Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα για Γιουνάιτεντ, Άγιαξ και Θέλτα

13/4/2017 23:59
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφαρίστηκε στο 88’ από την Άντερλεχτ, ωστόσο το τελικό 1-1 στις Βρυξέλλες της δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Με το ένα πόδι στους «4» ο Άγιαξ (2-0 τη Σάλκε), ματσάρα στο Βίγκο (νίκη της Θέλτα με 3-2 επί της Γκενκ).

Την ευκαιρία να «καθαρίσει» από σήμερα (13/4) την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έχασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι», αν και ανώτεροι, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Όλντ Τράφορντ».

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε δοκάρι στο 17’ με τον Λίνγκαρντ και πήρε το προβάδισμα στο 36’ με εύστοχο πλασέ του Μχιταριάν. Η Γιουνάιτεντ είχε την υπεροχή αλλά δεν πέτυχε δεύτερο γκολ, με τον γκολκίπερ των Βέλγων να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Πογκμπά στο 83’. Μάλιστα, τρία λεπτά μετά, η Άντερλεχτ έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ντεντόνκερ, αποκτώντας περισσότερες ελπίδες ενόψει της ρεβάνς, όπου βέβαια οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν τον πρώτο λόγο.

Σημαντικό προβάδισμα ο Άγιαξ, με ανατροπή η Θέλτα

Ο Άγιαξ κέρδισε με 2-0 την Σάλκε στο Άμστερνταμ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία. Ο «Αίαντας» πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Κλάασεν, ενώ στο 32’ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Σάντσες για ένα δεύτερο γκολ.

Το 2-0 ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’) με σουτ στην κίνηση από τον Κλάασεν, ο οποίος πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα. Στο 78’ οι Ολλανδοί είχαν νέο δοκάρι με σουτ από τον Φαν ντε Μπικ, ενώ στο 79’ ο Φέρμαν έδιωξε την κεφαλιά του Φιρχέφερ, κρατώντας το 2-0 ως το φινάλε.

Από την άλλη, η Θέλτα κέρδισε με ανατροπή (3-2) την Γκενκ στην Ισπανία και απέκτησε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση, η οποία θα κριθεί στη ρεβάνς του Βελγίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10’ με κεφαλιά του Μπούτιους, όμως η αντίδραση των Ισπανών ήταν άμεση. Στο 15’ ο Σίστο ισοφάρισε σε 1-1 με άψογο πλασέ, ενώ στο 17’ ο Άσπας ολοκλήρωσε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Θέλτα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 39’ με ωραίο σουτ του Γκουϊντέτι, όμως στο 67’ η Γκενκ επέστρεψε στο ματς, μειώνοντας σε 3-2 με κεφαλιά του Μπουφέλ. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, το οποίο αφήνει τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς.