Σλοβακία - Ουκρανία 1-2: «Καρυδάτη» ανατροπή και «φωτιά» στον πέμπτο όμιλο (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
21/6/2024 17:54
Η Ουκρανία με μία παλικαρίσια ανατροπή νίκησε τη Σλοβακία με 2-1 στο Ντίσελντορφ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του Euro που διεξάγεται στα γήπεδα της Γερμανίας.

Οι «κιτρινομπλέ» έκαναν σεφτέ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και πλέον έχουν 3 βαθμούς «πιάνοντας» τους Σλοβάκους στην κατάταξη του γκρουπ, εν αναμονή του παιχνιδιού του Βελγίου με τη Ρουμανία που θα διεξαχθεί το βράδυ του Σαββάτου (22/6, 22.00).

Στην τελευταία «στροφή» το σύνολο του Σεργκέι Ρεμπρόφ θα αντιμετωπίσει τους «κόκκινους διαβόλους» και η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα τους «τρικολόρ»

Οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17' με τον Σρανζ να σημειώνει το δεύτερό του τέρμα στο τουρνουά, ωστόσο στο 54' ο Σαπαρένκο ισοφάρισε 1-1 και στο 80' ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Γιάρεμτσουκ σημείωσε το τελικό 1-2.

Από την ανάκρουση των εθνικών ύμνων πάντως φαινόταν το ασίγαστο πάθος και των δύο πλευρών για ένα θετικό αποτέλεσμα, με τον θρυλικό Αντρέι Σεφτσένκο -ο οποίος πλέον είναι πρόεδρος της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας της χώρας του-, να ψέλνει με πάθος.

Παράλληλα το «παρών» στις εξέδρες του γηπέδου έδωσε και ο Αρσέν Βενγκέρ.

«Χτύπησε» ξανά ο Σρανζ και πήρε προβάδισμα η Σλοβακία

Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε να είναι αναγνωριστικό και λίγο πριν τη συμπλήρωσή του, οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 10' ο Χαράσλιν με φοβερή ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σούταρε, ωστόσο ο Τρούμπιν απέκρουσε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να διώξει και ο Σρανζ από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε προς την εστία, αλλά ξανά ο Τρούμπιν πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση.

Στο 12' ήταν η σειρά του Ντούντα να δοκιμάσει ένα άστοχο σουτ και στο 13' υπήρξε η πρώτη τελική από την πλευρά των Ουκρανών, αλλά ο Μπράζκο δεν ανησύχησε πραγματικά από το μακρινό σουτ του Μπράζκο και μπλόκαρε αρκετά εύκολα.

Η επόμενη καλή φάση ήταν ξανά για τους Σλοβάκους, με τον Χάντσκο να εκτελεί απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Λομπότκα και ο Τρούμπιν απομάκρυνε δύσκολα.

Από την εκτέλεση του πλαγίου όμως η αντίδραση της ουκρανικής άμυνας ήταν ερασιτεχνική και μετά από σέντρα, ο έμπειρος Ζιντσένκο ήταν εκτός τόπου και χρόνου και ο Σρανζ με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 1-0, με το δεύτερο τέρμα του στη διοργάνωση.

Στο 28' η Ουκρανία είχε υποψία φάσης με τον Ντόβμπικ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και να ντριμπλάρει, αλλά το σουτ του κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

Από την εκτέλεσή του ο Μούντρικ σούταρε, η μπάλα κόντραρε ξανά και η προβολή του Γιαρμολένκο ήταν άστοχη.

Στο 33' η Ουκρανία πλησίασε στην ισοφάριση. Έπειτα από ωραία συνεργασία του Ντόβμπικ με τον Γιαρμολένκο ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και στη συνέχεια ο Τίμτσουκ σούταρε στο δοκάρι, με τον βοηθό να σηκώνει άνευ λόγου το σημαιάκι για οφσάιντ, κάτι που σημαίνει ότι αν η μπάλα θα είχε καταλήξει στα δίχτυα, το γκολ θα μετρούσε κανονικά.

Τρία λεπτά μετά ο Μούντρικ μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, όμως ο Ντουμπράβκα απέκρουσε σωτήρια με το πόδι.

Το φινάλε του πρώτου μέρους... έκρυβε συγκινήσεις, μια και στο 43' ο Ζιντσένκο δοκίμασε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Ντουμπράβκα απέκρουσε εντυπωσιακά στην κλειστή του γωνία και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπράζκο «πούλησε» την μπάλα σε σημείο που... απαγορεύεται, ωστόσο το σουτ που δοκίμασε στη συνέχεια ο Χαράσλιν αποκρούστηκε δύσκολα από τον Τρούμπιν.

Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το συγκρότημα του Φραντσέσκο Καλτσόνα να προηγείται 1-0.

Ολική ανατροπή με πρωταγωνιστή Σαπαρένκο και γκολάρα του Γιάρεμτσουκ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ρυθμό να μοιάζει παρόμοιος με το πρώτο, όμως στο 54' έπειτα από μία ωραία αντεπίθεση ο Ζιντσένκο έδωσε ωραία ασίστ στον Σαπαρένκο και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 1-1 βάζοντας στο ματς την Ουκρανία.

Ο ρυθμός είχε πέσει, καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν καταπονημένες και ταλαιπωρούνταν από μυϊκά προβλήματα.

Χρειάστηκε το ρολόι να δείξει το 74ο λεπτό για την επόμενη καλή στιγμή, με τον Γιάρεμτσουκ να μην κάνει καλή πάσα στον Μούντρικ και τον άσο της Τσέλσι να σουτάρει από πλάγια θέση σημαδεύοντας το δοκάρι, σε μία φάση που φάνηκε να ελέγχει ο Ντουμπράβσκα.

Η ομάδα του Σεργκέι Ρεμπρόφ ήταν πλέον πολύ καλύτερη στο χορτάρι και οι τυπικά γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις. Στο 80' έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Σαπαρένκο στον Γιάρεμτσουκ, ο φορ της Βαλένθια με πανέμορφο κοντρόλ και «μαγικό» πλασέ τελείωμα πέτυχε το 1-1 μέσα σε πανζουρλισμό.

Οι Σλοβάκοι αν κι έμοιαζαν να τα είχαν χαμένα βγήκαν μαζικά μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση στον χρόνο που απέμενε.

Δεν κατάφεραν πάντως το παραμικρό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μάικλ Όλιβερ που βρήκε την Ουκρανία θριαμβεύτρια με 2-1 και «ζωντανή» ενόψει της συνέχειας του Euro.

Σλοβακία (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο (67' Όμπερτ), Λομπότκα, Κούτσκα, Ντούντα (60' Μπένες), Σρανζ (86' Σάουερ), Χαράσλιν (67' Σουσλόφ), Μπόζενικ (60' Στρέλετς)

Ουκρανία: (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσικ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Μπράζκο (85' Σίντορτσουκ), Σαπαρένκο (92' Ταλοβιέροφ), Σουντάκοφ, Γιαρμολένκο (67' Ζουμπκόφ), Μούντρικ (85' Μαλινόφσκι), Ντόβμπικ (67' Γιάρεμτσουκ)