Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον Πετρούνια στο Τόκιο (video)

2/8/2021 11:38
Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων, ανεβαίνοντας για δεύτερη διαδοχική φορά στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.200 βαθμούς κι ένα μικρό βήμα στην έξοδο ήταν εκείνο που του στέρησε να ανέβει σε ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.500 και το ασημένιο ο Κινέζος Χάο Γιοου με 15.300.

Πετρούνιας: «Θα τα πούμε στο Παρίσι, η καριέρα κλείνει μόνο με χρυσό!»

Ο «άρχοντας των κρίκων» μπορεί να μην πήρε το χρυσό, που ήταν ο μεγάλος του στόχος, αλλά πρόκειται αναμφισβήτητα για μια ιστορική επιτυχία για τον Έλληνα υπεραθλητή, ο οποίος λόγω της επέμβασης στον ώμο εξασφάλισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες περίπου ένα μήνα πριν την έναρξη της διοργάνωσης. Με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου έγινε ο 2ος Έλληνας μετά από τον Δημοσθένη Ταμπάκο (χρυσό, ασημένιο) με 2 μετάλλια στους κρίκους.