Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» με πεντάρα η Παρί, πέρασε και η Μπάγερν

1/11/2017 01:06
Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5-0 την Άντερλεχτ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, παρέα με την Μπάγερν που κέρδισε με 2-1 την Σέλτικ στη Γλασκώβη.

Πάρτι πρόκρισης έστησε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Άντερλεχτ. Οι Παριζιάνοι ισοπέδωσαν με 5-0 την Άντερλεχτ στο Παρίσι και «σφράγισαν» από την 4η αγωνιστική την πρόκριση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βέλγοι άντεξαν μόνο για 30 λεπτά, καθώς σ’ εκείνο το σημείο ο Βεράτι «έγραψε» το 1-0 με όμορφο σουτ, ύστερα από καταπληκτική ασίστ του Εμπαπέ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 52’ σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας φάουλ. Ωστόσο, ο Κυρζαουά, πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 3-0 σε κενή εστία.

Ο Γάλλος μπακ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 72’ με κεφαλιά-ψαράκι, ενώ στο 77’ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Πέρασε και η Μπάγερν

Στο άλλο ματς ,η Μπάγερν κέρδισε με 2-1 την Σέλτικ στη Γλασκώβη και «σφράγισε» και αυτή το εισιτήριο για τους «16».

Οι Σκωτσέζοι είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο στο 21’ ο Κομάν εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων και «έγραψε» το 1-0.

Η Σέλτικ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον ΜακΓκρέγκορ (74’), όμως τρία λεπτά μετά ο Τσάβι Μαρτίνεθ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.