Παναιτωλικός - Άρης 0-1: Άλμα τελικού οι Θεσσαλονικείς (video)

13/2/2024 21:30
Ο Άρης με γκολ του Βέλεθ στο 64’ νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου εν όψει της ρεβάνς στο «Κλ. Βικελίδης». Έχασαν δύο σημαντικές φάσεις στο ξεκίνημα τα «καναρίνια» αλλά έκτοτε οι Θεσσαλονικείς πήραν τον έλεγχο, βρήκαν δίχτυα στην τρίτη κλασσική ευκαιρία τους στο ματς και κατόπιν έκαναν σωστή διαχείριση.

Με το ένα πόδι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος βρίσκεται ο Άρης. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και έχουν σκορ πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς της 6ης Μαρτίου στο «Κλ. Βικελίδης».

Οι Αγρινιώτες, παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, μπήκαν ψυχωμένα στο ματς και είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο για να ανοίξουν το σκορ. Ο Άρης δεν πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα και μετά το πρώτο 20λεπτο ανέβασε την απόδοση του, πλησιάζοντας σε δύο περιπτώσεις στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς είχαν την απόλυτη υπεροχή και τελικά έφτασαν στο γκολ στο 64’ με τον κορυφαίο τους παίκτη, Βέλεθ ο οποίος σκόραρε από κοντά μετά από καταπληκτική σέντρα του Γκαρθία.

Μετά το 1-0, ο Άρης έδωσε την κατοχή της μπάλας αλλά αμύνθηκε αποτελεσματικά και δεν επέτρεψε στον Παναιτωλικό να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τελικό σφύριγμα και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης με τους «κίτρινους» να έχουν πλέον σημαντικό προβάδισμα.

Πως κατέβηκαν

Ο Γιάννης Πετράκης προχώρησε σε οχτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Παναιτωλικού σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος. Ντεμπούτο κάτω από τα γκολπόστ έκανε ο Τσάβες, οι Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς ήταν η τριάδα των στόπερ, ενώ Λιάβας και Τορεχόν ήταν οι δύο μπακ-χαφ. Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης και Χουάνπι ήταν στον άξονα και οι Σενγκέλια, Ζοάο Πέδρο το δίδυμο στην επίθεση.

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος κατέβασε τον Άρη με τον Κουέστα στο τέρμα και τους Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Βέλεθ και Μοντόγια τετράδα στην άμυνα. Οι Βερστράτε, Νταρίντα ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ, οι Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο στα άκρα και ο Μανού Γκαρθία πίσω από τον φορ Μορόν.

Πιο δυνατά ο Παναιτωλικός, σωτήριες επεμβάσεις από Κουέστα

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος το νευρικό ξεκίνημα του Άρη και απείλησε για πρώτη φορά στο 10’ με ένα μακρινό σουτ του Σενγκέλια που έδιωξε σε κόρνερ ο Κουέστα. Μετά την εκτέλεση του, ο Γεωργιανός επιχείρησε σέντρα-σουτ από τα πλάγια της περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Οι Αγρινιώτες κέρδισαν αρκετά στατικά στο ξεκίνημα του αγώνα και από ένα τέτοιο «άγγιξαν» το γκολ στο 14ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουάνπι ο Τορεχόν πήρε την κεφαλιά με τον Κουέστα να αποκρούει ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Αργεντινός επιχείρησε σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ανέβηκε ο Άρης και «άγγιξε» δύο φορές το γκολ ως το ημίχρονο

Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο Άρης κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του αλλά δυσκολεύονταν να βρει διαδρόμους προς την εστία του Παναιτωλικού. Η πρώτη του μεγάλη ευκαιρία ήρθε από στατική φάση στο 30ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ, ο Μπράμπετς βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν κατάφερε με κεφαλιά να βρει εστία.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «κίτρινοι» ανέβαζαν την πίεση τους και στο 41’ «άγγιξαν» ξανά το γκολ, αυτή τη φορά με τον Σαβέιρο ο οποίος βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Τσάβες έπειτα από ωραία πάσα του Γκαρθία αλλά ο Αργεντινός πορτιέρε κράτησε το 0-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Βέλεθ μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή των φιλοξενούμενων

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, ο Άρης μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας αλλά η πρώτη φάση άνηκε στον Παναιτωλικό όταν μετά από λάθος στον άξονα στο 55’, ο Χατζηθεοδωρίδης επιχείρησε σουτ στην κίνηση αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε σταθερά. Ακολούθησε η πρώτη διορθωτική κίνηση από πλευράς Μάντζιου με τον Ζαμόρα να περνά στη θέση του Σαβέιρο.

Το ματς κυλούσε σε πιο αργό τέμπο, με τον Άρη να έψαχνε με υπομονή τον τρόπο για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, και το κατάφερε στο 64’. Ο Γκαρθία έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Βέλεθ ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Σωστή διαχείρηση οι φιλοξενούμενοι

Μετά το γκολ ο Μάντζιος έβαλε τον Ρόουζ αντί του Γκαρθία κάνοντας πιο αμυντικό το σχήμα, με τον Βέλεθ να πηγαίνει δίπλα στον Βερστράτε στον άξονα. Από την πλευρά του ο Πετράκης προχώρησε στις πρώτες του αλλαγές στο 71’ με την είσοδο τους Χατζηθεοδωρίδη και Σενγκέλια να δίνουν τη θέση τους στους Φ. Ντουάρτε και Λομόνακο. Ο τελευταίος μάλιστα έκανε ντεμπούτο με τα «καναρίνια».

Το σκηνικό άλλαξε με τον Παναιτωλικό να παίρνει την κατοχή της μπάλας και τον Άρη να αμυνόταν έχοντας στόχο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 77’ ο Πετράκης άλλαξε και το δεύτερο επιθετικό περνώντας τον Καρέλη αντί του Ζοάο Πέδρο ενώ έβαλε και τον Φ. Πέρες στον άξονα αντί του Χουάνπι. Λίγο αργότερα ολοκλήρωσε τις αλλαγές με την είσοδο του Μαυρία αντί του Στάγιτς.

Παρά τις αλλαγές των γηπεδούχων, ο Άρης έκανε σωστή διαχείριση κλείνοντας σωστά όλους τους χώρους και δεν επέτρεπε στον αντίπαλο του να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 90’ ο Μάντζιος προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με τους Βερστράτε, Νταρίντα και Μορόν να αποχωρούν και τους Ντουκουρέ, Φετφατζίδη και Ανσαριφάρντ να περνούν στο ματς, με τον τελευταίο να κάνει ντεμπούτο.

Στις καθυστερήσεις ο Διαμαντόπουλος έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μαυρία για μαρκάρισμα στον Ζαμόρα αλλά μετά από επέμβαση του VAR, πήρε πίσω την απόφαση του, δίνοντας κίτρινη. Η μοναδική αξιόλογη φάση των γηπεδούχων μετά το 1-0 ήρθε στο 90+8' με ένα σουτ του Ντουάρτε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε και ο Άρης έφυγε με προβάδισμα πρόκρισης από το Αγρίνιο κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρώτη του παρουσία στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 24 χρόνια. Το δεύτερο παιχνίδι στο «Κλ. Βικελίδης» είναι προγραμματισμένο για τις 6 Μαρτίου.