Παναιτωλικός-ΟΦΗ 0-4: Άλμα παραμονής με σούπερ εμφάνιση (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
9/1/2023 18:51
Ο ΟΦΗ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νουά Ντίκο επικράτησε με του Παναιτωλικού με 4-0 στο Αγρίνιο και πήρε μία μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα της Κρήτης έδειξε από την αρχή τη διάθεση της στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την κατοχή και προηγήθηκε με τον Ντίκο στο 27'. Ο επιθετικός από το Μάλι ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 52' για να έρθει στο 73' ο Τοράλ να κάνει το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τσιλιανίδης με ωραίο πλασέ στις καθυστερήσεις.

Οι Αγρινιώτες προβλημάτισαν με την απόδοση τους, δεν θύμισαν σε τίποτα την ομάδα που εμφανίστηκε απέναντι στον Ατρόμητο και ηττήθηκαν δίκαια. Έτσι παρέμειναν στην 8η θέση με 19 βαθμούς, τη στιγμή που ο ΟΦΗ έφτασε τους 15 και αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους πέντε πόντους.

Κρητική υπεροχή και γκολάρα Ντίκο

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επιτέθηκε στην αρχή χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός στα πρώτα λεπτά. Από την άλλη ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό και είχε την πρώτη τελική του προσπάθεια στο 11' με το σουτ του Ντίας όμως να φεύγει άουτ.

Οι Κρητικοί έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και φρόντισαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ. Στο 27' ο Ντιουσέ «κέρδισε» την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πήρε ύψος και ο Ντίκο με ένα εκπληκτικό ψαλιδάκι την έστειλε στα δίχτυα.

Με βάση την εικόνα της αναμέτρησης αν κάποιος άξιζε το γκολ ήταν ο ΟΦΗ αλλά αυτή η εξέλιξη αφύπνισε τον Παναιτωλικό που προσπάθησε να αντιδράσει. Τρία λεπτά μετά έτσι ο Νταγκό μπήκε ωραία από τα αριστερά και έκανε τη σέντρα, με τον Καρέλη να πιάνει την κεφαλιά αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους Αγρινιώτες να προσπαθούν αλλά να μην βρίσκουν χώρο να απειλήσουν την εστία του Μανδά.

Ανώτερος ΟΦΗ, χωρίς αντίδραση ο Παναιτωλικός

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να μπούνε πιο δυνατά στο παιχνίδι αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 50', με τον Ντίκο όμως από πλάγια θέση να σουτάρει άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Κρητικοί «άγγιξαν» το 2-0 όταν ο Νέιρα έκανε το σουτ, ο Ανέστης με μία ασταθή απόκρουση έστειλε την μπάλα στον Νέιρα αλλά αυτός από δύσκολη θέση σημάδεψε το δοκάρι.

Ο ΟΦΗ ήταν φουριόζος, ανέκτησε άμεσα την κατοχή της μπάλας και στο 52' ο Τοράλ βρήκε τον Ντίκο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ νίκησε τον Ανέστη διπλασιάζοντας τόσο τα δικά του τέρματα όσο και της ομάδας του.

Οι Αγρινιώτες μετά και το δεύτερο γκολ που δέχτηκαν έδειχναν τελείως αποσυντονισμένοι, δεχόντουσαν αρκετά εύκολα φάσεις και στο 73' έγινε το 3-0. Ο Λάρσον βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Τοράλ και αυτός με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, έφτασε κοντά και σε τέταρτο τέρμα με ένα σουτ του Γκερέιρο στο 83' το οποίο έφυγε λίγο άουτ ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Τσιλιανίδη λίγο μετά.

Τελικά ο Έλληνας εξτρέμ ήταν αυτός που στην τελευταία φάση του αγώνα εκμεταλλεύτηκε τη σωρεία λαθών στην αντίπαλη άμυνα και με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (71' Λιάβας), Μλάντεν, Μάλης (70' Ζοάο Πέδρο), Χουχούμης, Ξενιτίδης (46' Κολοβός) , Φλόρες, Ντίας, Σενγκέλια, Καρέλης, Νταγκό (60' Χατζηθεωδορίδης)

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο (76' Περέα), Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (70' Θοράρινσον), Τοράλ (76' Γκερέρο), Νέιρα (69' Τσιλιανίδης), Ντίκο (85' Τζου)