Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-0: Πάρτι για πλέι οφ στη Λεωφόρο (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
27/2/2022 21:25
Ένας εντυπωσιακός Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στη Λεωφόρο και στην ουσία εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Το «τριφύλλι» ήταν εξαιρετικό στο πρώτο μέρος, πέτυχε τρία γκολ με τους Αϊτόρ (15' πεν.), Παλάσιος (18') και Ιωαννίδη (29') ενώ είχε ένα δοκάρι και μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Ιωαννίδη.

Η ΑΕΚ από την άλλη είχε πολλά προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία, είχε βέβαια και δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος αλλά για άλλο ένα ντέρμπι παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Ο Παναθηναϊκός με την υπάρχουσα βαθμολογία και την τιμωρία με -5 του ΠΑΣ, έχει καταθέσει έφεση και περιμένει, εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στα πλέι οφ και πλησίασε την 3η ΑΕΚ στους τρεις βαθμούς.

Εξαιρετικός Παναθηναϊκός, δύο δοκάρια αλλά με προβλήματα στην άμυνα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι μετά από ένα κόρνερ στο 5' αλλά η κεφαλιά του Βράνιες έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στα πρώτα λεπτά όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16'. Λίγο νωρίτερα ο Αλεξανδρόπουλος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε τη σέντρα δεχόμενος στη συνέχεια όμως χτύπημα από τον Ρότα στο πόδι.

Ο VAR κάλεσε τον Νόμπρε για να δει τη φάση, ο Πορτογάλος καταλόγισε την παράβαση και ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «πράσινους» και δύο λεπτά μετά ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Σάντσες βρήκε ωραία τον Παλάσιος στα δεξιά, ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού πέρασε με την τα ταχύτητα του τον Τζαβέλλα, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Τσιντώτα από δύσκολη θέση.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μέσα σε ένα λεπτό στη συνέχεια είχαν δύο δοκάρια. Αρχικά ο Ανσαριφάρντ μετά από λάθος του Παλάσιος μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού. Στην εξέλιξη της φάσης και μετά το κόρνερ ο Τσούμπερ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, «εκτέλεσε» με τη μία αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο Παναθηναϊκός βέβαια ήταν άκρως αποτελεσματικός και στο 29' έκανε το 3-0. Ο Αϊτόρ σέντραρε πολύ ωραία από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης μπήκε στην πορεία της και ένα υπέροχο άγγιγμα νίκησε τον Τσιντώτα για το 3-0.

Το παιχνίδι είχε πολύ ωραίο ρυθμό, στο 31' η ΑΕΚ απείλησε και πάλι με κεφαλιά του Σάκφοχ ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Αϊτόρ δεν είχε σωστή επιλογή. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά και στο 4-0 στο 44' όταν ο Ιωαννίδης πήρε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντώτα αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ χάνοντας τρομερή ευκαιρία.

Ο Γιαννίκης στην αρχή της επανάληψης πέρασε στο παιχνίδι τους Μάνταλο, Αραούχο και Μοχαμάντι και οι δύο πρώτοι συνεργάστηκαν στα πρώτα λεπτά αλλά ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Αργεντινού στο 48'.

Προσπάθησε να αντιδράσει στην αρχή η ΑΕΚ, είχε τον έλεγχο ο Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς πιο κινητική στο δεύτερο μέρος και στο 55' απείλησε και πάλι με τον Αραούχο αλλά η προσπάθεια του κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Διούδη. Ο Παναθηναϊκός όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στην επανάληψη δεν ξεκίνησε καλά, βρήκε όμως απάντηση στις ευκαιρίες της ΑΕΚ και στο 60' ο Σένκεφελντ από την καρδιά της περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσιντώτα και στη συνέχεια το σουτ του Παλάσιος κόντραρε πάνω στα σώματα.

Στο επόμενο λεπτό οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έφυγαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Παλάσιος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή για τον Ιωαννίδη ο οποίος πέρασε και τον Τσιντώτα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Ρότα σταμάτησε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ρίξει την ένταση του αγώνα και όποτε βρει χώρους να επιτεθεί, ενώ η ΑΕΚ έψαχνε το γκολ της τιμής. Μία κεφαλιά του Τζαβέλλα στο 80' κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη και από εκεί και έπειτα δεν σημειώθηκε άλλη αξιόλογη φάση.

Το σύνολο του Γιοβάνοβιτς πήρε μία σημαντική νίκη που ανεβάζει και την ψυχολογία του ενόψει πλέι οφ, πλησίασε στους τρεις βαθμούς την ΑΕΚ και έδειξε ότι μπορεί ακόμα και να την ξεπεράσει.

Από την άλλη η Ένωση προβλημάτισε για άλλο ένα παιχνίδι και μαζεύει τα κομμάτια της για να μη βρεθεί προ εκπλήξεως και χάσει ακόμα και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (66' Κουρμπέλης), Αλεξανδρόπουλος (76' Βιτάλ), Αϊτόρ (86' Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος, Ιωαννίδης (76' Καρλίτος)

ΑΕΚ:Τσιντώτας, Ρότα, Χατζισαφί (46' Μοχαμαντί), Τζαβέλλας, Βράνιες, Σιμόες (74' Λε Ταλέκ), Σάκχοφ, Άμραμπατ, Τσούμπερ (46' Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (46' Αραούχο)