Βόλος-ΠΑΟΚ 0-1: Με Μπράντον μείωσε τη διαφορά από την κορυφή! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
12/3/2023 21:00
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League με τον Μπράντον Τόμας να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 30'.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στο πρώτο μέρος θα μπορούσε να βρει και άλλο γκολ. Ο Βόλος ανέβασε την απόδοση του στην επανάληψη και πίεσε περισσότερο αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο -7 από την κορυφή, εφόσον ο Παναθηναϊκός κρατήσει το υπέρ του σκορ στο Περιστέρι όπου υπήρχε διακοπή του παιχνιδιού, ενώ μείωσε τη διαφορά από την 2η ΑΕΚ στους πέντε βαθμούς.

Από την άλλη ο Βόλος έπεσε στην 6η θέση και στο -1 από τον Άρη, με τον οποίο φαίνεται ότι θα δώσει μεγάλη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

«Ασπρόμαυρη» υπεροχή και δίκαιο προβάδισμα

Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κέρδισε τρία κόρνερ στα πρώτα πέντε λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κανέναν. Στο 6' μάλιστα ο Αουγκούστο γύρισε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά ο Νάρεϊ δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου έψαχναν ένα γρήγορο γκολ και έφτασαν κοντά σε αυτό στο 16' αλλά ο Ζίβκοβιτς δεν βρήκε το σουτ όπως θα ήθελε μετά από ωραία κομπίνα σε φάουλ. Επτά λεπτά μετά μάλιστα ο Κωνσταντέλιας έπαιξε το 1-2 με τον Τόμας και μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.O Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν αρκετά δραστήριος και στο 25' έχασε νέα ευκαιρία καθώς μετά από γύρισμα του Ζίβκοβιτς ήταν άστοχος μέσα από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ που δικαιούταν στο 30' όταν ο Νάρεϊ βρήκε τον Αουγκούστο μέσα στην περιοχή, αυτός έσπασε για τον Μπράντον Τόμας ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Βόλος από την άλλη δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και σε όλο το πρώτο δεν κατάφερε να δημιουργήσει μία αξιόλογη ευκαιρία, με τον Κοτάρσκι να έχει ένα εύκολο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Ανέβηκε ο Βόλος, κράτησε το υπέρ του σκορ ο ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να μπουν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, ισορρόπησε περισσότερο και πήρε την μπάλα στα πόδια του. Η καλή κυκλοφορία είχε ως αποτέλεσμα και την πρώτη καλή στιγμή του Βόλου στο 69', όταν ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, επιχείρησε να περάσει τον Κοτάρσκι αλλά στη συνέχεια το σουτ που έκανε κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα.

Στο 74' ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Τάισον να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Κουλιεράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε και πάλι τα πατήματα του μέσα στο γήπεδο, ανέκτησε τον έλεγχο και έψαξε και άλλο γκολ για να διώξει το άγχος και να «κλειδώσει» τη νίκη του. Στα τελευταία λεπτά βέβαια δεν άλλαξε κάτι, οι παίκτες του Λουτσέσκου κράτησαν το υπέρ τους σκορ και πλέον περιμένουν την έναρξη των πλέι οφ.

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σι, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Τσοκάνης (90' Καρτάλης), Λούνα, Ντέλετιτς, Τσιρίνος (81' Τάχατος), Πιρές (87' Κάτσε), Οζέγκοβιτς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (74' Ντάντας), Αουγκούστο, Νάρεϊ (76' Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (66' Τάισον), Μπράντον (66' Ολιβέιρα)