Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» η Γαλατασαράι, στο Γιουρόπα η Γιουβέντους!

11/12/2013 16:24
Με γκολ του Γουέσλεϊ Σνάιντερ στο 85' η Γαλατασαραι επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ στέλνοντας τους Ιταλούς στο Γιουρόπα Λιγκ!

Η Γαλατάσαράι πήρε την πρόκριση αντί της Γιουβέντους στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς νίκησε τους πρωταθλητές Ιταλίας με 1-0 στο «Αλί Σαμί Γεν», στο παιχνίδι που συνεχίστηκε σήμερα από το 32ο λεπτό εξαιτίας της χθεσινής διακοπής λόγω έντονης χαλαζόπτωσης

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κάκιστη κατάσταση καθώς ήταν γεμάτος χιόνι και λάσπη, κάτι που δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να παίξουν ποδόσφαιρο τουλάχιστον στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες κατάφεραν να δημιουργήσουν καλές ευκαιρίες, με τον Μπουφόν να λέει «όχι» στο σουτ του Ντοργκμπά στο 57’, ενώ στο 77’ ο Μαρκίζιο δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Γαλατά, Μουσλέρα.

Τα λεπτά κυλούσαν και το 0-0 ευνοούσε τη Γιουβέντους η οποία με ισοπαλία έπαιρνε την πρόκριση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ωστόσο στο 85’ μετά από βαθιά μπαλιά και κεφαλιά-πάσα του Ντρογκμπά, ο Γουέσλεϊ Σνάιντερ νίκησε με σουτ τον Μπουφόν και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 το οποίο έστειλε στους «16» τους Τούρκους και τη Γιουβέντους στο Γιουρόπα Λιγκ!