Τυνησία - Αυστραλία 0-1: Άλμα πρόκρισης για τα «καγκουρό» (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
26/11/2022 14:00
Η Αυστραλία πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Τυνησίας για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Μουντιάλ και μπήκαν στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη της ιστορίας της σε Μουντιάλ με το πανέμορφο γκολ του Ντιουκ στο 23' η Αυστραλία απέκτησε βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στην φάση των «16» του Μουντιάλ, αφού πάει σε «τελικό» πρόκρισης με την Δανία την τελευταία αγωνιστική, ενώ αντίθετα η Τυνησία ψάχνει «θαύμα» πλέον κόντρα στην Γαλλία την τελευταία αγωνιστική και ταυτόχρονα ήττα των Δανών από τους «μπλε» σήμερα και νίκη τους κόντρα στους Αυστραλούς ώστε όλα να κριθούν στην διαφορά τερμάτων ελπίζοντας πως αυτοί θ είναι καλύτεροι στην ισοβαθμία.

Καλύτερη η Τυνησία, πιο αποτελεσματική η Αυστραλία

Το ματς ήταν χωρίς ρυθμό με τις δύο ομάδες να δείχνουν φοβικές στο ξεκίνημα αφού ήττα σήμαινε... καταστροφή και για τις δύο. Πρώτη υποψία φάσης καταγράφηκε στο 14' όταν οι Aυστραλοί δεν εκμεταλλεύθηκαν το «τσαφ» του Μεριά σε προσπάθεια που έκανε να διώξει, ενώ στο 19' ο Μσακνί έχασε το κοντρόλ μετά από κάθετη πάσα του Τζεμπαλί στο ύψος του πέναλτι και η ευκαιρία χάθηκε για την Τυνησία. Ο Ντράγκερ απείλησε ξανά στο 21' με δυνατό σουτ που πέρασε άουτ, αλλ΄στο 23' κι ενώ οι Τυνήσιοι έδειχναν να ανεβάζουν στροφές ήρθε η «ψυχρολουσία».

Ο Ντιουκς με πανέμορφη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι κι έχοντας πλάτη στο τέρμα, ύστερα από σέντρα του Γκούντγουιν, έστειλε στα δίχτυα την μπάλα βάζοντας την Αυστραλία μπροστά στο σκορ.

Οι Socceroos είχαν πετύχει αυτό που ήθελαν και άμεσα οπισθοχώρησαν δίνοντας μέτρα στην Τυνησία, η οποία άρχισε να ρισκάρει περισσότερο ψάχνοντας την ισοφάριση πριν το ημίχρονο.

Το σουτ του Μσακνί στο 38' κόντραρε στα σώματα, ενώ στο 41' ο Σουτάρ με τρομερό τάκλιν πρόλαβε τον Ντράγκερ που βρέθηκε σε τετ-α-τετ. Στο 45'+3' οι Αφρικανοί είχαν άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μσακνί να τα κάνει όλα με την... μία αλλά το πλασέ του να περνά ελάχιστα άουτ και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται.

Πιέστηκαν χωρίς να απειληθούν και κράτησαν την μεγάλη νίκη οι Αυστραλοί

Στην επανάληψη, οι Αφρικανοί προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση, όμως οι Αυστραλοί, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς και να μην απειληθούν ιδιαίτερα. Στο 71ο λεπτό, ο Λέκι απέτυχε να βρει την μπάλα, όντας σε πλεονεκτική θέση, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Μσακνί «υποχρέωσε» σε εξαιρετική απόκρουση τον Ράϊαν.

Στο 73ο λεπτό, έκανε το ντεμπούτο του στο Μουντιάλ του Κατάρ, ο δεξιός οπισθοφύλακας του Ατρομήτου, Ουαντί Κεχρίντα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι Τυνήσιοι πίεσαν «ασφυκτικά», χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, αφού δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, παρά τις... άκαρπες ατομικές ενέργειες των Σλιτί και Καζρί. Ετσι, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την νίκη των Αυστραλών, που τους... βάζει για τα καλά, στο «παιχνίδι» της πρόκρισης.

Τυνησία (Τζαλέλ Καντρί): Νταμέν, Μπρον (73` Κεχρίντα), Μεριά, Ταλμπί, Ντράγκερ (46` Σάσι), Σκίρι, Λαϊντουνί (67` Καζρί), Αμπντί, Σλιτί, Τζεμπαλί (73` Κενίσι), Μσακνί.

Αυστραλία (Γκράχαμ Αρνολντ): Ράϊαν, Κάρατσιτς (75` Ντεγκενέκ), Ρόουλς, Σουτάρ, Μπέχιτς, ΜακΓκρι (64` Χρούστιτς), Μούϊ, Ιρβάϊν, Λέκι (85` Μπακούς), Ντιουκ (64` ΜακΛάρεν), Γκούντγουϊν (85` Μαμπίλ).