Πολωνία-Σαουδική Αραβία 2-0: Ο Σέζνι τα... έπιασε, ο «Λέβα» έσπασε το ρόδι, οι «αετοί» πετούν προς τους «16» (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
26/11/2022 17:02
Η Πολωνία δεν ήταν καλύτερη από τη Σαουδική Αραβία όμως ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε 2-0, σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Τρεις οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «ερυθρόλευκους». Ο τερματοφύλακας Σέζνι ο οποίος «κατέβασε ρολά» με σωρεία επεμβάσεων μεταξύ των οποίων κι ένα πέναλτι. Ο Ζιελίνσκι ο οποίος άνοιξε το σκορ και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του σε τελική φάση Μουντιάλ και «σφράγισε» την επικράτηση της εθνικής ομάδας της χώρας του.

Η πρώτη νίκη λοιπόν των «αετών» στο γκρουπ τους ανέβασε στους 4 βαθμούς και στην κορυφή της βαθμολογίας, με τους Σαουδάραβες να μένουν στους 3, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και την καλή τους εμφάνιση για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Πλέον το συγκρότημα του Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς θα αντιμετωπίσει στην τελευταία αγωνιστική την Αργεντινή -η οποία το βράδυ του Σαββάτου (26/11, 21.00) αντιμετωπίζει το Μεξικό- και η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ τους «τρικολόρ».

Μπήκε δυνατά η Σαουδική Αραβία αλλά δεν βρήκε γκολ

Η πρώτη υποψία φάσης ήταν για τους Πολωνούς στο 6', με τον Αλ Οβαΐς να μπλοκάρει την ψηλοκρεμαστή σέντρα του Κας, νικώντας στον αέρα τον Μίλικ.

Ωστόσο ήταν φανερό ότι η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι ήταν η Σαουδική Αραβία η οποία πήρε τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και διατήρησε την κατοχή της μπάλας απειλώντας.

Στο 8' μετά από ωραία συνεργασία ο Αλ Μπουραΐκ δοκίμασε την τύχη του από μακριά, με το σουτ του να κοντράρει στον Κριχόβιακ και να περνάει κόρνερ.

Η πρώτη πραγματικά μεγάλη στιγμή όμως για τους τυπικά φιλοξενούμενους ήρθε στο 13', με τον Κανό να πραγματοποιεί φοβερή κούρσα και να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Σέζνι με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το 0-0.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς οι Πολωνοί αδυνατούσαν να αναχαιτίσουν τους αντιπάλους τους κι αναγκάστηκαν να πάρουν αρκετές κάρτες παίζοντας σκληρά.

Ο Ζιελίνσκι έβαλε μπροστά την Πολωνία

Στο 26' ήταν η σειρά των τυπικά γηπεδούχων να πλησιάσουν κοντά στο γκολ. Μετά από κόρνερ του Ζιελίνσκι, ο Μπιέλικ πήρε την κεφαλιά και ο Αλ Σεχρί με το κεφάλι γλίτωσε τους Σαουδάραβες από βέβαιη παραβίαση της εστίας τους.

Ωστόσο στο 39' το σύνολο του Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Έπειτα από καλά οργανωμένη επίθεση, ο Κας γύρισε στον Λεβαντόφσκι μέσα στην περιοχή, όμως ο στράικερ της Μπαρτσελόνα νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Αλ Οβαΐς. Ο έμπειρος επιθετικός συνέχισε την προσπάθειά του όμως και γύρισε στον Ζιελίνσκι με τον άσο της Νάπολι να στέλνει την μπάλα στον ουρανό των διχτύων για το 1-0.

VARβάτο πέναλτι για τη Σαουδική Αραβία, ύψωσε «τείχος» ο Σέζνι

Τέσσερα λεπτά μετά ο διαιτητής Σαμπάιο μετά από χρήση VAR καταλόγισε ένα μάλλον εύκολο πέναλτι υπέρ της Σαουδικής Αραβίας, καθώς το μαρκάρισμα του Μπιέλικ στον Αλ Σεχρί δεν ήταν τόσο σκληρό.

Ο Αλ Νταουσαρί ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Σέζνι, με τον Αλ Μπουραΐκ να παίρνει το «ριμπάουντ» και τον Πολωνό γκολκίπερ να αποκρούει ξανά εκπληκτικά κρατώντας το 1-0.

Στο δεκάλεπτο των καθυστερήσεων οι Σαουδάραβες θέλησαν να πιέσουν όμως δεν βρήκαν την ισοφάριση.

Οι Σαουδάραβες τις ευκαιρίες, οι Πολωνοί τα δοκάρια

Με την έναρξη της επανάληψης ήταν εμφανείς οι προθέσεις των δύο ομάδων. Οι Σαουδάραβες θα πίεζαν και οι Πολωνοί θα έπαιζαν πιο προσεκτικά για να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις.

Στο 54' οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με την μπάλα να βρίσκεται στα πόδια του Αλ Νταουσαρί στη μικρή περιοχή, με το σουτ του τελευταίου όμως να σταματά ξανά στον εκπληκτικό Σέζνι.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα χάθηκε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Ερβέ Ρενάρ, με τον Αλ-Μπουραϊκάν να αστοχεί μέσα από την περιοχή. Αμέσως μετά ο Κάνο αστόχησε ξανά μέσα από την περιοχή.

Η... απάντηση στις μεγάλες στιγμές από πλευράς Πολωνίας ήρθε στο 63'. Ο Φρανκόφσκι έκανε «γλυκιά» σέντρα και ο Μίλικ με φοβερή κεφαλιά «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Αλ-Οβαΐς.

Δύο λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν και νέο δοκάρι σε προσπάθεια του Λεβαντόφσκι, έπειτα από σέντρα που είχε γίνει αυτήν τη φορά από τα δεξιά.

Συνέχισαν να προσπαθούν οι Σαουδάραβες, το... τελείωσε ο Λεβαντόφσκι

Στο 78' οι Σαουδάραβες έχασαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Αλ Μάλκι να σουτάρει συρτά από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Τα πάντα κρίθηκαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Αλ Μάλκι έκανε ένα «φτηνό» κι απρόσμενο λάθος, με τον Λεβαντόφσκι να το εκμεταλλεύεται, να κλέβει την μπάλα και να πλασάρει σωστά και ψύχραιμα για το 2-0, σημειώνοντας μέσα σε αποθέωση το πρώτο του γκολ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου και «κλειδώνοντας» τη μεγάλη νίκη.

Ο χρόνος που απέμενε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Σαουδική Αραβία πάντως να μην τα παρατάει και να πιέζει έως το τέλος.

Τελικά δεν έμελλε να αλλάξει το παραμικρό και οι Πολωνοί θριάμβευσαν με 2-0, με τον Λεβαντόφσκι να σπαταλά τεράστια ευκαιρία στο 90' για τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Κίβιορ, Γκλικ, Κας, Μπιέλικ, Κριχόβιακ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι (62' Καμίνσκι), Μίλικ (71' Πιόντεκ), Λεβαντόφσκι

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ-Οβαΐς, Αμπντουλχαμίντ, Αλ-Αμρί, Αλ-Μπουλαϊχί, Αλ-Μπουραΐκ, Αλ-Μπουραϊκάν, Αλ-Μαλκί (85' Αλ-Ομπούντ), Κάνο, Αλ-Νταουσάρι, Αλ-Ναϊτζέι (46' Αλ-Αμπίντ, 95' Μπαντίρ), Αλ-Σεχρι (85' Ν. Αλ-Νταουσαρί)