ΠΑΟΚ - Βόλος 3-0: Άνετος κι ωραίος με το... πρώτο του Σαμάτα

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
27/9/2023 22:32
Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στον Βόλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του και τον νίκησε με 3-0 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο αναγνωριστικό χρονικό διάστημα κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν δύο δοκάρια, ανοίγοντας τελικά το σκορ στο 39' με κεφαλιά του Κουλιεράκη και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μουργκ «έγραψε» το 2-0.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 55', ο Σαμάτα κατόρθωσε να φτάσει στο πρώτο του γκολ στην Ελλάδα, στη δέκατή του συμμετοχή σε όλες τις διοργανώσεις και να «γράψει» το τελικό 3-0.

Με αυτό το «τρίποντο» το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη και «σκαρφάλωσε» στους 13 βαθμούς, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη η ομάδα του Κώστα Μπράτσου υπέστη την τέταρτη ήττα της στα έξι πρώτα ματς της σεζόν και δεν έχει ακόμα χαμογελάσει, καθώς όλες κι όλες έχει αποσπάσει δύο ισοπαλίες. Η συγκομιδή των 2 πόντων τη φέρνει στην προτελευταία θέση της κατάταξης, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τον Ατρόμητο.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στην Αθήνα για το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και ο Βόλος θα αντιμετωπίσει στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας τον Πανσερραϊκό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση, καθώς έπρεπε να αλλάξει εμφάνιση ο Κοτάρσκι.

Δύο δοκάρια και δύο γκολ για τον ανώτερο ΠΑΟΚΗ πρώτη υποψία φάσης στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 5', με τον Μαχαίρα να δοκιμάζει ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τον Κοτάρσκι να εκτινάσσεται και να αποκρούει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία.

Ο ΠΑΟΚ ήταν φανερό ότι ενώ πίεζε δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός μέχρι το 18'. Σε αυτό το λεπτό είχε δύο καλές στιγμές. Αρχικά ο Σαμάτα έκανε το σουτ από πλάγια θέση και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Τάισον έψαξε το γκολ και ξανά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε.

Στο 23' οι γηπεδούχοι θέλησαν να απειλήσουν με τον Σβαμπ να δοκιμάζει μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, ωστόσο δεν ανησύχησε πραγματικά ο Παπαδόπουλος ο οποίος απέκρουσε εύκολα και σταθερά.

Η πρώτη πραγματικά πολύ μεγάλη φάση της αναμέτρησης ήρθε στο 24'. Ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Τσιγγάρα να παίρνει το «ριμπάουντ» και να είναι τραγικά άστοχος, αν και αμαρκάριστος σε θέση βολής.

Τέσσερα λεπτά μετά οι «ασπρόμαυροι» στάθηκαν εκ νέου άτυχοι όταν ο προωθημένος Σάστρε σούταρε από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει ξανά στο δοκάρι της εστίας της ομάδας της Μαγνησίας.

Τελικά στο 39' οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από «γλυκιά» εκτέλεση φάουλ του Τάισον από δεξιά, ο προωθημένος Κουλιεράκης με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για το κατά πόσο επηρέαζε ο Εκόνγκ ο οποίος ήταν οφσάιντ κι έπειτα από τρίλεπτη καθυστέρηση ο διαιτητής Σιδηρόπουλος πήγε να εξετάσει ο ίδιος τη φάση και τελικά το γκολ μέτρησε, καθώς έκρινε ότι ο Νιγηριανός σέντερ μπακ δεν επηρέαζε.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά του «Δικεφάλου του Βορρά» και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από εντυπωσιακή κούρσα του Τάισον, ο Βραζιλιάνος γύρισε παράλληλα την μπάλα και ο Μουργκ με προβολή πέτυχε το 2-0.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και πλέον ο ΠΑΟΚ ήταν το απόλυτο φαβορί για το «τρίποντο».

Έκανε σεφτέ ο Σαμάτα και «κλείδωσε» οριστικά το ματς

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.

Στο 55' ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ. Μετά από σέντρα του Μπάμπα από αριστερά, ο Σαμάτα πέρασε και τον Παπαδόπουλο μετά από λάθος της άμυνας και σκόραρε με άνεση για το 3-0 και το πρώτο του τέρμα στην Ελλάδα.

Τρία λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν μία... ανάσα από τέταρτο γκολ, ωστόσο η προβολή του Ζίβκοβιτς δεν κατέληξε στην εστία, με τον Τσοκάνη να απομακρύνει πάνω στη γραμμή της ανυπεράσπιστης εστίας.

Η παρθενική υποψία απειλής από πλευράς φιλοξενούμενων στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ήρθε στο 69', με τον Ενγκίν να μην δυσκολεύει πραγματικά τον Πασχαλάκη ο οποίος απέκρουσε εύκολα το σουτ του.

Δύο λεπτά μετά ο Κωνσταντέλιας σούταρε άστοχα από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής, όμως πλέον ήταν φανερό πως ο ρυθμός είχε πέσει με τις δύο ομάδες να έχουν αποδεχθεί τη μοίρα της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Στο 88' ο Μπάμπα έκανε ακόμα μία ωραία σέντρα και ο Οζντόεφ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Τάσου Σιδηρόπουλου και ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας πολύ εύκολα με 3-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης (77' Νάσμπεργκ), Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (65' Οζντόεφ), Μουργκ, Ζίβκοβιτς (65' Ντεσπόντοφ), Τάισον (65' Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (81' Τζίμας)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο (56' Καλογερόπουλος), Λούνα, Τάχατος, Τσοκάνης (80' Ασλανίδης), Γκλάβτσιτς, Τρουγιέ (46' Ενγκίν), Κόμπα (65' Μεταξάς), Κορνέτ, Μαχαίρας, Γκαρσία (65' Μωραΐτης)