Χάιντουκ - ΠΑΟΚ 0-0: «Όρθιος» στην Κροατία και τα πάντα θα κριθούν στην Τούμπα

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
10/8/2023 23:54
Ο ΠΑΟΚ απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0) από τη Χάιντουκ Σπλιτ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ και πλέον τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα (17/8) στην Τούμπα.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν φανερό ότι με βάση το πλάνο που είχε καταστρώσει ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν θέσει ως πρώτο στόχο την αποφυγή της ήττας και τα κατάφεραν.

Είναι αλήθεια ότι η ελληνική ομάδα δεν απείλησε όσο θα ήθελε, όμως έμεινε «όρθια» γλιτώνοντας και δύο φορές από τα δοκάρια της εστίας του Κοτάρσκι.

Όλα λοιπόν θα κριθούν στο γήπεδο της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη (17/8), με τον ΠΑΟΚ να θέλει να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, εκεί όπου αν τα καταφέρει θα αντιμετωπίζει μία εκ των Ρόζενμποργκ ή Χαρτς, με τους Νορβηγούς να νικούν 2-1 στο πρώτο ματς.

Καταιγιστικό πρώτο τέταρτο και στη συνέχεια... ηρεμία

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι θέλησαν να πιέσουν κι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις μέσω στημένης φάσης, με τον Κοτάρσκι πάντως να μην ανησυχεί ιδιαίτερα.

Και οι «ασπρόμαυροι» πάντως είχαν υποψία φάσης με την κεφαλιά του Κουλιεράκι να μην δυσκολεύει τον Λούτσιτς.

Στο 11' ο Λιβάγια γύρισε συρτά και δυνατά μέσα στην περιοχή και ο Μλάκαρ αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου σώθηκε από το δοκάρι. Ο Κωνσταντέλιας «πούλησε» την μπάλα σε σημείο που δεν έπρεπε και ο Σίγκουρ έκανε ένα δυνατό σουτ που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του εξουδετερωμένου Κοτάρσκι.Στο 14' ο ΠΑΟΚ είχε και την πρώτη δική του πραγματικά μεγάλη φάση, με τον Τσιγγάρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Λούτσιτς.

Από το εικοσάλεπτο κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είναι χαρακτηριστικό ότι δεν καταγράφηκε ούτε μία σημαντική στιγμή, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να πηγαίνει εκεί που θέλει το ματς.

Δεύτερο δοκάρι για τη Χάιντουκ και «κόλλησαν» στο μηδέν

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν, καθώς ο Λιβάγια -ο οποίος δεν είχε φανεί ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος- έκανε τη σέντρα-σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ στο 47'.

Στο 53' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με την κεφαλιά του Μλάκαρ να σταματάει εύκολα στον Κοτάρσκι, έπειτα από κακή εκτίμηση του Τροόστ-Εκόνγκ.

Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να γίνουν κι εκείνοι επικίνδυνοι, όμως το σουτ του Μπράντον Τόμας πέρασε άουτ.

Οι υποψίες ευκαιριών διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 55' η κεφαλιά του Λιβάγια ήταν επίσης άστοχη.

Ο ρυθμός έπεσε ξανά όπως είχε συμβεί και στο πρώτο μισό, με τον Οφόε να μην ανησυχεί τον Κοτάρσκι με το συρτό και το αδύναμο σουτ που επιχείρησε από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής.

Στο 71' ο Λιβάγια έκανε πανέμορφη ενέργεια και ο Κροβίνοβιτς βρέθηκε στην περιοχή, όμως ο Εκόνγκ με προβολή δεν του επέτρεψε να πλασάρει όπως ήθελε κι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να μοιάζουν αδύναμες να επιτεθούν και δεν υπήρξαν καλές φάσεις, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να τις βρίσκει ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) και να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το γήπεδο της Τούμπας σε μία εβδομάδα (17/8).

Χάιντουκ Σπλιτ (Ιβάν Λέκο): Λούτσιτς, Μουφί (94' Μικάνοβιτς), Σάρλια, Φερό (79' Ντιαλό), Μέλνιακ, Σίγκουρ, Κροβίνοβιτς, Σαΐτι (67' Ντόλτσεκ), Οτζίτζα-Οφόε (79' Κάλικ), Μλάκαρ, Λιβάγια

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Τροόστ-Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (79' Οζντόεφ), Φ. Σοάρες (72' Σβαμπ), Νάρεϊ (61' Τάισον), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (80' Μουργκ), Τόμας (61' Σαμάτα)