Κύπελλο Ιταλίας: Πρώτο βήμα για τον τελικό η Ουντινέζε (video)

5/2/2014 00:51
Με γκολάρα του Μουριέλ στο 82’ η Ουντινέζε κέρδισε με 2-1 την Φιορεντίνα στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων στο «Φρίουλι» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας μετά από 92 χρόνια (!) έκανε η Ουντινέζε, η οποία κέρδισε με 2-1 την Ουντινέζε και πήρε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού των δύο ομάδων στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 36’ με τέρμα του Ντι Νατάλε, ωστόσο στο 44’ η Φιορεντίνα έφτασε στην ισοφάριση με δυνατό σού του Βάργκας έξω από τη περιοχή.

Στην επανάληψη, ο Μουριέλ πέρασε στο παιχνίδι αντί του Λόπες και ο ίδιος με δυνατό μακρινό σουτ στο 82’, χάρισε τη νίκη στην Ουντινέζε, η οποία καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα της στις 11 Φεβρουαρίου για να πάρει την πρόκριση στον τελικό του θεσμού.