Ο Marco Tol από την ομάδα Καμπούρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

69'

Ο Navarone Foor από την ομάδα Καμπούρ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taylor Booth από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Michael Breij

67'

67'

66'

65'

Κατοχή: Καμπούρ: 50%, Ουτρέχτη: 50%.

64'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Anastasios Douvikas της ομάδας Ουτρέχτη στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Robbin Ruiter λίγο έλειψε να αποκρούσει.

64'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Robbin Ruiter από την ομάδα Καμπούρ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Sander van de Streek.

63'

Το αμυντικό λάθος του Robbin Ruiter μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

63'

62'

61'

Ο Floris Smand δίνει τη θέση του στον Marco Tol

61'

Ο Roberts Uldrikis δίνει τη θέση του στον Bjoern Maars Johnsen

61'

Ο Mimoun Mahi δίνει τη θέση του στον Michael Breij

61'

Ο Mees Hoedemakers δίνει τη θέση του στον Ben Rienstra

60'

Κατοχή: Καμπούρ: 47%, Ουτρέχτη: 53%.

59'

59'

59'

Ο Sander van de Streek κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jamie Jacobs.

58'

57'

56'

56'

Ο Sean Klaiber από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

56'

Η ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

56'

Ο Alex Bangura απομακρύνει τη μπάλα

56'

Η ομάδα Ουτρέχτη ξεκινάει αντεπίθεση

56'

Ο Othman Boussaid κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

55'

55'

Κατοχή: Καμπούρ: 46%, Ουτρέχτη: 54%.

54'

54'

Η ομάδα Ουτρέχτη έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

53'

53'

Ο Sean Klaiber από την ομάδα Ουτρέχτη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

52'

Ο Sander van de Streek σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Robbin Ruiter ελέγχει την φάση

52'

Η σέντρα από τον Othman Boussaid από την ομάδα Ουτρέχτη βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

52'

51'

51'

51'

Ο Navarone Foor από την ομάδα Καμπούρ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

50'

50'

49'

49'

48'

48'

47'

47'

Ο Mees Hoedemakers απομακρύνει τη μπάλα

47'

Ο Sai van Wermeskerken τιμωρείται για σπρώξιμο στον Taylor Booth

46'

45+3'

Η ομάδα Ουτρέχτη παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+3'

45+3'

45+2'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Taylor Booth υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Sai van Wermeskerken

45+1'

Ο Taylor Booth κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mees Hoedemakers από την ομάδα Καμπούρ ανατρέπει τον Jens Toornstra

45+1'

45+1'

45'

Παίκτης της ομάδας Ουτρέχτη επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

45'

44'

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Can Bozdogan από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Jamie Jacobs

43'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Ουτρέχτη μετράει κανονικά.

42'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

41'

Ο Sean Klaiber έδωσε την ασίστ για το γκολ.

41'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Anastasios Douvikas της ομάδας Ουτρέχτη σκοράρει με κεφαλιά

41'

Η σέντρα από τον Sean Klaiber από την ομάδα Ουτρέχτη βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

41'

41'

Ο Sean Klaiber κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jamie Jacobs από την ομάδα Καμπούρ ανατρέπει τον Mark van der Maarel

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taylor Booth από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Sai van Wermeskerken

39'

37'

Ο Othman Boussaid έδωσε την ασίστ για το γκολ.

37'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Sander van de Streek της ομάδας Ουτρέχτη σκοράρει με κεφαλιά

37'

37'

36'

Ο Jens Toornstra σταματά επιτυχώς το σουτ

36'

Το σουτ του Calvin Mac-Intosch μπλοκάρεται

36'

36'

35'

Ο Bas Dost είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Can Bozdogan

35'

34'

33'

Ο Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

32'

Ο Robbin Ruiter απομακρύνει τη μπάλα

32'

31'

30'

30'

28'

Ο Mark van der Maarel απομακρύνει τη μπάλα

27'

27'

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sai van Wermeskerken από την ομάδα Καμπούρ ανατρέπει τον Taylor Booth

26'

25'

Κατοχή: Καμπούρ: 53%, Ουτρέχτη: 47%.

25'

25'

Ο Jens Toornstra αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

25'

Ο Sai van Wermeskerken σταματά επιτυχώς το σουτ

24'

Το σουτ του Sander van de Streek μπλοκάρεται

24'

24'

23'

23'

22'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Calvin Mac-Intosch ανέτρεψε τον Anastasios Douvikas από πίσω και δόθηκε φάουλ

21'

21'

20'

20'

20'

Ο Floris Smand απομακρύνει τη μπάλα

20'

19'

19'

19'

Ο Roberts Uldrikis από την ομάδα Καμπούρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

18'

Η σέντρα από τον Sai van Wermeskerken από την ομάδα Καμπούρ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

18'

18'

17'

17'

17'

17'

Ο Mimoun Mahi από την ομάδα Καμπούρ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

16'

Ο Bas Dost απομακρύνει τη μπάλα

16'

Ο Navarone Foor από την ομάδα Καμπούρ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

16'

15'

15'

Ο Nick Viergever απομακρύνει τη μπάλα

15'

15'

Ο Bas Dost από την ομάδα Ουτρέχτη είχε προσπάθεια εκτός στόχου

14'

13'

12'

Ο Taylor Booth από την ομάδα Ουτρέχτη είχε προσπάθεια εκτός στόχου

12'

12'

12'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taylor Booth από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Daniel van Kaam

10'

9'

8'

8'

8'

8'

7'

7'

6'

5'

Κατοχή: Καμπούρ: 37%, Ουτρέχτη: 63%.

