ΑΕΚ-Μαρσέιγ 0-2: Ασυνεπής στο ραντεβού με την πρόκριση (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
10/11/2023 00:04
Η Μαρσέιγ επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στην OPAP Arena για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και παρέμεινε στην πρώτη θέση κάνοντας τεράστιο βήμα για την πρόκριση της. Ο Εμπεμπά στο 25' και ο Σαρ στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης.

Η Ένωση είχε αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια της, έφτιαξε ευκαιρίες αλλά ήταν αναποτελεσματική στην τελική της προσπάθεια. «Πλήρωσε» έτσι τα λάθη της και γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της από τη Μαρσέιγ. Παρέμεινε έτσι χωρίς «ευρωπαϊκή» νίκη μέσα στην OPAP Arena και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Μπράιτον.

Πλέον βέβαια «έπεσε» στην 3η θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τους Άγγλους και τέσσερις από τους πρωτοπόρους Μασσαλούς. Ο Άγιαξ βρίσκεται στην τελευταία θέση με τρεις και πλέον τα πάντα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

«Χτύπησε» στο τρανζίσιον η Μαρσέιγ

Η ΑΕΚ θέλησε να πάρει την κατοχή στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τη Μαρσέιγ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές μάλιστα στο 16' οι Μασσαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ αλλά ο Βιτίνια αρχικά δεν μπόρεσε να βρει όπως ήθελε την μπάλα ενώ στη συνέχεια ο Κοντογκμπιά έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχος.

Εννιά λεπτά μετά ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Ο Κλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Αθανασιάδης δεν έκανε καλή έξοδο και ο Eμπεμπά ανενόχλητος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση έψαξε αντίδραση και στο 30' είχε μία τελική όμως η κοντινή κεφαλιά του Μουκουντί κατέληξε στην αγκαλιά του Λόπεθ. Ένα λεπτό μετά μάλιστα η ΑΕΚ απείλησε και πάλι αλλά αυτή τη φορά ο Σιμάνσκι με νέα κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Η Μαρσέιγ συνέχισε να είναι επικίνδυνη στο τρανζίσιον, κέρδισε νέο κόρνερ στο 31' αλλά αυτή τη φορά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Εμπεμπά. Οι παίκτες του Αλμέιδα πίεσαν ψηλά δημιουργώντας κάποια προβλήματα στους Μασσαλούς οι οποίοι όμως δεν απειλούνταν.

Στο 44' βέβαια ο Γκατσίνοβιτς βρήκε χώρο για να σουτάρει έπειτα από λάθος της αντίπαλης άμυνας αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόπεθ. Η ΑΕΚ έψαχνε ένα γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις ο Βίντα πήρε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ανούσια υπεροχή, δίκαιο αποτέλεσμα

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε σαφώς πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 51' έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Άμραμπατ έκανε ωραία τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λιβάι βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή αλλά έστειλε με το κεφάλι την μπάλα πάνω στον Λόπεθ ο οποίος απομάκρυνε.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και στο 55' έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ. Ο Γκατσίνοβιτς πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, την έφερε στο δεξί του και έκανε το σουτ αλλά ο Λόπεθ και πάλι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Μαρσέιγ δεν άλλαξε τρόπο παιχνιδιού απλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα πλέον χώρους προς την εστία του Αθανασιάδη. Στο 60' ο Βερετού βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του ήταν άστοχο και δύο λεπτά μετά ο Βιτίνια έκανε την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά ο Αθανασιάδης με τρομερή επέμβαση την έστειλε κόρνερ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, στο 68' ο Άμραμπατ είδε το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει εκτός εστίας αλλά έπειτα οι παίκτες του Αλμέιδα δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες καταστάσεις στην επίθεση τους.

Από την άλλη η Μαρσέιγ μπορεί να μην απειλούσε στο δεύτερο μέρος αλλά το έκανε στο 80' και λίγο έλειψε να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Βιτίνια βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ βγήκε όλη μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, ο Τσούμπερ με κεφαλιά στο 89' προσπάθησε να νικήσει τον Λόπεθ ο οποίος έδιωξε με υπερένταση. Οι παίκτες της είχαν εγκατασταθεί στην περιοχή των Γάλλων αλλά αυτοί σε άλλη μία αντεπίθεση στις καθυστερήσεις πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Σαρ να πλασάρει εύκολα σε κενή εστία.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έψαξε το γκολ της τιμής, είχε άλλο ένα σουτ με τον Αραούχο αλλά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή την βρήκε απογοητευμένη με το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι (81' Γαλανόπουλος), Πινέδα (63' Αραούχο), Γκατσίνοβιτς (63' Τσούμπερ), Άμραμπατ (76' Ελίασον), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία (63' Πόνσε)

Μαρσέιγ (Γκατούζο): Λόπεθ, Λόντι, Μπαλέρντι, Μπεμπά, Κλος (90+5'
Ναντίρ), Κοντογκμπιά, Βερετού (90+6' Ζιγκό), Αρίτ (90+5' Σογκλό), Εντιαγέ (85' Μουρίγιο), Κορέα (60' Σαρ), Βιτίνια