Σούπερ Λιγκ: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Σούπερ Λιγκ: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο ο Ολυμπιακός



Ο Ολυμπιακός πέρασε με 2-0 από την Κέρκυρα και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα. Φορτούνης (20’) και Μαρίν (77’) οι σκόρερ για τους Πειραιώτες.

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται έως το τέλος του πρωταθλήματος για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο πήρε στην Κέρκυρα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 2-0 τους Φαίακες και πλέον μετρούν αντίστροφα για το 7ο σερί πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του παιχνιδιού κα κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Στο 20’, μετά από βαθιά μπαλιά του Ντα Κόστα, ο Σεμπά έδωσε στον Φορτούνη και αυτός με ωραίο τελείωμα «έγραψε» το 1-0.

Η Κέρκυρα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απαντήσει και ο Ολυμπιακός είχε σημαντικές φάσεις για να «κλειδώσει» το ματς από το πρώτο μέρος. Στο 28’ ο Φορτούνης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 37’ ο Κουτζαβασίλης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μαρίν. Έξι λεπτά μετά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων δήλωσε ξανά «παρών», αποκρούοντας την κεφαλιά του Καρντόσο από τη μικρή περιοχή.

Ο Κουτζαβασίλης συνέχισε τις αποκρούσεις και στο δεύτερο μέρος, διώχνοντας σε κόρνερ τα μακρινά σουτ των Σεμπά (56’) και Καρντόσο (57’). Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη συνέχεια, με την Κέρκυρα να απειλεί για πρώτη φορά στο 67’ με σουτ του Τουράμ, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 69’ με καλό σουτ του Φορτούνη και τελικά το 2-0 ήρθε στο 77’. Ο νεοεισελθόντας Ανσαριφάρντ έβγαλε κάθετη πάσα στον Μαρίν και ο Γερμανός με ωραίο τελείωμα «έγραψε» το 2-0. Από το ριπλέι πάντως φάνηκε ότι ο σκόρερ ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος όταν δέχτηκε τη πάσα.

Τρία λεπτά μετά το γκολ, η Κέρκυρα έφτασε πολύ κοντά στο να επιστρέψει στο ματς, με τον Ρομαό να διώχνει στη γραμμή την κεφαλιά του Νίκιτς. Ένα λεπτό πριν τα 90’, ο Κουτζαβασίλης έδιωξε με το ένα χέρι τη λόμπα του Φορτούνη και τελικά το 2-0 έμεινε ως το φινάλε.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
4.504.101.501.601.902.151.121
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
4.602.201.911.681.82
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.651.772.7028.00

Σχολιασμός

24 σχόλια:

στις 05/04/2017 21:53
ΚΛΑΣΙΚΑ. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.. ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΓΙΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΚΤΛΠ.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ? ΚΑΙ Ο ΠΑΟ ΚΑΙ Η ΑΕΚ ΚΑΙ Ο ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΝΙΚΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ.

στις 05/04/2017 22:17
Ωραια! το πήρατε και θα το πάρετε και του χρόνου!και μετα τι?το πρωτάθλημα ειναι ενα μέσο για να δειξεις κατι παρα πάνω (στην ευρωπη)..εκει που χρειαστηκε να κάνει το κατι παραπανω εχασε με μεγάλο σκορ απο ομάδα με 10 παιχτες...εκτως και αν γουσταρεις να παιζει η ομαδα σου με τη κερκιρα

στις 05/04/2017 22:34
καλα μιλας σοβαρα τωρα τζακο? σε ξεβρακωσαν και οι 3 και θα μιλησεις για το αν υπαρχει αλλη ομαδα να ανταγωνιστει τον γαυρο? νομιμα παιρνεις τα παιχνιδια δηλαδη με τις μικρες ομαδες?πλακα μας κανεις?και ας παμε μια αγωνιστικη πριν να μην λεμε περισσοτερα..

στις 05/04/2017 22:54
ρε φιλε ασε τι κανουμε εμεις.. εσεις τι κανετε? πρωτα να φτιαξετε τις ομαδες σας να εχουμε ανταγωνισμο και μετα μιλα φιλε. ναι οκ χασαμε και με τς 3 και? 1 ειμαστε.. ας το κανετε και εσεις ρε φιλε τι να κανουμε θα χανουμε καποια στιγμη εσεις τι κανετε? για πρωταθλημα γιατι δεν πατε? οκ νικήσατε τον ολυμπιακο αλλα ειστε πισω..

στις 05/04/2017 22:56
εμεις θελουμε να νικάμε παντου ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΤΕΡΜΠΙ. μου λες νικάμε μονο μικρες ομαδες ας νικάτε και εσεις να εισασταν πρωτοι.. μπορειτε?για όλα φταιει ο ολυμπιακος ο μαρινακης και δεν ξερω τι.. δεν βλέπετε τι φταιει σε εσας και κατηγορείτε τους αλλους ΠΑΝΤΑ. χαιρω πολύ.

στις 05/04/2017 22:58
εγω θα γουσταρα πολύ να υπαρχει ανταγωνισμος να διεκδικη πρωταθλημα και κανεις άλλος να υπαρχει ΝΤΕΡΜΠΙ στο πρωταθλημα!

στις 05/04/2017 23:20
Πες μου αλλη ομαδα στην ευρωπη με τοσα πρωταθληματα(-σερι) οπως ολυμπιακος που να εχει τετοια πορεια στην ευρωπη

στις 05/04/2017 23:43
ΣΕΛΤΙΚ,ΒΑΣΙΛΕΙΑ

στις 05/04/2017 23:54
MAN, AUTO LEW TOTE TI MILANE? AUTO LEW O MARINAKIS XWNEI XRIMA NA PAREI PROTA8LIMA K OLES I ANTIPALES OMADES OI OPADOI TIN LENE TO ENA TO ALLO.. POIOS ALLOS PROEDROS DINEI LEFTA GIA NA PAREI PROTA8LIMA KAI NA KONTRARISTI? KANENAS OPOTE?LOGIKO EINAI NA TO PAIRNEI O OLUMPIAKOS GT EXEI KALUTEROI OMADA. AS EIXAN KAI EKEINOI. KAI OPWS KSANAEIPA ASE TI KANEI O OLUMPIAKOS KAI AS DEITE TIS OMADES SAS TI 8A KANETE!

στις 05/04/2017 23:57
2 OMADA STO PROTA8LIMA EINAI O PANIONIOS P EXEI KANEI EKSERETIKI POREIA POIOS 8A TO PERIMENE? KANEIS.. KAI DEN EXEI TOP PAIXTES OPWS KAPOIES ALLES OMADES MEGALES SE ISTORIA OPWS O PAOK,PANA8INAIKOS,AEK.. KAI O PANIONIOS DN EXEI KAN XRIMA ALLA TA KATAFERE MIA XARA KAI MPRABO TIS. AN KOITAZAME OLOI TIN KAMPOURA MAS 8A EIXAME LISI TA PROBLIMA MAS.

στις 06/04/2017 00:06
ΣΕΛΤΙΚ,ΒΑΣΙΛΕΙΑ !!

γαμω!!

στις 06/04/2017 00:11
εισαι ικανοποιημενος απο την απαντηση που εδωσες?

στις 06/04/2017 00:12
O OLUMPIAKOS MPOREI KAI ELPIZW NA TA PAEI POLU KALUTERA STIN EUROPI PAROTI PAIZOUN POLU DUNATES OMADES.

στις 06/04/2017 00:14
ESU GIATI KOITAS TIN POREIA TOU OLUMPIAKOU TI KANEI KAI TIN DE KANEI KAI DEN KOITAS TIN DIKI SOU OMADA?

στις 06/04/2017 00:17
τζακο αμα δν ειχε το -3 ο Παοκ φετος τρενο θα το επαιρνε το πρωταθλημα...τον εσφαξαν με βεροια με γαυρο , εχασε δικα του παιχνιδια με γιαννενα και ατρομητο...συγκομοιδη βαθμων +12

στις 06/04/2017 00:25
NAI EGZE XAIRW POLU KAI EMEIS AN DEN XANAME PRIN 2-3 XRONIA STO CL 8A PERNAME TO KUPELLO. AN MPOREI O PAOK AS NIKAEI NA DIEKDISI TO PRWTA8LIMA DN TOU FTAIEI KANEIS ALLOS AN EGW DEN EIMAI IKANOS NA ANTIMETOPISW TA PRAGMATA TIS KATASTASEIS DEN MOU FTAINEI OI ALLOI. ALLA DEIXNOUN I BA8MOLOGIES OMWS EGZE. TELOS PANTON KAI GIA NA KLEISW AKOMA KAPOIA STIGMI PES PWS GINEI KAI PAREI PROTA8LIMA O PAOK I AEK O PANA8INAIKOS (MPOREI KAI KAMIA ALLI OMADA POTE DN KSEREIS) DEN SIMAINEI PWS EPEIDI KAPOIOS ALLOS 8A PAREI PROTA8LIMA 8A FTASEI POTE TON OLUMPIAKO SE OSA EXEI KATAKTISEI.

στις 06/04/2017 00:27
Δεν ειμαι οπαδος,ειμαι φιλαθλος

ελληνικο πρωταθλημα θα εβλεπα μονο αν ημουν στη φιλακη.μεχρι τοτε εχω το δικαιωμα-δυναμη της επιλογης

το να χασεις ειναι μεσα στο παιχνιδι οπως και το να νικησεις.δε καταλαβαινω τη λογικη "θελουμε να νικαμε".οι αλλοι δεν θελουν δηλαδη?και επειδη θελεις εσυ πρεπει να νικας με καθε τροπο?

στις 06/04/2017 00:36
DEN ANTILEGW FUSIKA KAI OLOI 8ELOUNE NA NIKANE (MPOREI KAPOIOI ALLOI NA TO 8ELOUN PERISSOTERO OMWS) APLA DEN MPORW NA AKOUW SINEXEIA TA IDIA KAI TA IDIA MARINAKIS TO ENA MARINAKIS TO ALLO. EXEI LEFTA EXEI DOSEI EXEI KSEXREOSEI TON OLUMPIAKO PAIRNEI PROTA8LIMA GT DINEI LEFTA KAI PAIRNEI AKRIBOUS PAIXTES. AS EIXAN KAI OI ALLOI PROEDROI NA BAZAN LEFTA GIA TIS OMADES TOUS. TELOS PANTON.

στις 06/04/2017 00:45
Αρνούμαι να υιοθετήσω την "λογική" του "καλού" προέδρου Μαρινάκη που δήθεν βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη από ρομαντισμό για την ομάδα και τον αθλητισμό. Όλοι οι ιδιοκτήτες ΠΑΕ βρωμούν και ζέχνουν. Όλοι! Αν η μπίζνα που λέγεται ποδόσφαιρο δεν απέφερε κέρδη, τότε δεν θα προσέλκυε τόσο υπόκοσμο και από τους μεγαλοαστούς και από την νύχτα!

στις 06/04/2017 00:48
Το λέω αυτό επειδή πρόσφατα ο Μαρινάκης δήλωσε ότι δεν έχει βγάλει κέρδος από τον Ολυμπιακό! Δούλεμα ψιλό γαζί δηλαδή!

Όσον αφορά πάλι αυτό που λέι ο φίλος ο tzakonatsis ότι ο Μαρινάκης ξεχρέωσε τον Ολυμπιακό, από τι τον ξεχρέωσε; Δεν τον είχε (ξανα)ξεχρεώσει και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, ο Κόκκαλης; Άρα, πουλάνε στον κόσμο φούμαρα!

στις 06/04/2017 00:59
Τέλος πάντων, πρωτάθλημα "επί ίσοις όροις", (για να θυμηθούμε και ένα παλιό ανέκδοτο που έλεγε ως απαίτηση του ο Σωκράτης Κόκκαλης τον καιρό του Βαρδινογιαννισμού, πριν πάρει δηλαδή τον Θωμά Μητρόπουλο, τον Μπάγεβιτς και τα πρωταθλήματα με προεδρικό διάταγμα), δεν έχουμε. Μόνο και μόνο η παρουσία της Ξάνθης, (ακραίο παράδειγμα αλλά όχι το μοναδικό), ο τρόπος που χτυπάει όλα ανεξαιρέτως τα παιχνίδια με Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, (με τον τελευταίο, μέχρι και στο κύπελλο σκύλιασε να τον αποκλείσει), και το μόνιμο ροτέισον στους αγώνες με τον Ολυμπιακό, δείχνει ότι κάτι σάπιο υπάρχει, τουλάχιστον στον τρόπο που αντιλαμβάνεται η συγκεκριμένη ομάδα τον "ανταγωνισμό". Αν δεν χτυπάνε όλοι, όλα τα παιχνίδια το ίδιο, πρωτάθλημα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, άρα, κάτι που δεν το έχεις, το πάρεις δεν το πάρεις, απλώς παραμυθιάζεσαι!

στις 06/04/2017 08:20
poli klama/ o kaliteros pernei to protaulima eimaste emeis telos

στις 06/04/2017 08:21
a jexasa kai tou xronou

στις 06/04/2017 14:10
σπουδαια δουλεια!

και απο ιανουαριο παιχτες και οπαδοι στη τηλεοραση να βλεπετε ευρωπη

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.