Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0 (6-7 πεν.): Στα προημιτελικά οι «πράσινοι» μετά από ματς-θρίλερ! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
18/1/2024 00:07
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 7-6 στα πέναλτι του Ολυμπιακού (0-0 κ.δ.) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και πήρε μία μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο. Μοιραίοι οι Καρβάλιο και Καμαρά για τους Πειραιώτες.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς καλό ρυθμό, με την κούραση να κάνει την εμφάνιση της μετά από ένα σημείο οι «πράσινοι» που έπαιξαν στην παράταση με σύνθεση ανάγκης έφτασαν σε ένα σημαντικό αποτέλεσμα. Ο Λοντίγκιν κράτησε όρθιους τους «πράσινους» στη διαδικασία των πέναλτι, ο Πασχαλάκης τους «κόκκινους» στα ενενήντα λεπτά.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν κατά διαστήματα καλό πρόσωπο, με τον Παναθηναϊκό να έχει όμως τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι. Ο Σπόραρ στο 14' είδε τον Πασχαλάκη να τον «σταματάει» ενώ στο 42' ο Μαντσίνι αστόχησε από πλεονεκτική θέση, με τον Ολυμπιακό να μην απειλεί στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν μία πιο επιθετική διάθεση και έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Φορτούνη (59') και Μασούρα (65') αλλά και πάλι οι «πράσινοι» έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, με τους Σπόραρ (82') και Βέρμπιτς (90+9') να βλέπουν πάλι τον Πασχαλάκη να τους το στερεί.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και είχε περισσότερες δυνάμεις, ήταν αυτός που έψαξε περισσότερο το γκολ αλλά ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί ο Ολυμπιακός έφτασε μία ανάσα από την πρόκριση αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε το πέναλτι του Καρβάλιο, νωρίτερα ο Πασχαλάλης είχε «βγάλει» αυτό του Μλαντένοβιτς, και στο τέλος ο Καμαρά ήταν αυτός που αστόχησε για τον Ολυμπιακό.Μέτριο θέαμα, τις ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έδειξε περισσότερο διάθεση στην αρχή για να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του και είχε την πρώτη υποψία ευκαιρίας στο 8' όταν ο Ορτέγκα βγήκε ωραία από τα αριστερά και έκανε τη σέντρα αλλά ο Ναβάρο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός όμως είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 14' ο Μαντσίνι σέντραρε γλυκά σημαδεύοντας τον Σπόραρ στην περιοχή, ο Σλοβένος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά.

Οι «πράσινοι» ισορρόπησαν γρήγορα το ρυθμό και προσπαθούσαν να επιτεθούν κυρίως από τα δεξιά με τους Βαγιαννίδη και Μαντσίνι.

Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν την πρώτη τελική τους προσπάθεια στο 34', με τον Φορτούνη να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή αλλά να κάνει ένα αδύναμο σουτ που κατέληξε άουτ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 39' αλλά ο Βέρμπιτς που νίκησε με κεφαλιά τον Πασχαλάλη ήταν εκτεθειμένος και σωστά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία.

Οι παίκτες του Τερίμ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ και στο 42', με τον Χουάνκαρ να σεντράρει από τα αριστερά και να βρίσκει τον Μαντσίνι μέσα στην περιοχή αλλά ο Ισπανός από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Ίδιος ρυθμός, ο Πασχαλάκης «κράτησε» όρθιο τον Ολυμπιακό

Το σύνολο του Καρβαλιάλ μπήκε δυνατά και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48'. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Ντόι στην καρδιά της περιοχής με την μπάλα όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να απαντήσει τέσσερα λεπτά μετά αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μαντσίνι από τη γωνία της περιοχής έφυγε ψηλά άουτ.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη και στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά και να δυσκολεύουν η μία την άλλη στη δημιουργία. Ο Αλεξανδρόπουλος δοκίμασε ένα σουτ στο 57' που έφυγε λίγο άουτ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει περισσότερα μέτρα στο γήπεδο.

Έτσι δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης πήρε την μπάλα από τα δεξιά, συνέκλινε προς τα μέσα και σούταρε με το αριστερό, με τον Λοντίγκιν όμως να διώχνει σε κόρνερ. Στο 65' και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απείλησε όμως αυτή τη φορά ήταν ο Μασούρας που σούταρε άουτ.

Μετά από ολιγόλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Λοντίγκιν, ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος «αγγίζοντας» το 1-0. Ο Κώτσιραας βρήκε με ωραία τακουνάκι τον Σπόραρ και τον έβγαλε απέναντι από τον Πασχαλάκη, με τον Έλληνα κίπερ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Σλοβένου φορ στο 81'.

Ο Ολυμπιακός απάντησε πέντε λεπτά μετά με τον Μασούρα που υποδέχτηκε την ωραία σέντρα του Φορτούνη αλλά το γυριστό που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο να πάρει τη νίκη-πρόκριση αλλά είδε και πάλι τον Πασχαλάκη να λέει «όχι» αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Σπόραρ.

Περισσότερες δυνάμεις και ευκαιρίες ο Ολυμπιακός

Στην παράταση ο Γιόβετιτς ήταν αυτός που έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 99', με την κεφαλιά του να καταλήγει λίγο άουτ σε μία φάση πάντως που θα ελεγχόταν σίγουρα από τον VAR για οφσάιντ αν κατέληγε γκολ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 105' όταν ο Ποντένσε βρήκε με τακουνάκι τον Ορτέγκα μέσα στην περιοχή με τον Αργεντίνο να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Λοντίγκιν να διώχνει. Πριν τελειώσει το πρώτο μέρος της παράτασης, ο Ποντένσε είχε νέα καλή στιγμή αλλά η προσπάθεια του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν λίγο παραπάνω δυνάμεις στην παράταση, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με σύστημα ανάγκης, έχοντας για σέντερ φορ τον Ακαϊντίν στο ντεμπούτο του με την ομάδα. Παρά την πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός δεν βρήκε κάποια ευκαιρία και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι μέχρι το 5ο πέναλτι, όπου αρχικά ο Μλαντένοβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει ενώ έπειτα ο Λοντίγκιν απέκρουσε με τη σειρά του αυτό του Καρβάλιο κρατώντας όρθια την ομάδα του. Έπειτα οι Βαγιαννίδης και Σένκεφλεντ ευστόχησαν για τον Παναθηναϊκό, με τον Καμαρά να αστοχεί στο τελευταίο πέναλτι και τους «πράσινους» να παίρνουν την πρόκριση.