Κύπελλο Γερμανίας: Στους «8» η Μπάγερν, πέρασαν Λεβερκούζεν,  Άιντραχτ και Βόλφσμπουργκ

Κύπελλο Γερμανίας: Στους «8» η Μπάγερν, πέρασαν Λεβερκούζεν, Άιντραχτ και Βόλφσμπουργκ

5/12/2013 01:43
Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας πήρε η Μπάγερν η οποία κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, ωστόσο ο Πεπ Γκουαρδιόλα είδε τον Άριεν Ρόμπεν να αποχωρεί τραυματίας στο 16ο λεπτό. Πρόκριση για Λεβερκούζεν, Άιντραχτ και Βόλφσμπουργκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπάγερν, η οποία μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Άριεν Ρόμπεν. Ωστόσο στο 16’ ο Ολλανδός άσος τραυματίστηκε από τον αντίπαλο πορτιέρο και αντικαταστάθηκε έχοντας βαθύ σκίσιμο στο δεξί γόνατο!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, η Άουγκσμπουργκ δεν κατάφερε να απαντήσει και στο 78’ ο Μίλερ που αντικατέστησε τον Ρόμπεν, «σφράγισε» τη νίκη πρόκρισης των Βαυαρών στους «8» του Κυπέλλου.

Πρόκριση για Λεβερκούζεν, Άιντραχτ και Βόλφσμπουργκ

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά πήρε και η Λεβερκούζεν χάρη στη νίκη της με 2-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ.

Οι «ασπιρίνες» πήραν προβάδισμα μόλις στο 23ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης (!) με τέρμα του Κρουζ, όμως στο 19’ ο Γκίντερ ισοφάρισε για τη Φράιμπουργκ, η οποία στη συνέχεια έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στη πίεση και στο 77’ ο Τζαν κατάφερε να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 το οποίο έδωσε την πρόκριση στη Λεβερκούζεν.

Από την άλλη, ο Χοσέλου με προσωπικό χατ-τρικ οδήγησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στη δύσκολη νίκη με 4-2 επί της Σαντχάουζεν, ενώ η Βόλφσμπουργκ με γκολ του Ντιέγκο στο 89’ γύρισε το ματς κόντρα στη Ίνγκολσταντ και με σκορ 2-1 πέρασε και αυτή στους «8» του θεσμού.