Εντυπωσιακός Χρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο! (vidoe)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
13/2/2024 19:30
Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στην Ντόχα με τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη να τερματίζει λίγο πίσω του στην 4η θέση.

Ο Έλληνας αθλητής ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα, έχοντας βέβαια αρκετές διακρίσεις σε ευρωπαϊκό επίπεδο, μετρώντας ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια.

Πέρα από τον σπουδαίο Χρήστου βέβαια στον τελικό ξεχώρισε και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης ο οποίος τερμάτισε μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου μετά τον συναθλητή του και βρέθηκε στην 4η θέση, στην πρώτη του παρουσία σε έναν τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος, κάνοντας μάλιστα και ατομικό ρεκόρ.

Την πρώτη θέση πήρε ο Αμερικανός Άρμστορνγκ, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεζ.