Η ομάδα Βίλεμ εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

90'

Η ομάδα Ουτρέχτη έχει παραδοθεί κι απλώς περιμένει από το διαιτητή να τελειώσει το ματς.

90'

Κατοχή: Βίλεμ: 42%, Ουτρέχτη: 58%.

89'

Η ομάδα Βίλεμ έχει την κατοχή της μπάλας

88'

Η ομάδα Βίλεμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

88'
Απόκρουση

Ο Arthur Zagre απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

88'
Γέμισμα

Ο Leeroy Owusu εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arthur Zagre από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Kilian Ludewig

87'

Το σουτ του Derrick Koehn μπλοκάρεται

86'

86'

Ο Dries Saddiki δίνει τη θέση του στον Wesley Spieringhs

86'

Ο Jizz Hornkamp δίνει τη θέση του στον Elton Kabangu

85'

Κατοχή: Βίλεμ: 41%, Ουτρέχτη: 59%.

85'

Ο Mimoun Mahi υποπίπτει σε χέρι

85'
Σέντρα

Ο Arthur Zagre από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

85'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

84'

Ο Timon Wellenreuther είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

84'

83'
Απόκρουση

Ο Timon Wellenreuther απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'
Γέμισμα

Ο Othman Boussaid εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Derrick Koehn από την ομάδα Βίλεμ ανατρέπει τον Anastasios Douvikas

83'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

82'

Ο Timon Wellenreuther κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

82'
Σέντρα

Ο Joris van Overeem κάνει τη σέντρα

82'

81'

Ο Daniel Crowley δίνει τη θέση του στον Abdenasser El Khayati

81'

Ο Wessel Dammers δίνει τη θέση του στον Ulrik Yttergaard Jenssen

81'

Η ομάδα Βίλεμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

80'

79'

79'
Σέντρα

Ο Mark van der Maarel κάνει τη σέντρα

78'

Η ομάδα Ουτρέχτη έχει την κατοχή της μπάλας

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pol Llonch από την ομάδα Βίλεμ ανατρέπει τον Anastasios Douvikas

77'

Ο Dries Saddiki από την ομάδα Βίλεμ είναι σε θέση οφσάιντ

76'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'

Η ομάδα Βίλεμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

76'

Ο Simon Gustafson δίνει τη θέση του στον Mark van der Maarel

75'

74'

74'
Σέντρα

Ο Arthur Zagre κάνει τη σέντρα

73'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Joris van Overeem στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

73'

Ο Jizz Hornkamp από την ομάδα Βίλεμ προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

73'

O Timon Wellenreuther στέλνει τη μπάλα μακριά.

73'

Ο Max Svensson δίνει τη θέση του στον Kilian Ludewig

72'

Ο Mimoun Mahi από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει έναν αντίπαλο του.

72'

Η ομάδα Ουτρέχτη εκδηλώνει επίθεση

71'

71'
Σέντρα

70'

70'

70'

69'

Το σουτ του Pol Llonch μπλοκάρεται

69'
Απόκρουση

Ο Mike van der Hoorn απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'
Γέμισμα

Ο Pol Llonch εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

69'

Ο Arthur Zagre τιμωρείται για σπρώξιμο στον Max Svensson

68'

68'

Ο Willem Janssen δίνει τη θέση του στον Henk Veerman

67'

Ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

67'
Σέντρα

67'

67'

Ο Arthur Zagre από την ομάδα Ουτρέχτη βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

66'

Ο Daniel Crowley από την ομάδα Βίλεμ είναι σε θέση οφσάιντ

66'

66'

65'
Απόκρουση

65'

Ο Mats Koehlert από την ομάδα Βίλεμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

65'
Απόκρουση

Ο Djevencio van der Kust απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

65'

Η ομάδα Βίλεμ ξεκινάει αντεπίθεση

65'

Ο Willem Janssen κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Timon Wellenreuther μπλοκάρει εύκολα

65'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

64'

Θα έπρεπε να ήταν γκολ! Ο Anastasios Douvikas έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η προσπάθειά του πέρασε πίσω από τον Timon Wellenreuther

64'

Ο Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη βρίσκει με κεφαλιά έναν συμπαίκτη του.

64'
Σέντρα

64'

63'
Απόκρουση

Ο Eric Oelschlaegel απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'
Σέντρα

Ο Derrick Koehn κάνει τη σέντρα

63'

Το σουτ του Mats Koehlert μπλοκάρεται

62'

61'

60'

60'

60'

Κατοχή: Βίλεμ: 39%, Ουτρέχτη: 61%.

