Κύπελλο Ιταλίας: Η Ουντινέζε άφησε εκτός συνέχειας την Μίλαν!

23/1/2014 00:10
Οδυνηρός αποκλεισμός στο Κύπελλο για την Μίλαν, η οποία παρότι προηγήθηκε με γκολ του Μπαλοτέλι στο 7ο λεπτό, η Ουντινέζε κατάφερε να κάνει την ανατροπή (2-1) μέσα στο «Σαν Σίρο» και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού! Με Φιορεντίνα ή Σιένα στους «4».

Μετά την Ίντερ, η Ουντινέζε απέκλεισε και την Μίλαν από το Κύπελλο Ιταλίας, καθώς κέρδισε με 2-1 μέσα στο «Σαν Σίρο» και πήρε την μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού, υποχρεώνοντας παράλληλα τον Κλάρενς Ζέεντορφ στην πρώτη του ήττα ως τεχνικός των «ροσονέρι» μετά από μόλις δύο παιχνίδια.

Η Μίλαν πήρε προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μπαλοτέλι, ωστόσο στο 41’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μούριελ.

Μάλιστα στην επανάληψη η Ουντινέζε ήταν πιο απειλητική και στο 77’ κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με ωραίο γκολ του Νίκο Λόπες, ο οποίος είχε περάσει τρία λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι.

Στα υπόλοιπα λεπτά, η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση και έτσι γνώρισε τον αποκλεισμό, με την Ουντινέζε να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φιορεντίνα- Σιένα.