Στρασβούργο - Νις

26/2/2022 18:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 338
0 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 792 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Στρασβούργο - Νις στις 28/4/2024

• Θεατές: 25150
90+4'

90+4'

25150 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Στρασβούργο: 63%, Νις: 37%.

90+3'

Η ομάδα Νις κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Νις

90+3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+2'

Ο Adrien Thomasson από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+2'
Σέντρα

Ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90+1'

Η ομάδα Στρασβούργο εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Evann Guessand από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Lucas Perrin

90+1'

Η ομάδα Νις κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Ο Hichem Boudaoui από την ομάδα Νις κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

90'

Η ομάδα Νις έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90'

90'

89'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hichem Boudaoui από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Gerzino Nyamsi

89'

Η ομάδα Νις έχει την κατοχή της μπάλας

88'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Walter Benitez ελέγχει την φάση

87'

Ο Adrien Thomasson από την ομάδα Στρασβούργο κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

87'

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pablo Rosario από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Ludovic Ajorque

87'

86'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

86'
Σέντρα

Ο Anthony Caci κάνει τη σέντρα

86'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Κατοχή: Στρασβούργο: 62%, Νις: 38%.

85'

85'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Justin Kluivert απευθύνθηκε άσχημα στο διαιτητή και αποβλήθηκε!

84'

Το σουτ του Habibou Mouhamadou Diallo αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ, που δίνει συνέχεια στο παιχνίδι

84'

Ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

84'

83'

82'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

82'

Ο Amine Gouiri δίνει τη θέση του στον Calvin Stengs

82'

Ο Amine Gouiri από την ομάδα Νις είναι σε θέση οφσάιντ

81'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo από την ομάδα Στρασβούργο είναι σε θέση οφσάιντ

80'

Κατοχή: Στρασβούργο: 61%, Νις: 39%.

79'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

79'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

79'

Ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

79'

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Evann Guessand

77'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

77'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Walter Benitez μπλοκάρει εύκολα

76'
Σέντρα

Ο Lucas Perrin κάνει τη σέντρα

76'

76'

Ο Jean-Ricner Bellegarde δίνει τη θέση του στον Ibrahima Sissoko

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Habibou Mouhamadou Diallo από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Morgan Schneiderlin

75'

Κατοχή: Στρασβούργο: 60%, Νις: 40%.

74'

74'

Ο Kevin Gameiro κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Walter Benitez μπλοκάρει εύκολα

73'

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Morgan Schneiderlin από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Jean-Ricner Bellegarde

72'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

72'

71'

71'
Απόκρουση

Ο Melvin Bard απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

70'

Κατοχή: Στρασβούργο: 59%, Νις: 41%.

70'

Το αμυντικό λάθος του Walter Benitez μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

70'
Σέντρα

70'

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mario Lemina από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Frederic Guilbert

69'

69'

Ο Andy Delort δίνει τη θέση του στον Evann Guessand

69'

68'

68'

Ο Kevin Gameiro αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

68'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo από την ομάδα Στρασβούργο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

67'

67'
Απόκρουση

Ο Morgan Schneiderlin απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

67'

Ένας παίκτης από την ομάδα Στρασβούργο στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

66'

Ο Sanjin Prcic δίνει τη θέση του στον Habibou Mouhamadou Diallo

66'

Ο Khephren Thuram-Ulien δίνει τη θέση του στον Mario Lemina

66'

Ο Justin Kluivert δίνει τη θέση του στον Hichem Boudaoui

65'

65'

64'

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και «καθαρίζει» την φάση.

64'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

64'

63'

63'

62'

Ο Justin Kluivert από την ομάδα Νις κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

62'

Η ομάδα Νις ξεκινάει αντεπίθεση

62'
Απόκρουση

62'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

61'

Ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

61'
Απόκρουση

61'

60'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

60'

60'

Κατοχή: Στρασβούργο: 58%, Νις: 42%.

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Justin Kluivert από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Alexander Djiku

59'

59'

Ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

59'

58'

58'

Η ομάδα Νις κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

57'

57'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

56'

Ο Justin Kluivert αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

56'

Ο Lucas Perrin κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

56'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lucas Perrin για την ομάδα Στρασβούργο. Ο Amine Gouiri σταματάει την φάση.