60'

Ο Pontus Almqvist δίνει τη θέση του στον Othman Boussaid

59'

Ο Adam Maher δίνει τη θέση του στον Mimoun Mahi

59'

59'
Απόκρουση

Εξαιρετική άμυνα από τον Freek Heerkens της ομάδας Βίλεμ για να αποτρέψει το γκολ.

59'

Η ομάδα Ουτρέχτη ξεκινάει αντεπίθεση

58'
Σέντρα

Ο Max Svensson από την ομάδα Βίλεμ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

58'

58'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

58'

57'

57'

Ο Pol Llonch είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

57'

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Simon Gustafson

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Pol Llonch

56'
Απόκρουση

Ο Leeroy Owusu απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

56'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

55'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

55'
Απόκρουση

Ο Wessel Dammers απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

55'
Σέντρα

Ο Simon Gustafson κάνει τη σέντρα

55'

Κατοχή: Βίλεμ: 38%, Ουτρέχτη: 62%.

54'

53'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dries Saddiki αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

53'

Η κεφαλιά του Freek Heerkens μπλοκαρίστηκε από τον γκολκίπερ, που δίνει συνέχεια στο παιχνίδι

53'

52'

Ο Max Svensson από την ομάδα Βίλεμ βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

52'

Κίνδυνος! Ο Derrick Koehn από την ομάδα Βίλεμ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

52'

52'

51'

Η ομάδα Ουτρέχτη παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

51'
Σέντρα

Ο Pol Llonch από την ομάδα Βίλεμ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

51'

51'

Ο Dries Saddiki αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

51'

Η ομάδα Βίλεμ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

50'
Απόκρουση

50'
Σέντρα

50'

50'

49'

49'

Ο Pol Llonch έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

49'

Ο Pol Llonch από την ομάδα Βίλεμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sander van de Streek

48'

Ο Jizz Hornkamp από την ομάδα Βίλεμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

48'
Σέντρα

Ο Leeroy Owusu κάνει τη σέντρα

48'
Απόκρουση

Ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

48'
Κακό κοντρόλ

Ο Jizz Hornkamp από την ομάδα Βίλεμ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

48'
Σέντρα

47'

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Derrick Koehn

47'

46'

46'

Ο Django Warmerdam δίνει τη θέση του στον Arthur Zagre

46'

45+1'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Βίλεμ της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+1'

45'

Κατοχή: Βίλεμ: 37%, Ουτρέχτη: 63%.

45'
Απόκρουση

45'

Ένας παίκτης από την ομάδα Βίλεμ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

45'

Ο Max Svensson από την ομάδα Βίλεμ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

45'

44'

43'
Σέντρα

Ο Joris van Overeem από την ομάδα Ουτρέχτη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

43'

42'

Ελεύθερο για την ομάδα Βίλεμ

41'

Ο Sander van de Streek αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

41'

40'

Ο Mats Koehlert από την ομάδα Βίλεμ είναι σε θέση οφσάιντ

40'

40'

39'

39'

38'

38'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

38'

38'
Απόκρουση

Ο Dries Saddiki απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

38'

Ο Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

38'
Σέντρα

Ο Django Warmerdam κάνει τη σέντρα

37'

37'

37'

36'

36'
Σέντρα

36'

35'

35'

35'

34'

Ο Eric Oelschlaegel κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

34'

Ο Jizz Hornkamp από την ομάδα Βίλεμ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

34'

34'

33'

33'

32'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Max Svensson έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του με βολέ χτύπησε στο δοκάρι!

32'

Ο Daniel Crowley από την ομάδα Βίλεμ κάνει επιτυχημένη εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

32'

32'

Το σουτ του Dries Saddiki μπλοκάρεται

31'
Απόκρουση

31'
Σέντρα

Ο Pol Llonch κάνει τη σέντρα

31'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daniel Crowley από την ομάδα Βίλεμ ανατρέπει τον Django Warmerdam

30'

30'
Απόκρουση

Ο Willem Janssen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

30'
Σέντρα

30'

30'

Κατοχή: Βίλεμ: 35%, Ουτρέχτη: 65%.

