Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλωσε» το «Ντραγκάο» η Μπεσίκτας, μοιρασιά στη Λειψία

14/9/2017 00:38
Η Μπεσίκτας πήρε μεγάλο «διπλό» με 3-1 στην έδρα της Πόρτο και ανέβηκε μόνη στην κορυφή του 7ου ομίλου, αφού Λειψία και Μονακό έμειναν ισόπαλες 1-1 στη Γερμανία.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Μπεσίκτας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «μαύροι αετοί» κέρδισαν με 3-1 την Πόρτο στο «Ντραγκάο» και έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16».

Οι πρωταθλητές Τουρκίας έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, παίρνοντας το προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Ταλίσκα. Η Πόρτο πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 21’ χάρη σε αυτογκόλ του Τόσιτς.

Η Μπεσίκτας όμως δεν πτοήθηκε και στο 28’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τρομερό σουτ του Τοσούν έξω από την περιοχή. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και στο 86' ο Μπάμπελ «σφράγισε» τη νίκη για την τουρκική ομάδα.

Μοιρασιά για Λειψία και Μονακό

Στο άλλο ματς, Λειψία και Μονακό αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην Γερμανία και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Στην παρθενική της εμφάνιση στον θεσμό η ομάδα του Ραλφ Χάισενχιουτλ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Φόρσμπεργκ, αλλά μόλις δύο λεπτά (34') αργότερα οι Μονεγάσκοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τίλεμανς.

Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να είχαν καλά διαστήματα, ωστόσο το 1-1 έμεινε ως το φινάλε.