Τσάμπιονς Λιγκ: Τον «πλήγωσε» ο Ιγκουαΐν (video)

27/9/2017 23:42
Ο Ολυμπιακός του Τάκη Λεμονή το πάλεψε για σχεδόν 70 λεπτά κόντρα στην Γιουβέντους, ωστόσο η κλάση του Ιγκουαίν που πέρασε ως αλλαγή (γκολ και συμμετοχή στο δεύτερο) διαμόρφωσε το 2-0 στο Τορίνο, αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» χωρίς βαθμό μετά από 2 αγωνιστικές. Τρομερές επεμβάσεις από Προτό στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του.

Ο μαχητικός και διαβασμένος Ολυμπιακός στάθηκε εξαιρετικά για 65 λεπτά απέναντι στην Γιουβέντους, ωστόσο η είσοδος του Γκονσάλο Ιγκουαΐν άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και χάρισε στην «Γηραιά Κυρία» τη νίκη με 2-0 στο Τορίνο.

Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό, ενώ ο ίδιος έφτιαξε το δεύτερο για τον Μάντζουκιτς (80’), με το τελικό 2-0 να αφήνει τους Πειραιώτες στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό μετά από δύο παιχνίδια. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Προτό, που κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος, όπως και για τον νεαρό Νικολάου, ο οποίος μπήκε κατευθείαν στα βαθιά και έδειξε ότι μπορεί να παίξει σε υψηλό επίπεδο.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή, που είχε κάποιες καλές στιγμές στην αντεπίθεση για να πετύχει γκολ, βρίσκεται πλέον στο -3 από Σπόρτινγκ και Γιουβέντους και πλέον θα προσπαθήσει να πάρει το καλύτερο που μπορεί στα διπλά παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε, ώστε να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση της 3ης θέσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με αρκετά νέα πρόσωπα. Ο Προτό ήταν κάτω από τα γκολπόστ, οι Φιγκέιρας, Ενγκελς, Νικολάου, Κούτρης στην άμυνα, οι Ζντιέλαρ Ρομαό, Οφόε στη μεσαία γραμμή, Πάρντο και Σεμπά στα «φτερά», με τον Εμενίκε στην κορυφή της επίθεσης. Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στην Γιουβέντους, κρατούσε κοντά στις γραμμές του και επιχειρούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Μάλιστα, στο 7’ είχε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Πάρντο μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν άφηναν ελεύθερους χώρους στους Ιταλούς και στο 14’ «άγγιξαν» το γκολ με τον Σεμπά. Ο Βραζιλιάνος απέφυγε τον Στουράρο, όμως το τελείωμα του από πλεονεκτική θέση ήταν κακό.

Στο 33’ ο Ολυμπιακός είχε νέα καλή στιγμή με άστοχο σουτ του Φιγκέιρας, με την Γιουβέντους να απαντά στα επόμενα λεπτά με δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 34’ ο Προτό έδιωξε εντυπωσιακά την κοντινή κεφαλιά του Μάντζουκιτς, ενώ δευτερόλεπτα μετά απομάκρυνε και την κεφαλιά του Στουράρο. Στο 36’ ο Ολυμπιακός βγήκε με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην κόντρα, όμως το γύρισμα του Εμενίκε για τον Πάρντο στο ύψος του πέναλτι δεν ήταν καλό. Λίγα λεπτά μετά, ο Οφόε βρήκε τον Πάρντο στην περιοχή, όμως ο Μπουφόν μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Κολομβιανού.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους η Γιουβέντους αύξησε την πίεση της, όμως ο Προτό κράτησε το μηδέν, αποκρούοντας τόσο την κεφαλιά Μάντζουκιτς (40’) όσο και το σουτ του Ντιμπάλα (45’) από το ύψος του πέναλτι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ντάγκλας Κόστα έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Έγχελς και να καταλήγει στο δοκάρι!

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ολυμπιακό να μην επέτρεπε στην Γιουβέντους να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 60’ ο Αλέγκρι πέρασε στο ματς τον Ιγκουαΐν αντί του Κουαδράδο, κίνηση που άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Στο 69’ ο Σάντρο έκανε ανενόχλητος τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ιγκουαΐν με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 1-0.

Ο Τάκης Λεμονής έριξε στο ματς τους Μπεν και Φορτούνη, ωστόσο στο 80’ η Γιουβέντους «κλείδωσε» το ματς. Ο Ιγκουαΐν με υπέροχη κάθετη πάσα, έβγαλε τον Ντιμπάλα απέναντι από τον Προτό, ο Έγχελς απομάκρυνε στη γραμμή το πλασέ του Αργεντινού, όμως η μπάλα κατέληξε στο κεφάλι του Μάντζουκιτς και στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στα τελευταία λεπτά για ένα γκολ, όμως η μόνη φάση που δημιούργησε ήταν ένα άστοχο μονοκόμματο σουτ του Μπεν.