29'

Η ομάδα Βίλεμ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

29'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Willem Janssen από την ομάδα Ουτρέχτη αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

29'

28'

Ο Mike van der Hoorn από την ομάδα Ουτρέχτη είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

28'
Γέμισμα

Ο Simon Gustafson εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

28'

Ο Jizz Hornkamp από την ομάδα Βίλεμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Adam Maher

27'

27'

27'
Σέντρα

Ο Adam Maher κάνει τη σέντρα

26'

26'
Απόκρουση

Ο Freek Heerkens απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

26'
Σέντρα

Ο Pontus Almqvist κάνει τη σέντρα

26'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

26'

25'

25'

24'

23'

22'

22'

Ο Daniel Crowley από την ομάδα Βίλεμ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

22'

21'

21'

Ο Derrick Koehn επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

21'

Ο Sander van de Streek υποπίπτει σε χέρι

20'

Ο Eric Oelschlaegel έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Leeroy Owusu βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Eric Oelschlaegel του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

19'

Η ομάδα Βίλεμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

19'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

19'

Τι ευκαιρία! Ο Pontus Almqvist φαινόταν πως θα σκοράρει, αλλά η προσπάθειά του δεν πέρασε τη γραμμή!

19'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Pontus Almqvist βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

19'

Ο Pontus Almqvist από την ομάδα Ουτρέχτη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

19'

Κίνδυνος! Ο Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

19'

Η ομάδα Ουτρέχτη έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

18'

18'

Το σουτ του Pontus Almqvist μπλοκάρεται

18'
Απόκρουση

18'
Σέντρα

17'

Το σουτ του Simon Gustafson μπλοκάρεται

17'

Καλή στιγμή καθώς ο Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

17'

17'

17'

Ο Wessel Dammers από την ομάδα Βίλεμ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

17'
Γέμισμα

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Dries Saddiki

15'

15'

Καλή ενέργεια από τον Jizz Hornkamp ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

15'
Απόκρουση

15'
Σέντρα

Ο Daniel Crowley κάνει τη σέντρα

15'

15'

Κατοχή: Βίλεμ: 46%, Ουτρέχτη: 54%.

15'

14'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dries Saddiki από την ομάδα Βίλεμ ανατρέπει τον Simon Gustafson

12'

Τι παιχνίδι βλέπουμε. Υπάρχει ένταση και καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες.

12'

12'

Ελεύθερο για την ομάδα Ουτρέχτη

11'

Ο Mats Koehlert δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

11'
Απόκρουση

Ο Eric Oelschlaegel αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

11'
Σέντρα

11'

11'
Σέντρα

Ο Daniel Crowley από την ομάδα Βίλεμ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

10'

10'

Κατοχή: Βίλεμ: 57%, Ουτρέχτη: 43%.

10'

9'

Η ομάδα Βίλεμ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

8'

ΓΚΟΛ! Είναι ένα εύκολο τελείωμα από τον Jizz Hornkamp από την ομάδα Βίλεμ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία!

8'

Ο Derrick Koehn δοκιμάζει τον Eric Oelschlaegel με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

8'

8'

8'

Ο Mats Koehlert αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

7'

7'

6'

6'

6'

5'

5'

4'

4'

4'
Σέντρα

Ο Derrick Koehn από την ομάδα Βίλεμ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

3'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dries Saddiki από την ομάδα Βίλεμ ανατρέπει τον Sander van de Streek

2'

Λόγω τεχνικών προβλημάτων, δεν μπορούμε να ενημερώσουμε για τις εξελίξεις του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή

2'

1'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Mats Koehlert της ομάδας Βίλεμ. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

1'

1'
Σέντρα

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Ουτρέχτη είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Koning Willem II Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Τα... ρέστα της για την παραμονή η Βίλεμ στο «σπίτι» της

Η Βίλεμ υποδέχεται την Ουτρέχτη για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Έμειναν «ζωντανές» για παραμονή και 6η θέση αντίστοιχα, μετά τις ισοπαλίες κόντρα σε Καμπούρ εκτός έδρας (για τους γηπεδούχους) και Άλκμααρ εντός έδρας (για τους φιλοξενούμενους).

ΒΙΛΕΜ
Πήρε πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Καμπούρ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1. Οι «τρικολόρ» δεν μπήκαν καλά στο ματς και αφού γλίτωσαν την παραβίαση της εστίας τους σε δύο κραυγαλέες ευκαιρίες των γηπεδούχων, δέχθηκαν τελικά το γκολ με τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση στο 43'. Στο δεύτερο μέρος η Βίλεμ μπήκε αποφασισμένη να τα παίξει όλα για... όλα και μετά από παρατεταμένη πίεση, έφτασε στην ισοφάριση με καταπληκτική ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Κοέν στο 55'. Με εξαίρεση μία πολύ επικίνδυνη φάση στο 70', οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν ξανά, ενώ αν είχαν λίγη περισσότερη ψυχραιμία σε κάποιες περιπτώσεις, θα μπορούσαν να έχουν βρει και δεύτερο γκολ.