55'

Κατοχή: Στρασβούργο: 57%, Νις: 43%.

55'

54'
Απόκρουση

54'
Γέμισμα

Ο Frederic Guilbert εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

54'

Ο Melvin Bard υποπίπτει σε χέρι

54'

53'

Ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Pablo Rosario

52'

52'

Ο Matz Sels κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

52'
Σέντρα

Ο Justin Kluivert κάνει τη σέντρα

52'

51'
Απόκρουση

Ο Jordan Lotomba απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

51'

Ο Justin Kluivert από την ομάδα Νις εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

51'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Christophe Galtier, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

50'

Η ομάδα Νις εκδηλώνει επίθεση

50'

50'

50'

Ο Adrien Thomasson από την ομάδα Στρασβούργο κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

49'
Γέμισμα

48'

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Dante βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται!

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dante από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Kevin Gameiro

47'

47'

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

46'

46'

45+3'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+3'

45+3'

45+3'

Το σουτ του Adrien Thomasson μπλοκάρεται

45+3'
Απόκρουση

Ο Dante απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+3'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+2'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

45+2'

45+2'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+1'

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Ελεύθερο για την ομάδα Στρασβούργο

45'

Ο Amine Gouiri από την ομάδα Νις είχε προσπάθεια εκτός στόχου

45'

44'
Απόκρουση

Ο Morgan Schneiderlin από την ομάδα Νις είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

44'
Σέντρα

Ο Frederic Guilbert κάνει τη σέντρα

44'

43'

43'

42'

41'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μπλόκαρε.

41'

Ο Frederic Guilbert πήγε για τη δόξα με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο γκολκίπερ το σώζει!

41'

40'
Απόκρουση

40'
Σέντρα

40'

Κατοχή: Στρασβούργο: 56%, Νις: 44%.

40'

40'

Το σουτ του Ludovic Ajorque μπλοκάρεται

40'
Σέντρα

Ο Alexander Djiku κάνει τη σέντρα

39'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

39'
Σέντρα

39'

38'

37'

37'

Ο Jean-Ricner Bellegarde τιμωρείται για σπρώξιμο στον Khephren Thuram-Ulien

36'

Η ομάδα Νις κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Justin Kluivert από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Sanjin Prcic

35'

Κατοχή: Στρασβούργο: 54%, Νις: 46%.

34'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Dante για την ομάδα Νις. Ο Ludovic Ajorque σταματάει την φάση.

34'

34'

Ο Khephren Thuram-Ulien από την ομάδα Νις είχε προσπάθεια εκτός στόχου

33'
Σέντρα

Ο Melvin Bard κάνει τη σέντρα

33'

32'

Ο Dante από την ομάδα Νις κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

32'
Απόκρουση

Ο Lucas Perrin απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

32'

Ο Justin Kluivert από την ομάδα Νις εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

32'

31'

30'

30'

30'

Το σουτ του Anthony Caci μπλοκάρεται

30'

29'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Sanjin Prcic και ο Walter Benitez αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

29'
Απόκρουση

29'
Σέντρα

Ο Jean-Ricner Bellegarde κάνει τη σέντρα

29'
Απόκρουση

Ο Kevin Gameiro απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

29'

28'

27'

26'

Ο Melvin Bard είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

26'

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Melvin Bard

26'
Σέντρα

Ο Adrien Thomasson κάνει τη σέντρα

26'
Απόκρουση

26'
Σέντρα

25'

25'

25'

24'

24'

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Justin Kluivert

23'
Απόκρουση

23'
Σέντρα

22'

21'

21'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Andy Delort

21'

20'

Ο Ludovic Ajorque είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

20'

20'

19'

Ο Dante κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dante από την ομάδα Νις ανατρέπει τον Ludovic Ajorque

19'

18'
Απόκρουση

18'
Σέντρα

18'

17'

16'

Κατοχή: Στρασβούργο: 55%, Νις: 45%.

