ΜΥΘΙΚΟΣ ΝΑΔΑΛ: Επέστρεψε από το 0-2 και κατέκτησε το 21o Grand Slam! (video)

30/1/2022 16:21
Ο Ράφα Ναδάλ κέρδισε με 3-2 σετ τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, επιστρέφοντας από το 0-2 (2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5) και κατέκτησε το 21ο Grand Slam της καριέρας του, ξεπερνώντας στη σχετική λίστα τους Φέντερερ και Τζόκοβιτς!

Σ’ έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών που κράτησε 5 ώρες και 24 λεπτά, ο Ράφα Ναδάλ κέρδισε 3-2 σετ τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 (2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5) και έγραψε στην ιστορία, κατακτώντας τον 21ο Grand Slam τίτλο!

Τι να πει κανείς για τον Ισπανό σούπερ σταρ, ο οποίος στα 35 του πήγε στην Μελβούρνη χωρίς παιχνίδια για 6 μήνες εξαιτίας του τραυματισμού και της επέμβασης που υποβλήθηκε, και βρέθηκε στο έρεβος του 0-2 σετ απέναντι στον εξαιρετικό Ρώσο... Κι όμως ο Ράφα κατάφερε να αντιδράσει παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε για να πάρει το 2ο σετ, αποδείχθηκε αλύγιστος στο 3ο σετ, σβήνοντας 3 break point με το σκορ στο εις βάρος του 2-3, και καταβάλοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα στο κορτ, ισοφάρισε σε 2-2 σετ, οδηγώντας τον τελικό στο 5ο και καθοριστικό σετ.

Έχοντας φέρει το σκορ στα ίσα, δε γινόταν να χάσει... Με έναν απίθανο winner στην πλάγια γραμμή, έκανε break στο σέρβις του Μεντβέντεφ για το 3-2, στη συνέχεια έσωσε τρία break point και έφτασε στο 4-2, για να ακολουθήσει love service game του Ρώσου για το 4-3. Ο Μεντβέντεφ έφτασε κοντά στο break, αλλά ο Ναδάλ κράτησε το σερβίς του και έκανε το 5-3. Όλα έδειχναν τελειωμένα αλλά το No 2 της παγκόσμιας κατάταξης έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε με break να ισοφαρίσει σε 5-5. Η βραδιά όμως ήταν του Ναδάλ, ο οποίος απάντησε με break για το 6-5 και στη συνέχεια δεν πέταξε ξανά την ευκαιρία. Με love service game, έκανε το 7-5 και ολοκλήρωσε έναν από τους μεγαλύτερους θριάμβους στην ιστορία του τένις.

Ο Ναδάλ έφτασε πλέον τους 21 τίτλους σε grand slam και άφησε πίσω του τους Τζόκοβιτς και Φέντερερ με 20. Παράλληλα έγινε ο τέταρτος στην ιστορία με τουλάχιστον δύο κούπες και στα 4 slam μετά τους Τζοκοβιτς, Εμερσον και Λέιβερ.