Ανέβηκε στους 30 πόντους, αλλά είναι στην 17η θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό. Προαπαιτούμενο η νίκη για να έχει τύχη. Αν πάρει τους τρεις βαθμούς και ηττηθούν Φορτούνα Σιτάρντ και Σπάρτα Ρότερνταμ, από τις οποίες είναι στο -2, τότε εξασφαλίζει απευθείας την παραμονή. Αν φέρουν και οι δύο ισοπαλία τότε τις πιάνει στους 33 και πάει στα μπαράζ λόγω καλύτερη διαφοράς τερμάτων από την Φορτούνα, που και μόνο αυτή να «στραβοπατήσει» φτάνει στη Βίλεμ για να πάει στα μπαράζ. Σε οποιαδήποτε περίπτωση που οι «τρικολόρ» δεν νικήσουν αποχαιρετούν ταυτομάτως την κατηγορία.

«Με τη δύναμη που μας δίνουν οι οπαδοί μας θα πάμε μόνο για τη νίκη, την οποία αν κακτήσουμε πιστεύω πως μπορεί να εξασφαλίσουμε και απευθείας την παραμονή μας» , δήλωσε ο προπονητής της Βίλεμ, Κέβιν Χόφλαντ.

Αγωνιστικά Νέα: Πλήγμα η απώλεια του πρώτου σκόρερ Νάναλι με τραυματισμό. Εκτός o μεσοεπιθετικός Ούστινχ (4/2) και ο μέσος Μέερφελντ (13/0).

ΟΥΤΡΕΧΤΗ
Αναδείχθηκε ισόπαλη με την Άλκμααρ εντός έδρας σε ένα χορταστικό ματς που έληξε 2-2. Αν και μπήκε «φουριόζα» στο ματς, της «έκοψαν» τα πόδια δύο γρήγορα γκολ στο 12' και στο 15' και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Απειλήθηκε ακόμα και με τρίτο γκολ, αλλά ο Φαν Ντε Στρικ της έδωσε πνοή μειώνοντας με κοντινό πλασέ μετά από φάση διαρκείας στο 37'. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε για την ισοφάριση, αλλά με... άναρχο τρόπο. Στο 88' έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Φέερμαν να αστοχεί εξ επαφής, στέλνοντας άουτ τη μπάλα και τελικά «λυτρώθηκε» στο 90'+4' με τον Δουβίκα να σκοράρει από κοντά, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και να διαμορφώνει το τελικό σκορ, αφιερώνοντας το γκολ στον αρχηγό Βίλι Γιάνσεν, που αποχωρεί από την ενεργό δράση στο τέλος της σεζόν και έδωσε το τελευταίο του ματς μπροστά στον κόσμο της ομάδας.

Η ισοπαλία δεν ήταν το αποτέλεσμα που ήθελε, αλλά έμεινε «ζωντανή» στη μάχη της 6ης θέσης που δίνει το αβαντάζ του να παίξιε στο σπίτι της το δεύτερο ματς των πλέι οφ με την Φίτεσε, την οποία κυνηγά ούσα στο -3. Θέλει οπωσδήποτε νίκη και ήττα των «κιτρινόμαυρων» από τον Άγιαξ για να το πετύχει αυτό.

«Θα αντιμετωπίσουμε δύσκολες καταστάσεις, αφού για την Βίλεμ το ματς είναι ζωής και θανάτου, αλλά θέλουμε να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε να τερματίσουμε στην 6η θέση» , δήλωσε ο προπονητής της Ουτρέχτης, Ρικ Κράους.

Αγωνιστικά Νέα: Νοκ άουτ ο γκολκίπερ Ντε Κάιζερ (14/0). Χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν ο πρώτος σκόρερ Ράμσελααρ (26/9) και ο στόπερ Σεντ Γιάχο (3/0). Παραμένουν εκτός ο στόπερ Φαν Ντερ Μάρελ (25/1), ο εξτρέμ Μαέντα (1/0) και ο στόπερ Μαμενγκί (1/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Ματς χωρίς αύριο για την Βίλεμ, που αν δεν νικήσει αποχαιρετά την Ερεντιβίζιε. Ρεκόρ 3-2-1 έχουν στην έδρα τουςστα τελευταία πέντε ματς οι «τρικολόρ» και στηρίζονται στη δύναμη που θα τους δώσει το κατάμεστο «Κόνινγκ» για να ανταπεξέλοθουν στο μεγαλύτερο ματς της σεζόν. Όλα αυτά ενώ η Ουτρέχτη ναι μεν είναι ποιοτικά ανώτερη, αλλά δεν πείθει με τις εμφανίσεις της και δεν έχει και το ίδιο κίνητρο. Αξία στον άσο, τον οποίο επιλέγω.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε