Λιγκ Καπ Γαλλίας: Στον τελικό με... υπογραφή Ζλάταν η Παρί (video)

5/2/2014 00:18
Με δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (το ένα γκολάρα), η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε με 2-1 την Ναντ στο «Μποζουάρ» και προκρίθηκε στο τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιόν ή την Τρουά.

Με κορυφαίο τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, η Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας, καθώς κέρδισε με 2-1 την Ναντ στο «Μποζουάρ» και θα αντιμετωπίσει στον τελικό του θεσμού τον νικητή του ζευγαριού Λιόν-Τρούα.

Ο Σουηδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση, έπειτα από άσχημη απομάκρυνση της μπάλας του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, δίνοντας νωρίς νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ναντ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 81’ με τον Βινό, ωστόσο δεν μπόρεσε να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στο 90’ ο Ιμπραΐμοβιτς με κοντινή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και «σφράγισε» την πρόκριση της Παρί για τον τελικό του θεσμού, εκεί όπου θα διεκδικήσει το τέταρτο Λιγκ Καπ της ιστορίας της.