4'

4'

Ο Robbin Ruiter κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

3'

3'

2'

Ο Anastasios Douvikas υποπίπτει σε χέρι

2'

2'

Ο Sander van de Streek αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

2'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Ο Bas Dost κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jamie Jacobs.

1'

Η ομάδα Ουτρέχτη είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Cambuur Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Αδιάφορες και χωρίς άγχος

Η Καμπούρ φιλοξενεί την Ουτρέχτη για την 31η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ήττα στην έδρα της Φόλενταμ προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν, επίσης εκτός έδρας, από τη Φέγενορντ.

Ηττήθηκε 2-0 στην έδρα της Φόλενταμ πολύ εύκολα και ουσιαστικά περιμένει απλά να αποχαιρετήσει την κορυφαία κατηγορία. Αν και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με σουτ του Χουντεμέικερς, που πέρασε λίγο άουτ, στο 13', όταν δέχθηκε το γκολ, μετά από στημένη φάση, στο 39' «κατέρρευσε» ψυχολογικά. Ο Ράουτερ έκανε ό,τι μπορούσε, πραγματοποιώντας δύο μεγάλες επεμβάσεις στο 63' και το 82', αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και τελικά στο 90', ύστερα από ακόμα μία στημένη φάση, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα, το οποίο και «σφράγισε» την ήττα τους.

Έκτη σερί ήττα για τη Καμπούρ, που με τη χειρότερη επίθεση (21 γκολ) και την τρίτη χειρότερη άμυνα (60 γκολ) στην Ερεντιβίζιε, αποτέλεσε αναμφίβολα τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος και δίκαια είναι ουραγός με μόλις 16 βαθμούς, περιμένοντας απλά να υποβιβαστεί και τυπικά, αφού απέχει 12 βαθμούς από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

«Θα κυνηγήσουμε και την παραμικρή πιθανότητα που υπάρχει για παραμονή, αλλά για να γίνει αυτό θέλουμε νίκες, ξεκινώντας από το ματς με την Ουτρέχτη» δήλωσε ο τεχνικός της ομάδας του Λεουβάρντεν, Σιορς Ούλτεϊ.

Αγωνιστικά νέα: Εξέτισε κι επιστρέφει ο βασικός μπακ Μπανγκουρά (26/1), αλλά είναι τιμωρημένος ο εξτρέμ Μπαλκ (27/1), ενώ νοκ άουτ τέθηκε ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Βιρτζίνια (17/0). Τραυματίες παραμένουν ο εξτρέμ Φαν ντερ Βάτερ (20/1), οι μέσοι Μάουλουν (7/0) και Πίχελ (4/0) αλλά και ο μπακ Χούλιτ. Γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Φέγενορντ στο «Ντε Κάιπ». Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στο 15', ισορρόπησε το ματς και είχε διάθεση να κρατήσει τη μπάλα και να ψάξει τις ευκαιρίες της, χωρίς να γίνει πολύ απειλητική πάντως. Στο 54' δέχθηκε δεύτερο τέρμα και ανοίχτηκα περισσότερο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Δουβίκα στο 66', ώστε να μπει ξανά στο ματς, αλλά στο 73' η εστία της παραβιάστηκε για τρίτη φορά και ουσιαστικά το ματς... τέλειωσε, με τον Ντοστ πάντως να σκοράρει με όμορφο σουτ στην κίνηση στο 88' πετυχαίνοντας το «γκολ της τιμής».

Δεν άλλαξε κάτι φοβερά από αυτή την ήττα, πλην του γεγονότος πως σταμάτησε το αήττητο σερί τριών αγώνων που «έτρεχε» η Ουτρέχτη, η οποία με 45 βαθμούς είναι στην 7η θέση κι έχει «κλειδώσει» ουσιαστικά τη συμμετοχή στα πλέι οφ, αφού δεν μπορεί να πάει ούτε πιο πάνω (απέχει 7 πόντους από την Τβέντε), ενώ δύσκολα θα πάει και πιο κάτω, αφού είναι στο +4 από τη Βάαλβαϊκ, έχοντας ματς λιγότερο. Μία νίκη κόντρα στην ουραγό Καμπούρ σήμερα, θα «διαλύσει» μάλιστα κάθε αμφιβολία.

Η ομάδα του υπηρεσιακού τεχνικού Σιλμπερμπάουερ ωστόσο σχεδιάζει ήδη την επόμενη σεζόν, με την κατάσταση μόνο εύκολη να μην είναι, αφού τα οικονομικά προβλήματα την αναγκάζουν να βγάλει στο... σφυρί, περιουσιακά στοιχεία όπως ο Τάσος Δουβίκας, ενώ δύσκολα θα κρατήσει και την πληθώρα δανεικών παικτών που έχει στο ρόστερ της, με πρώτο τον Βασίλη Μπάρκα.

Αγωνιστικά νέα: Τέθηκαν νοκ άουτ ο μέσος Μπράουβερς (24/0) και ο εξτρέμ Μαέντα (10/0). Τραυματίες παραμένουν οι μπακ Χέντρικς (4/0) και Βάρμερνταμ (6/0), ενώ αμφίβολος είναι ο εξτρέμ Γιουνές (10/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Καμπούρ δεν γλιτώνει τον υποβιβασμό και η ασταθής Ουτρέχτη πρέπει να... αυτοκτονήσει για να χάσει την είσοδο στα πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι αν είναι σοβαροί δεν θα έχουν πρόβλημα κι όσο ρίσκο κι αν είναι. δεδομένης της εικόνας τους, το διπλό είναι η μοναδική επιλογή που αξίζει το ρίσκο από το εν λόγω ματς.

• Η ομάδα Καμπούρ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.21 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Καμπούρ έχασε στους τελευταίους 6 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.71 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Καμπούρ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.55 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε