Basket League: Ερυθρόλευκος περίπατος και 1-0 στους τελικούς (video)

11/6/2022 23:07
Ο Ολυμπιακός κέρδισε 74-61 τον Παναθηναϊκό στον ΣΕΦ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο (23-4) και έκανε με άνεση το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον πρώτο τελικό της Basket League, επικρατώντας με 74-61 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» με μεστή εμφάνιση, έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι, επέβαλαν το ρυθμό τους και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στη σειρά, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα για το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έθεσε πολύ ισχυρές βάσεις νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε 23-4. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε οριακά τα τρία επόμενα δεκάλεπτα αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να προβληματίσει τους Πειραιώτες, έχοντας τον Νέντοβιτς σε κάκιστη βραδιά με 4/15 σουτ.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Σλούκας με 16 πόντους (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ), ενώ ο Φαλ κυριάρχησε και στις δύο πλευρές κάνοντας double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ με 6/6 σουτ. Double double και από τον Βεζένκοβ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Παπανικολάου με 8 πόντους και τη φάση του αγώνα με κάρφωμα πάνω στον Παπαπέτρου. Μοναδικό άσχημο για τον Ολυμπιακό ο τραυματισμός του ΜακΚίσικ στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον Αμερικανό να μην παίζει ούτε λεπτό στην επανάληψη και η πρώτη διάγνωση να κάνει λόγο για διάστρεμμα.

Άναρχο μπάσκετ από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βασίστηκε κυρίως σε τρεις παίκτες, με τους Παπαπέτρου και Γουάιτ να σημειώνουν 13 πόντους και τον Έβανς 11. Ο Νέντοβιτς ήταν πολύ κακός, «ξυπνώντας» αργά στο παιχνίδι, ενώ ο Παπαγιάννης αδυνατούσε να αντιμετωπίσει τον Φαλ στην άμυνα. Γενικότερα, το «τριφύλλι» είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία, παίζοντας αρκετά λεπτά στον άσο με τον Σαντ Ρος, ενώ έχασε και αρκετά ριμπάουντ, δίνοντας αρκετές δεύτερες ευκαιρίες στους γηπεδούχους.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της Τρίτης (14/6, 21:00) στο ΟΑΚΑ.

Τα στιγμιότυπα:

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-4 (!) και όπως δείχνει το σκορ ήταν ένας μονόλογος του Ολυμπιακού, ο οποίος κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό σε εφιαλτική περίοδο με 2/18 σουτ, με τους Κασελάκη και Παπαγιάννη να είναι οι μόνοι που σκόραραν από πλευράς «τριφυλλιού». Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν ιδανικά τη μπάλα, τροφοδοτόντας συνεχώς τον Φαλ, ενώ τα double team που έπαιζαν οι «πράσινοι» στον Γάλλο γίγαντα έφερναν ελεύθερα τρίποντα για τους γηπεδούχους. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν σκούρα από την άμυνα του Ολυμπιακού και δεν είχαν καμία κίνηση στην επίθεση, παίζοντας εντελώς άναρχα.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας σε 25-13 με έξι συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου και τρίποντο του Ουάιτ, ο οποίος βοηθούσε και στην άμυνα μαρκάροντας τον Σλούκα και δημιουργώντας ορισμένα προβλήματα κυκλοφορίας στους γηπεδούχους. Ωστόσο η πράσινη αντίδραση δεν θα μπορούσε να είχε συνέχεια όταν οι τέσσερις γκαρντ του «τριφυλλιού» ήταν εντελώς άστοχοι, μετρώντας 0/15 σουτ στο πρώτο μέρος. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Νέντοβιτς χωρίς πόντο σε 8 προσπάθειες. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά ρυθμούς, έμεινε πιστός στο πλάνο του και πήγε στο ημίχρονο με +18 (38-20).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά νευρικές, υποπίπτοντας σε πολλά λάθη και άστοχες προσπάθειες. Ο Μπαρτζώκας δεν ρίσκαρε με τη συμμετοχή του ΜακΚισικ ο οποίος γλίστρησε άσχημα στο φινάλε της δεύτερης περιόδου και δεν έπαιξε στο υπόλοιπο του αγώνα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να είχε τον έλεγχο και τον Παναθηναϊκό να μην είχε τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς. Η διαφορά ήταν σταθερά στο +20 και ξέφυγε σε δύο περιπτώσεις στο +23 με τα τρίποντα των Ντόρσι και Βεζένκοφ, αλλά και στο +22 με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου. Ο Παναθηναϊκός πάντως την έριξε κάτω από τους 20 και στις τρεις περιπτώσεις με τρίποντα των Σίβα, Παπαπέτρου και Οκάρο. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 55-38 με buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα μίνι σερί 7-0 κατεβάζοντας τη διαφορά στους 13 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντα των Παπανικολάου, Σλούκα και κάρφωμα του Φαλ, επαναφέροντας τη διαφορά στο +19 (63-44). Ο Γάλλος σέντερ αποσύρθηκε στη συνέχεια με double-double (14π., 11 ρ. με 6/6 σουτ) δεχόμενος θερμό χειροκρότημα.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αισθητά αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί και το τελικό 74-61 έδωσε στους «ερυθρόλευκους» με περίσσεια άνεση το πρώτο από τα τρία ροζ φύλλα που χρειάζονται για να στεφθούν πρωταθλητές Ελλάδας.