16'
Απόκρουση

16'
Σέντρα

Ο Jordan Lotomba κάνει τη σέντρα

16'
Απόκρουση

Εξαιρετική άμυνα από τον Alexander Djiku της ομάδας Στρασβούργο για να αποτρέψει το γκολ.

15'

15'

Η ομάδα Νις παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

15'

Ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

15'

14'

14'
Απόκρουση

14'
Γέμισμα

Ο Sanjin Prcic εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

14'

Ο Jordan Lotomba από την ομάδα Νις κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Anthony Caci

13'

13'

12'
Απόκρουση

12'

12'
Απόκρουση

Ο Morgan Schneiderlin απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

12'
Σέντρα

11'

11'

10'

Κατοχή: Στρασβούργο: 71%, Νις: 29%.

10'

10'

9'

9'

8'

Ο Frederic Guilbert τιμωρείται για σπρώξιμο στον Andy Delort

7'

7'

7'

6'

5'

5'

Κατοχή: Στρασβούργο: 66%, Νις: 34%.

5'
Απόκρουση

5'
Σέντρα

4'

4'

4'

Ο Frederic Guilbert αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

4'
Απόκρουση

4'

3'

3'

Ο Sanjin Prcic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

3'

2'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Στρασβούργο είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Meinau, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ματσάρα με φόντο την τριάδα

Το Στρασβούργο υποδέχεται τη Νις στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Σεντ Ετιέν, ενώ οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εντός έδρας την Ανζέ.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» το υποχρέωσε να ταξιδέψει στην πόλη Σεντ Ετιέν και στο παραδοσιακά αφιλόξενο «Ζοφρουά Γκισάρ» προκειμένου να μετρήσει τις δυνάμεις της απέναντι στους τοπικούς «στεφανουά». Μετά από έναν αρκετά θεαματικό αγώνα, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μόλις στο 4’ είδε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ. Μετά από κακό γύρισμα στον γκολκίπερ Σελς ο τελευταίος έπιασε την μπάλα με τα χέρια εντός περιοχής και καταλογίστηκε έμμεσο. Ο Μπουντεμπούζ το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Έβγαλε αντίδραση μεγάλης ομάδας κι αρχικά ισοφάρισε στο 21’ με κεφαλιά του Ντιαλό μετά από άστοχη έξοδο του πορτιέρο Μπερναρντονί. Εννιά λεπτά αργότερα ο Περέν με γυριστό σουτ της έδωσε και το προβάδισμα. Δεν πρόλαβε να το χαρεί, καθώς στο 34’ ο Καζρί «έγραψε» το 2-2. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και ήταν φανερό ότι καμία από τις δύο πλευρές δεν ήθελε να ρισκάρει. Κινδύνευσε σοβαρά σε μία περίπτωση, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Με αυτόν τον τρόπο το Στρασβούργο παρέμεινε αήττητο για τρίτο διαδοχικό αγώνα, καθώς είχαν προηγηθεί δύο «τρίποντα». Αναμφίβολα αποτελεί μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν μέχρι τώρα, αν αναλογιστεί κανείς ότι πέρσι σώθηκε την τελευταία στιγμή. Έχει συγκεντρώσει 42 βαθμούς και φιγουράρει στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας όνειρα ακόμα και για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της προσεχούς σεζόν. Τα δύο από τα τρία πιο πρόσφατα ματς των Αλσατών ολοκληρώθηκαν Under και No Goal.

Ο τεχνικός του συλλόγου Ζουλιέν Στεφάν τόνισε: «Ξεκινήσαμε με τον χειρότερο τρόπο τον αγώνα με τη Σεντ Ετιέν και δεχτήκαμε ένα γκολ που θα μπορούσαμε να το είχαμε αποφύγει. Μου άρεσε η συμπεριφορά της ομάδας μου στη συνέχεια και το πως αντιδράσαμε. Θα έπρεπε να είχαμε προηγηθεί. Η δυναμική μας είναι εξαιρετική καθώς έχουμε πάρει 16 από τους διαθέσιμους 21 βαθμούς μέσα στο 2022. Κόντρα στη Νις δεν είμαστε το φαβορί διότι δεν είχαμε προγραμματίσει να βρισκόμαστε σε αυτή τη θέση της κατάταξης, αντίθετα μ’ εκείνους. Η διαφορά από εμάς μέχρι την 11η θέση δείχνει ότι όλα είναι πιθανά».

