Κύπελλο Αγγλίας: Αποκλεισμός στο 90’ για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

5/1/2014 20:26
Με γκολ του Μπόνι στο 90’ η Σουόνσι κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο «Όλντ Τράφορντ» και την άφησε πρόωρα εκτός συνέχειας από Κύπελλο Αγγλίας! Ακόμα μια εντός έδρας ήττα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ που έπαιζε με 10 παίκτες τα τελευταία δέκα λεπτά λόγω αποβολής του Φάμπιο.

Εφιαλτικό είναι μέχρι στιγμής το 2014 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία μετά την εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα από τη Τότεναμ (2-1) αποκλείστηκε από το Κύπελλο, γνωρίζοντας νέα ήττα και με το ίδιο σκορ στο «Όλντ Τράφορντ» από την Σουόνσι χάρη στη κεφαλιά του Μπόνι στο 90ο λεπτό!

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Μίκαελ Λάουντρουπ η οποία πήρε προβάδισμα στο 12’ με γκολ του Ρούτλετζ και παρά την ισοφάριση του Ερνάντεζ στο 16’, κατάφερε να πάρει τη πρόκριση με το γκολ του Ιβοριανού στο 90ο λεπτό.

Απογοητευτική εμφάνιση από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία έπαιζε ξανά χωρίς τους Φαν Πέρσι και Ρούνεϊ και δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στη Σουόνσι, μένοντας μάλιστα με δέκα παίκτες στο 80΄ λόγω αποβολής του Φάμπιο που είχε περάσει μόλις τέσσερα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι!

Έτσι, η Σουόνσι πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση για τους «32» του Κυπέλλου εκεί όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Μπέρμιγχαμ/ (Μπρίστολ Ρόβερς-Κρόουλι).

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 4η ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Όλντ Τράφορντ» στα 6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Ντέιβιντ Μόγιες ωστόσο να δηλώνει πριν το ματς πως οι «κόκκινοι διάβολοι» δύσκολα θα κινηθούν για μεταγραφική ενίσχυση τον Ιανουάριο!