...

στις 02/11/2017 00:03
Φετος εμείς και η Ατλέτικο είμαστε τι να πω. Πρέπει να βελτιωθούμε. Εμ Ζιντάν τι νομίζεις οταν δε κάνουμε μεταγραφές φεύγουν παικταράδες μορατα και χαμες και δεν παίρνεις κανεναν.

στις 02/11/2017 00:07
[email protected] Ρε μεγαλε χαλαρωσε με την Τοτεναμ επαιζες,..Ανετα χτυπαει champions league με λιγο τυχη και στις κληρωσεις...Ομαδα επιπεδου Λιγο κατω απο σενα ειναι...

στις 02/11/2017 00:13
Τι νομιζετε οτι ειναι οι Αγγλικες σου κατεβηκε με 3-4-3 με τα τα Μηχανακια Dier,Eriksen,Winks που βγαζουν φωτια στις αντεπιθεσεις αν σε βρουν ανοιχτο και μου κατεβαινεις 4-3-1-2 βολτα για πικ νικ στο παρκο...Εχουμε πει σε αυτα τα παιχνιδια που οι ομαδες ειναι στα ιδια επιπεδα λιγο πανω λιγο κατω την διαφορα την κανει ο προπονητης...Σε βρηκαν ξεβρακωτο στα ακρα του αξονα και σε ξεκολιασανε...Τι δεν καταλαβατε??Με την Λεβαντε νομιζες οτι παιζεις ή την Χοφενχαιμ??

στις 02/11/2017 00:14
hammerhead φιλε μου δεν ειπα οτι η τοτεναμ δεν ειναι καλη,μια χαρα ομαδα ειναι...για την εμφανιση της ομαδα μου μιλαω που δεν ειναι ρεαλ αυτη και επηδει μενω 8 χρονια στην μαδριτη και υποστηριζω 17 χρονια αυτη την ομαδα και ειμαι μελος των ultras των φανατικων οπαδων εδω στη μαδριτη,την παρασκευη θα γινουμε ειδηση

στις 02/11/2017 00:15
Η κολονοσκόπηση είναι η ενδοσκοπική εξέταση του παχέος εντέρου και του τελικού μέρους του λεπτού εντέρου με τη χρήση μικροσκοπικής κάμερας που εφάπτεται σε έναν σωλήνα, ο οποίος εισάγεται από τον πρωκτό.

Ποποπο τι ΤΡΙΜΠΑΛΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΑΔΈΡΦΙΑ ;;;ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Νιξα 0-2,-0-3 εννοούσες για Τότεναμ να φανταστώ ε;ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΥΛΑ ΚΑΙ ΑΜΈΣΩΣ ΜΕΤΆ ΒΡΩΜΙΛΕΝΟΙ ΌΛΟΙ ΤΑΥΛΑ! Αρε Ντελε Αλι παικταρά τι βιασμός ήταν τούτος ρε παικταρά;ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ ΚΑΙ ΕΊΜΑΣΤΕ ΚΑΛΆ!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 02/11/2017 00:23
ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ,ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΛΕΜΟΝΗΣ ΜΠΑΛΑ

στις 02/11/2017 00:24
Φιλε ειναι μεγαλη επιτυχια που η Ρεαλ τελευταια δυο χρονια κανει κοιλια περιοδο που δεν επηρεαζει...Και εκει ειναι η διαφορα με Μπαρτσα Παρι και Μπαγερν ...Τον Απριλιο Μαιο που πρεπει να εισαι στα peak πιστευω οτι θα εισαι...Δεν υπαρχει ομαδα που να μην διανυει περιοδους κοιλιων μεσα στην χρονια...Αυτο ειναι θεμα προπονητικου team ξεκαθαρα...Αν και σημερα εβλεπε αλλο παιχνιδι ο Ζινταν..Του πηρε το βρακακι ο Μαουριτσιο...

στις 02/11/2017 00:36
geniusMS στη περιπτωση σου πεταμε ενα ευρω και μετραμε..

στις 02/11/2017 00:54
Αυτα τα συστηματα Κυρ Ζινταν απεναντι στο 3-4-3 βγηκαν μονο στην Μιλαν του Ανσελοτι (2003) αλλα ειχες ακρα Καφου,Μαλντινι και ενα Γκατουζο να καταπινει οτι πηγαινε να περασει...Που πας με Μαρσελο ρε καημενε με τους Κειν,Τριπιερ οι αλλοι να βγαζουν σπιθες χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Ρε πουστη για αυτο τους παω τους Αγγλους οταν σε βρουν ανοιχτο πισω σε ξεκολιαζουν (δεκαδες εως εκατονταδες τα παραδειγματα)

στις 02/11/2017 00:55
hammerhead συμφωνω μαζι σου...Για μενα ομως δεν φταει ο ζινταν οπως και για τους φιλους της ρεαλ εδω στη μαδριτη ολοι λενε για την χαλαροτητα που δειχνουν οι ποδοσφαιριστες στα τελευταια 3-4 ματσ.

στις 02/11/2017 01:03
Σημερα ο Ζινταν έφταιγε.Οκ δοκιμες κανεις παω πασο..Κοιλια εμφανης εχει η ομαδα γεγονος που ειναι προφανες..Το ζητουμενο ειναι να εχεις την ομαδα φορμαρισμενη την περιοδο που χρειαζεται και ειναι πιο κρισιμη..Τελευταια δυο χρονια το Team της Ρεαλ τα καταφερνει..Ακομα ειναι νωρις να πουμε και για τις Αγγλικες ή τις Ιταλικες..Οψομεθα φιλε αυτη ειναι η ομορφια του ποδοσφαιρου...

στις 02/11/2017 01:24
Καταζητειται ο delle alli για ξεκωλι@σμα πασιγνωστου πεναλτοσφαιριστη...ΤΟΥΥΥ ΤΟΥΥΥ ΤΟΥΥΥ τρένο!

Μιλάς για το Χ που έφερα και δεν κοιτάς το ξεκωλιασμα που σας έκαναν ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Νιξα να κρατάς μικρό καλάθι άλλη φορά

Ευχαριστώ

στις 02/11/2017 16:18
Μονο που δεν προσεξες μια μικρη διαφορα εμεις παιζαμε με την τοτεναμ και εσεις...με τον ολυμπιακο

στις 02/11/2017 16:36
nickxa αυτη ηταν η τοτεναμ ηχιρονα τι ηταν και οσο για τον αγωνα της Μπαρτσας με τον γαυρο τι δεν καταλαβαινης απο το οτι το εδωσε ο Βαλβερδε μηπως εσας δε σας εδωσε περσι τον αγωνα η μαλαγα του Μιτσελ΄;δεν ειναι δικο σας παιδι ο Μιτσελ;αντε λοιπον ενα αρνητικο αποτελεσμα ακομη και πατε για αλαγη προπονητη!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.