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αριστερός χαφ κι αρχηγός Λιενάρ (23/2). Δεν επηρεάζει το πρόβλημα του αναπληρωματικού γκολκίπερ Καβασίμα (1/0). Γνωστή η απουσία του αμυντικού Λε Μαρσάντ (8/1).

ΝΙΣ

Την περασμένη Κυριακή κλήθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας την Ανζέ κι έπρεπε απλώς να επιβεβαιώσει το χαρακτηρισμό του φαβορί που της είχε δοθεί, μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της, όμως έκανε το καθήκον της κι επικράτησε 1-0. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή νωρίς-νωρίς. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στο 19’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαρντ έκανε ωραία πάσα στον Κλάιφερτ και ο τελευταίος από πλάγια θέση πλάσαρε σωστά και την έβαλε σε θέση «οδηγού». Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου στάθηκε τυχερή, μια και το σουτ του Ντουμπιά σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της. Στην επανάληψη ήταν φανερή η πρόθεσή της να πετύχει και δεύτερο τέρμα που θα τελείωνε την υπόθεση. Έχασε τρεις ευκαιρίες κι ανησύχησε μία φορά, φτάνοντας τελικά στην οριακή νίκη με 1-0.

Η Νις δεν πείθει τον τελευταίο καιρό με την απόδοσή της, όμως κατόρθωσε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τις δύο σερί ήττες που είχαν προηγηθεί. Η συγκομιδή των 45 βαθμών φέρνει τους «αετούς» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και δικαιούνται να σκέφτονται ότι μπορούν να τερματίσουν ακόμα και 2οι, απέχοντας μόλις έναν πόντο από τη Μαρσέιγ. Τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς της ομάδας της Κυανής Ακτής ήταν Under και No Goal.

«Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά της ομάδας μου στον αγώνα με την Ανζέ. Υπήρχαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα στο περιεχόμενο που παρουσιάσαμε. Είμαι ικανοποιημένος έστω κι αν χάσαμε με ανόητο τρόπο κάποιες ευκαιρίες. Πρέπει να είμαστε πιο απαιτητικοί από τους εαυτούς μας. Είναι σημαντικό να μαθαίνεις στο υψηλότερο επίπεδο να κερδίζεις χωρίς να δέχεσαι γκολ. Κι εμείς το πετύχαμε» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Κριστόφ Γκαλτιέ.

Αγωνιστικά Νέα: Απόντες λόγω τιμωρίας ο στόπερ Τοντιμπό (24/1) και ο δεξιός μπακ Ντανίλιουτς (15/0). Εκτός ξανά ο αριστερός μπακ Αμαβί (2/0) και ο επίσης ακραίος αμυντικός Ατάλ (13/2). Όχι ιδιαίτερα σημαντική η επιστροφή του αναπληρωματικού μεσοεπιθετικού Κλοντ Μορίς (9/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Πολύ μεγάλο ματς στην Αλσατία μεταξύ δύο ομάδων οι οποίες φέτος σε γενικές γραμμές έχουν πραγματοποιήσει μία εντυπωσιακή πορεία και φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Το Στρασβούργο ονειρεύεται πλέον ακόμα και εισιτήριο για τα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη η Νις εδώ και καιρό στέκεται εντός τριάδας και θέλει να διατηρηθεί εκεί μέχρι το τέλος της σεζόν. Εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι και δεν θα μπλέξουμε με σημείο, αν και η πρώτη μας σκέψη ήταν η διπλή ευκαιρία της ισοπαλίας ή του «διπλού». Θα προτιμήσουμε το Over σε εξαιρετική απόδοση.

• Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Νις, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.70 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Στρασβούργο δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.23 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Νις δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.72 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1