Ντιναμό Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ 1-2: Ένωση από ατσάλι, «άλωσε» το Ζάγκρεμπ και βάζει πλώρη για πλέι οφ

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
15/8/2023 23:02
Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ μέσα στην Κροατία για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στον 3ο προκριματικό γύρο και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση της στα πλέι οφ. Ο Τσούμπερ (59') και ο Γαλανόπουλος (90') πέτυχαν τα γκολ των «κιτρινόμαυρων» που έφτασαν σε μία σπουδαία ανατροπή.

Η Ένωση έδειξε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση, ήταν νωχελική στο πρώτο μέρος και δίκαια έμεινε πίσω στο σκορ όμως ήταν ανώτερη στην επανάληψη και έφτασε δικαιότατα σε μία μεγάλη νίκη.

Πλέον η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έχει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και περιμένει το ερχόμενο Σάββατο την Ντιναμό στην OPAP Arena, ευελπιστώντας σε παρόμοια εμφάνιση και άλλη μία νίκη.

Καλύτερη η Ντιναμό, τεράστια ευκαιρία για ΑΕΚ

Η Ντιναμό ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη της τελική μόλις στα 30 δευτερόλεπτα αλλά το ωραίο πλασέ του Μπούλατ, πέρασε λίγο άουτ.

Οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, κυκλοφορούσαν την μπάλα τη στιγμή που η Ένωση ήθελε να πιέσει και να δημιουργήσει πρόβλημα στην αντίπαλο της. Η Ντιναμό μπορεί να είχε την υπεροχή όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Στο 15' ο Τσούμπερ έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, έβγαλε πάσα για τον Γκαρσία μέσα στην περιοχή αλλά ο Λιβάι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Ντιναμό θέλησε να απαντήσει και στο 20' ο Πέτκοβιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Ο ρυθμός στα επόμενα λεπτά έπεσε, η ΑΕΚ περιόρισε την απειλή στην περιοχή της αλλά στο 32' χρειάστηκε μία σημαντική επέμβαση του Στάνκοβιτς για να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Στο 39' ωστόσο ο Μπουλάτ με μία ωραία εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς ο οποίος θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση. Στην ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ καθώς θεώρησαν πως δεν υπάρχει παράβαση από τον Γιόνσον.

Στην τελευταία φάση του αγώνα μάλιστα οι Κροάτες έφτασαν κοντά στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, όταν ο Ελίασον έκανε λάθος εκτίμηση με τον Μιχαϊλιτσένκο να το εκμεταλλεύεται αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς.

Ανώτερη η ΑΕΚ στο δεύτερο, δίκαιη η ανατροπή

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ θέλησε να πάρει η ίδια αυτή τη φορά την κατοχή και άρχισε να φτάνει πιο εύκολα στην περιοχή της Ντιναμό. Κέρδισε διαδοχικά φάουλ έξω από την περιοχή αλλά ο Σιντιμπέρ δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα από το τείχος.

Η πίεση της Ένωσης απέδωσε τελικά καρπούς στο 59' όταν ο Γιόνσον έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Λιβάι αυτός πέρασε ωραία στον Τσούμπερ και ο Ελβετός με υπέροχη προσωπική ενέργεια νίκησε τον Λιβάκοβιτς και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ΑΕΚ φαινόταν πως μπήκε αλλαγμένη στην επανάληψη, είχε πλέον καλύτερη ψυχολογία αλλά η Ντιναμό στο 62' λίγο έλειψε να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπούλατ. Οι Κροάτες αύξησαν την πίεση τους, είχαν δοκάρι με τον Εμρέλι δύο λεπτά μετά και η Ένωση προσπαθούσε να ισορροπήσει και πάλι το ρυθμό.

Κατάφερε μάλιστα να το κάνει, πέτυχε και ένα γκολ στο 72' με τον Πινέδα αλλά ο Μεξικανός ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος. Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Αλμέιδα ήταν αυτοί που έδειχναν ικανοί να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα και στο 84' ο Λιβάι βρεθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω στον Λιβάκοβιτς.

Στο 90' ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τρεις αλλαγές της να συνεργάζονται ιδανικά. Ο Αραούχο πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Πισάρο, αυτός γύρισε στον Γαλανόπουλο που με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μάλιστα θα μπορούσαν να βρουν και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις αλλά τόσο ο Άμραμπατ όσο και ο Βίντα είδαν τον Λιβάκοβιτς να σταματάει τις προσπάθειες τους. Στο 90+5' ο Κροάτης στόπερ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία αλλά ο συμπατριώτης του για ακόμη μία φορά του αρνήθηκε το γκολ.

Το τελικό σφύριγμα βέβαια βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη και να βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση της στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ όπου την περιμένει η Αντβέρπ.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: (Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαράμνι, Ριστόβσκι, Σούταλ, Λιούμπιτσιτς, Μίσιτς (84' Κανεκό), Μπούλατ (72' Σούσιτς), Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετς (72' Μπατούρινι), Σπίκιτς (46' Εμρέλι), Πέτκοβιτς

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον (55' Άμραμπατ), Γιόνσον (67' Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (83' Μάνταλος), Πινέδα (83' Πισάρο), Γκαρσία, Τσούμπερ (84' Τσούμπερ)