Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 0-1: Του έχει «πάρει» τον αέρα (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
29/1/2022 17:06
Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της Λεωφόρου απέναντι στον Παναθηναϊκό του οποίου επικράτησε με 1-0 και έβαλε «φωτιά» στη μάχη για τα πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία όμως ο Αστέρας έκλεινε πολύ καλά τους χώρους και παρά το γεγονός πως έμεινε με δέκα παίκτες στο 74', κατάφερε να πάρει τη νίκη με ένα εύστοχο πέναλτι του Μπαράλες στο 74'.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην 4η θέση του πρωταθλήματος αλλά πλέον είδε τον Αστέρα Τρίπολης να τον πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής και τον 7ο ΟΦΗ να είναι στο -4. Η ομάδα της Τρίπολης έτσι έμεινε για 7ο σερί παιχνίδι αήττητη απέναντι στον Παναθηναϊκό μετρώντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Την πρωτοβουλία ο Παναθηναϊκός, έκλεινε τους χώρους ο Αστέρας

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως «μουδιασμένα» στην αρχή του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει την πρωτοβουλία και τον Αστέρα να κλείνει σωστά όλους τους χώρους. Στο 10' οι φιλοξενούμενοι με μία ωραία ενέργεια του Σόνι έκαναν την πρώτη τελική όμως ο Μπρινιόλι δεν ανησύχησε και μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν τρία λεπτά μετά όταν μετά από καλή κυκλοφορία ο Καρλίτος βρήκε χώρο και «έπιασε» το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Τσιφτσής ήταν σε καλή θέση. Το «τριφύλλι» προσπαθούσε να παίξει κυρίως από τα δεξιά με τον Παλάσιος να φαινόταν ορεξάτος και στο 18' έκανε μία καλή σέντρα αλλά ο Τσιφτσής έδειξε σωτήρια. Αμέσως μετά ο Αστέρας βγήκε μπροστά κα είχε την δεύτερη τελική του αλλά το σουτ του Τιλίκα είχε την ίδια κατάληξη με αυτό του Σόνι.Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι περισσότερο απειλητικός από τα δεξιά και ο Παλάσιος και πάλι με μία προσωπική ενέργεια στο 24' μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Αϊτόρ να μπαίνει ωραία μέσα στην περιοχή να κάνει ένα φαλτσαριστό πλασέ αλλά αυτό να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν και πάλι αισθητή την παρουσία τους στο τέλος του ημιχρόνου αλλά ο Μπρινιόλι είχε και πάλι απάντηση στο σουτ του Μουνάφο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειλήσει από μία στημένη φάση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Σένκεφλεντ να μην βρίσκει όπως θέλει τη μπάλα. Παρόμοια φάση είχε και ο Αστέρας Τρίπολης αμέσως μετά αλλά το φάουλ του Κρέσπι πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Άντεξε με 10 παίκτες και σκόραρε ο Αστέρας

Οι ισορροπίες στον αγώνα άλλαξαν στο 74' όταν ο Μουνάφο σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σιδηρόπουλο. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να πιέσει ακόμα περισσότερο παίζοντας με παίκτη παραπάνω αλλά τελικά ο Αστέρας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 82' ο Σάντσες προσπάθησε να διώξει την μπάλα, βρήκε όμως αέρα και στο κατέβασμα του ποδιού του βρήκε στο στήθος τον Ριέρα.

Ο Σιδηρόπουλος είδε την φάση στο VAR και αποφάσισε να δώσει την παράβαση, με τον Μπαράλες να νικάει τον Μπρινιόλι και να κάνει το 1-0. Ο Σάντσες λίγο μετά πήγε να πάρει το αίμα του πίσω αλλά η κεφαλιά που έπιασε μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.

Η πίεση των «πρασίνων» πήγε να αποφέρει καρπούς στο 90' όταν ο Αϊτόρ σκόραρε μέσα από την περιοχή, ήταν όμως εκτεθειμένος παρά το γεγονός ότι η μπάλα πήγε στα πόδια του από αντίπαλο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 90+4' ο Λούντκβιστ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που προβλημάτισε με την απόδοση του.

Μεγάλη ανατροπή σωτηρίας για τη Λαμία

Η Λαμία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανούσο πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-1 του ΟΦΗ και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της.

Ο Τσιλιανίδης από κοντά στο 31' έδωσε το προβάδισμα στους Κρητικούς οι οποίοι είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και ισοφάρισαν στο 82' με πλασέ του Μανούσου μέσα στην περιοχή έπειτα από ασίστ του Αραμπούλι.

Ο Έλληνας επιθετικός μάλιστα, πέντε λεπτά μετά εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας και με ένα πανέμορφο «σκαστό» πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή!

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ (78' Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μπανγκουρά, Καραμάνος (72' Μανουσάκης), Ρόμανιτς (64' Αραμπούλι), Τσούκαλος (63' Αραμπούλι).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (90' Φελίπε), Λάμπρου, Τσιλιανίδης (74' Καμάου), Ντουρμισάι (74' Φαν Νταινεν).