Παναθηναϊκός-Άρης 1-0: Ο Σπόραρ τον έστειλε στα ουράνια! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
23/10/2022 21:33
Ο Παναθηναϊκός με «χρυσό» σκόρερ τον Σπόραρ στις καθυστερήσεις επικράτησε με 1-0 του Άρη, έκανε το 9 στα 9 και παραμένει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +7 από τον 2ο Βόλο.

Ο Άρης από την άλλη πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο όμως ήταν αρκετά πιο αμυντικός και σε μία στημένη φάση στο 90+2' δέχτηκε το γκολ και έμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα, ισοφάρισαν το ρεκόρ της ομάδας του Ρότσα και πηγαίνει στο Βόλο την επόμενη αγωνιστική για να γράψει ιστορία. Ανησυχία στο στρατόπεδο των γηπεδούχων για τον Αϊτόρ που αποχώρησε τραυματίας λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Ευκαιρίες, ρυθμός αλλά όλα μηδέν

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά στο 2' όταν ο Τσέριν έπιασε ένα αδύναμο είναι η αλήθεια σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πάρντιου.

Η δεύτερη καλή στιγμή ανήκε και πάλι στους «πράσινους» που αναπτύχθηκαν πολύ ωραία από τα δεξιά στο 9', ο Παλάσιος με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Ιωαννίδη αλλά το σουτ του Έλληνα επιθετικού έφυγε άουτ. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είχαν τον έλεγχο και την κατοχή και τρία λεπτά μετά «άγγιξαν» το 1-0. Ο Χουάνκαρ σημάδεψε μέσα στην περιοχή τον Μπερνάρν ο οποίος υποδέχτηκε υπέροχα την μπάλα αλλά είδε τον Κουέστα να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του.

Ο Άρης έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του επιθετικά στο 16' με τον Ιτούρμπε που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σάντσες και μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά επέλεξε μάλλον λανθασμένα να σουτάρει και όχι να πασάρει δίπλα στον συμπαίκτη του.

Οι κίτρινοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αμέσως μετά είχαν άλλη μία σημαντική στιγμή αλλά για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Μπρινιόλι χρειάστηκε να επέμβει και να στείλει την μπάλα κόρνερ στην προσπάθεια του Ιτούρμπε.

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά την κατοχή και στο 22' ο Βέρμπιτς με ένα πολύ ωραίο γυριστό προσπάθησε να σκοράρει όμως είδε την προσπάθεια του να φεύγει λίγο άουτ.

Από εκεί και έπειτα όμως οι δύο ομάδες δεν είχαν την ίδια ένταση στο παιχνίδι τους, απείλησαν ελάχιστα και έτσι έφτασαν στην ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Σλοβένικη συνεργασία και λύτρωση

Το Τριφύλλι ήταν αυτό που προσπάθησε και από την αρχή του δευτέρου μέρους να πάρει την μπάλα στα πόδια του αλλά να μην μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες. Ο Άρης περίμενε σωστά στην άμυνα του αλλά στο 66' μία αδράνεια στην άμυνα του άφησε χώρο στον Μπερνάρ να κάνει το πλασέ και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Νταμπάνοβιτς ωστόσο πήγε στο VAR να ελέγξει τη φάση και αποφάσισε να δώσει φάουλ του Βέρμπιτς στον Ετέμπο, με την απόφαση του να φέρνει διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων.

Οι φάσεις στην επανάληψη ήταν σαφώς λιγότερες, με τις δύο ομάδες παίζουν με αρκετή δύναμη και να υπάρχουν εντάσεις στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό δεν βοηθούσε στο να «ανοίξει» ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να γίνει πιο απειλητικός.

Στο 85' ο Σπόραρ δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα μετά από σέντρα του Μάγκνουσον, με τον Σλοβένο να απειλεί και πάλι μετά αλλά να φεύγει από θέση οφσάιντ και τη φάση να θεωρείται ως μη γενόμενη.

Ο Σλοβένος επιθετικός με την είσοδο του στο παιχνίδι άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της ομάδας του, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και στις καθυστερήσεις «λύτρωσε» τον Παναθηναϊκό. Ο Βέρμπιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο συμπατριώτης του πήδηξε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα τελευταία λεπτά στους γηπεδούχους, η Λεωφόρος πήρε «φωτιά« και ο Άρης δεν μπορούσε να αντιδράσει. Στο 90+6' μάλιστα έμεινε και με δέκα παίκτες καθώς ο Λουίς Πάλμα με ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Τσοκάι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά από υπόδειξη του VAR.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την ένατη φετινή του νίκη και να ισοφαρίζει το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του.

Παναθηναϊκος (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Σάντσες, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ (79' Τσοκάι), Παλάσιος (79' Αϊτόρ, 83' Βαγιαννίδης), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (63' Σπόραρ).

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Φαμπιάνο, Εν' Κουλού, Μαζικού, Οντουμπάτζο, Ετέμπο, Νταμπό, Εμπακατά (80' Παπέ Ντιοπ), Ιτούρμπε (63΄Γκρέι), Ματέο Γκαρσία (90+1' Πίρσμαν), Ζερβίνιo (63' Λούις Πάλμα).