Γιουρόπα Λιγκ: Ντροπιαστικός αποκλεισμός για ΠΑΟΚ!

Γιουρόπα Λιγκ: Ντροπιαστικός αποκλεισμός για ΠΑΟΚ!

Αφορά τον αγώνα ΠΑΟΚ - ΑΟ ΚΑΣΣΙΟΠΗ


Ο ΠΑΟΚ γνώρισε ήττα-σοκ με 2-0 από την Έστερσουντ στην Σουηδία και αποκλείστηκε στα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, μένοντας εκτός Ευρώπης από τα τέλη Αυγούστου! Ο Γκόντος (70’, 77’) τα δύο γκολ των Σουηδών, με το πρώτο να είναι από θέση οφσάιντ.

Μαύρη σελίδα στην ιστορία του έγραψε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αποκλείστηκε από την πρωτάρα Έστερσουντ. Παρά το 3-1 της Τούμπας, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε με 2-0 στην Σουηδία και αποχαιρέτησε την Ευρώπη, μένοντας εκτός ομίλων Γιουρόπα Λιγκ.

Τα δύο γκολ του Γκόντος σε εφτά λεπτά (70’, 77’) έδωσαν σκορ πρόκρισης στους Σουηδούς και έριξαν στο… καναβάτσο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπορεί μεν να φωνάζει για το οφσάιντ στο 1-0, ωστόσο είναι άξιος της μοίρας του, αφού με δεκαπλάσιο μπάτζετ, κατάφερε να χάσει μέσα από τα χέρια του την πρόκριση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Η σουηδική ομάδα, που το 2011 βρίσκονταν στην 4η κατηγορία, αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη και κατάφερε να αποκλείσει κατά σειρά τις Γαλατασαράϊ, Φόλα Ές κα τον ΠΑΟΚ, «σφραγίζοντας» την παρθενική της παρουσία στους ομίλους.

Γιουρόπα Λιγκ: Ντροπιαστικός αποκλεισμός για ΠΑΟΚ!Ο ΠΑΟΚ έχοντας… προίκα το 3-1 του πρώτου αγώνα, δεν ρίσκαρε και έδωσε την κατοχή της μπάλας στους παίκτες της Έστερσουντ, που περιορίστηκαν σε φλύαρη υπεροχή. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις, με τους Σουηδούς να απειλούν μόνο με δύο σουτ των Γκόντος (25’) και Αϊές (44'), τα οποία δεν προβλημάτισαν τον Ρέις.

Στον αντίποδα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έβγαλε πολλές ευκαιρίες, έχοντας μια σημαντική ευκαιρία στο 20' με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει τη σέντρα, όμως ο Κάμπος αν και μόνος από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στην αγκαλιά του Κεϊτά.

Οι Σουηδοί, που χρειάζονταν δύο γκολ για να πάρουν σκορ πρόκρισης, μπήκαν πολύ δυνατά στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 52’ «άγγιξαν» το 1-0. Ο Γκόντος έκανε σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Χόπκατ έπιασε την κεφαλιά πέφτοντας, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 59’, όταν μετά από σέντρα του Κάμπος, ο Λέοβατς έπιασε το σουτ, όμως ο Κεϊτά έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 69', ο «Δικέφαλος» είχε ακόμα μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Κρέσπο, ωστόσο ο γκολκίπερ της Έστερσουντ κατάφερε να απομακρύνει. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα (70’) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα σε μια φάση που δεν… μύριζε γκολ. Ο Έντουαρντς επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Γκόντος που βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ και κατέληξε στα δίχτυα του Ρέι για το 1-0 υπέρ των Σουηδών.

Ο ΠΑΟΚ πριν προλάβει καλά καλά να συνέλθει, δέχτηκε και δεύτερο γκολ, με τον Γκόντος να «γράφει» το 2-0 στο 77’ με δυνατό σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο. Οι Θεσσαλονικείς βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο και στο 79’ κινδύνευσαν να δεχτούν και τρίτο γκολ, με τον Ρέις να διώχνει σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Χόπκατ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να βρει το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 90+5’. Ο Ενρίκε έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Πρίγιοβιτς έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω, όμως τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα από το δεύτερο δοκάρι. Ο διαιτητής σφύριξε το φινάλε του αγώνα και Έστερσουντ πανηγύρισε την πρώτη της παρουσία σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ρίχνοντας στο καναβάτσο τον ΠΑΟΚ.

Έστερσουντ (Γκράχαμ Πότερ): Κεϊτά, Σομί (60' Σόμι), Πέτερσον, Παπαγιαννόπουλος, Μουκίμπι (67΄Βίντγκρεν), Νούρι, Μπασιρού, Έντουαρντς, Αϊές, Χόπκατ (90' Μενσά), Γκόντος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ (81' Κουλούρης), Σάχοβ, Μπίσεσβαρ (60' Ενρίκε), Μακ (86' Λημνιός), Κάμπος, Πρίγοβιτς.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΟΚ - ΑΟ ΚΑΣΣΙΟΠΗ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.029.0023.001.153.55116.47
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.372.7010.502.001.55
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.001.982.1214.00

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 24/08/2017 22:00
στην υγεια του γιωργακη του σαββιδη του μαγκα! τσαπου!

στις 24/08/2017 22:01
Pou na perasete to megathyrio xwrio ths Estersoud vreee. 2 Tourkikes omades apokleisane ta paidia, bravo tous. Ade geia [email protected]!

στις 24/08/2017 22:01
AXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXXAAXAXAXXXAXAXAXAX

στις 24/08/2017 22:02
Ntroph Sou PAOK Ma Den Ntrepesai Ntropiases Thn Ellada Eleos Re Oute Ena Goalll

στις 24/08/2017 22:03
Aν και κατα ενα μερος αδικα (οφσαιντ το πρωτο γκολ των Σουηδων), παρα πολυ καλα να παθουμε. Αφου δεν μπορεσαν τα χοντροχαιβανια να βαλουν 1 γκολ και να καθαρισουν το παιχνιδι, καταναλωθηκαν σε μια φλυαρη κατοχη της μπαλας. Στο ποδοσφαιρο ομως αυτα τα πληρωνεις. Οι μαλακιες κυρ Ιβαν πληρωνονται. Απο εναν κολοεγωισμο πηγες και εδιωξες τον Ιβιτς. Ρουφα τωρα. Δεν εχω λογια. Κριμα που χαθηκε μια ακομη Ελληνικη ομαδα απο το Γιουρωπα, ηταν ευκαιρια να παραμεινουμε στη 12η θεση. Κριμα ...

στις 24/08/2017 22:04
Vasilia antikeimenika auth h omada den exei ferei perifaneia sthn ellada mono droph opote th kainourgio.Kataferan na apokleistoun apo ena xwreio,kai ama to oti apekleise th galata me proponhth toudor einai dikaiologia tote kala

στις 24/08/2017 22:07
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 24/08/2017 22:07
το πρωτο γκολ ηταν οφσαιτ

στις 24/08/2017 22:07
ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ? ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ

στις 24/08/2017 22:07
νάτοι,νάτοι οι πρωταθλητές!!! Επίτηδες το έκαναν οι βουλγαρόσποροι για να επικεντρωθούν στο πρωτάθλημα ή για να παίζει play off ο Ολυμπιακός σαν πρωταθλητής αφού δεν έδωσαν βαθμούς στην Ελλάδα για να διατηρηθεί στη δωδέκατη θέση της UEFA.Με τις πορδές δε βάφονται αυγά μεγιστάνα Ρώσε!!!!

στις 24/08/2017 22:40
Πουτανας γιοι Ολυμπιακοι

στις 24/08/2017 22:53
Τι παο τι παοκ το ίδιο είναι.κοντράρονται για το ποιος θα κάνει τον καλύτερο αποκλεισμό.

στις 24/08/2017 22:56
MONO GIA GELIA EINAI POYTANES

στις 24/08/2017 22:57
ΠΛΗΘΗΣΜΟΣ ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ 45000 ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΟΥΤΣΑ ΣΤΟ ΧΟΡΙΟ

στις 24/08/2017 23:19
sfairoulis γαμω το μουνι της μανα σου που θα λες βουλγαροσποροι μπασταρδε. οσο για το παιχνιδι καλα να παθουμε. αλλα 5 επρεπε να φαμε μηπως ξυπνησουμε......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 24/08/2017 23:28
Η μπουγατσα ή μπογατσα, ειναι μια πιτα με φυλλο σφολιατας, με γεμιση γλυκεια (κρεμα) ή αλμυρη (κιμα, τυρι ή χορτα). Η λεξη, αλλα και η συνταγη, προερχεται απο την τουρκικη boğaça. Η πλουσια αυτη πιτουλα, ηρθε στην Ελλαδα μαζι με τους προσφυγες το 1922 και εγινε ιδιαιτερα δημοφιλης στην Βορεια Ελλαδα, και ειδικα στην Θεσσαλονικη και τις Σερρες. Στην πατριδα μου λοιπον, τη Θεσσαλονικη, η μουγατσα ειναι το κατ'εξοχην κλασσικο πρωινο για μικρους και για μεγαλους....

στις 24/08/2017 23:31
Υλικά

½ κιλό φύλλο κρούστας

150 γραμμάρια φρέσκο βούτυρο

1 κουτί ζαχαρούχο γάλα

2 αυγά, ελαφρά χτυπημένα

⅓ φλιτζανιού ψιλό σιμιγδάλι

1 βανίλια Ζάχαρη άχνη και κανέλα για το πασπάλισμα Εκτέλεση Σε μία κατσαρόλα ρίχνουμε το ζαχαρούχο γάλα και δύο κουτιά νερό Προσθέτουμε τη βανίλια, ανακατεύουμε, να ομογενοποιηθεί το μείγμα, και το ζεσταίνουμε Πριν αρχίσει να βράζει, ρίχνουμε το σιμιγδάλι ανακατεύοντας συνεχώς, μέχρι να σχηματιστεί μια αραιή κρέμα Την αποσύρουμε από τη φωτιά, αφαιρούμε τη βανίλια, προσθέτουμε μία κουταλιά βούτυρο και αφήνουμε να κατέβει λίγο η θερμοκρασία της Όταν κρυώσει λίγο η κρέμα, χτυπάμε ελαφρά τα αυγά και τα προσθέτουμε Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 180º C Λιώνουμε το βούτυρο και αλείφουμε καλά ένα ταψάκι ή ένα μέτριο πυρέξ Στρώνουμε στο ταψί ένα φύλλο και το βουτυρώνουμε Κρατάμε δύο φύλλα στην άκρη και τα υπόλοιπα τα κόβουμε σε μεγάλα κομμάτια Αρχίζουμε να τακτοποιούμε τα κομμένα φύλλα μέσα στο ταψί, σουρωμένα, κοντά το ένα με το άλλο Τα ραντίζουμε με βούτυρο κα

στις 24/08/2017 23:32
ελάχιστο νερό

Ψήνουμε τη μπουγάτσα στον προθερμασμένο φούρνο, μέχρι να ροδίσει, περίπου 25-30 λεπτά.

Όταν τη βγάλουμε από το φούρνο, την αφήνουμε λίγα λεπτά να κρυώσει και την πασπαλίζουμε με άχνη και κανέλα

Μετά την κόβουμε κομμάτια, την πασπαλίζουμε με ζάχαρη άχνη και κανέλα και την απολαμβάνουμε!

στις 24/08/2017 23:46
APISTEYTOI MALAKES..DHLADH DEN YPARXEI AYTO POY EGINE EDW...MALAKES TO EIXAME PEI EINAI KALH OMADA H ESTERSOYNT...ALLA O PAOK EINAI KLASSIS ANOTEROS...NTROPH O APOKLEISMOS ENOS PAOK NO 35 STHN EYROPI...ARE MALAKIDES

στις 24/08/2017 23:47
Ο ΠΑΟΚ μπορεί να χαμογελά για την κλήρωση του Europa League, καθώς θα παίξει με την Εστερσουντ, που φέτος βγήκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη! Δείτε ποια είναι η σουηδική ομάδα!

Έδρα: Γιαμκράφτ Αρένα (8.466), Έστερσουντ

Έτος ίδρυσης: 31 Οκτωβρίου 1996



Πρωταθλήματα: κανένα



Κύπελλα: 1 (2016-17) Η Εστερσουντ τερμάτισε μόλις στην 8η θέση του σουηδικού πρωταθλήματος, αλλά κατακτώντας το Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της εξασφάλισε την παρθενική της συμμετοχή στην Ευρώπη. Ιδρύθηκε το 1996, χρώματά της είναι το κόκκινο και το μαύρο, ενώ έδρα της είναι η Γιάμκραφτ Αρένα που χωράει κάτι λιγότερο από 9.000 θεατές (8.500 θεατές). Στην Ευρώπη... ακούστηκε όταν στο δεύτερο προκριματικό γύρο έκανε τη μεγάλη έκπληξη αποκλείοντας τη Γαλατάσαραϊ (2-0, 1-1). Ακολούθησε η σαφώς πανεύκολη Φόλα Ες από το Λουξεμβούργο με δύο νίκες (1-0, 2-1). Προπονητής της είναι ο Άγγλος Γκρέιαμ Πότερ, ενώ στο ρόστερ της υπάρχει ο ομογενής αμυντικός Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος, που είχε ένα σύντομο πέρασμα από το

στις 24/08/2017 23:48
ΠΑΟΚ

στις 25/08/2017 00:25
Ante mpougatses pou legate polla gia thn aekara!!!savidh fae mpougatsa navarinou!!!

στις 25/08/2017 00:39
Σφαιρούλης και πάξαρος, κλασικοί κάφροι με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Ουστ. Ψοφόγαβροι. Ρώσο δεν θα λες έναν Πόντιο. Αλλά δεν είσαι Έλληνας για να ξέρεις...... Βλαξ.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.