1/5/2021 22:22

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)
Η ομάδα γυναικών πόλο του Ολυμπιακού κέρδισε με 7-6 την ουγγρική Ντουναϊσβάρος στον τελικό του Final-4 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσα στην Βουδαπέστη!

Πρωταθλητής Ευρώπης για 2η φορά στην ιστορία του στο πόλο γυναικών στέφθηκε ο Ολυμπιακός, αποκλείοντας δύο ουγγρικές ομάδες μέσα στην Βουδαπέστη. Μετά τη μεγάλη πρόκριση επί της Ούιπεστ στα ημιτελικά, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με 7-6 την Ντουανϊσβάρος στον τελικό του Final-4 και κατέκτησαν το 2ο τρόπαιο της Euroleague στην ιστορία τους και 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιο συνολικά!

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Χάρη Παυλίδη δεν έχει ούτε μια ξένη στη σύνθεση της ενώ συμμετέχει σ' ένα πρωτάθλημα το οποίο είχε διακοπεί λόγω του κορωνοϊού, σε αντίθεση με το ουγγρικό που διεξάγεται κανονικά.

Ο τελικός βρίσκονταν στην κόψη του ξυραφιού καθ’ όλη τη διάρκεια και το σκορ πήγαινε πόντο πόντο. Πρωταγωνίστρια η Βάσω Πλευρίτου, η οποία πέτυχε τρία γκολ, μεταξύ αυτών και το νικητήριο. Μια ομάδα που… έτρωγε σίδερα στην άμυνα, «κλείδωσε» τις Ούγγρες και έφτασε τις 4 ευρωπαϊκές κούπες σε 9 τελικούς, αφού εκτός από τις 2 Ευρωλίγκες (2015, 2021) έχει κατακτήσει το Λεν Τρόφι (2014) και το Σούπερ Καπ Ευρώπης (2015).

«Ήταν ένα πολύ νευρικό παιχνίδι. Τα κορίτσια είχαν πολύ άγχος. Μόνο στα όνειρά μου μπορούσα να φανταστώ τέτοια κατάληξη όταν αρχίσαμε τον Σεπτέμβριο και με όσες δυσκολίες αντιμετωπίσαμε. Δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι αλλά είδατε τι άμυνα παίξαμε στην τελευταία περίοδο. Όλη η καρδιά μας ήταν μέσα στην πισίνα. Παίζαμε σα μανιακοί», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο μαέστρος της ομάδας, Παυλίδης.

Τα οχτάλεπτα: 3-2, 2-2, 1-2, 1-0.

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε., Μπενέκου, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ 1, Τορνάρου, Πλευρίτου Β 3, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

Ντουναϊσβάρος (Μίχοκ): Μάγκιαρι , Ζίλαγκι 2, Παλ, Γκουρισάτι, Χόρβατ, Μαγιό, Σάμπο, Γκάρντα 4, Ζιέγκλερ, Μούσκι, Μπρεζόβσκι, Ζέλακ, Σάιμπεν.




Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)

Σχόλια:

lazaros3112 1/5/2021 23:07

ο καλυτερος συλογος της ελλαδος μονο ο ολυμπιακος μπορει και φερνει ευρωπαικα τροπαια ...

alex29 2/5/2021 08:43

Μπραβο στα κοριτσια σαν φιλαθλοι θα ειμαστε παντα μαζι σας εμπρακτα.

akis 2/5/2021 11:23

μονο μπραβο τι αλλο

Aggelosfcb7 3/5/2021 00:55

μπραβο ηρθε και ευρωπαικος τιτλος παντα ετσι.

Restless 3/5/2021 04:04

TI FERNEI TO POUTANAKI THS EURWPHS XAXAXAXA ARXIMLK GAYRE POIOS ASXOLEITAI ME TO GYNAIKEIO POLO AN DEN YPHRXE H EIDHSH DEN THA TO EIXATE MATHEI AKOMA O PRAGMATIKOS PRWTATHLHTHS STO PODOSFAIRO STOUS ANTRES,GYNAIKES KAI PAIDIA EINAI O PAOK!!!!

lazaros3112 3/5/2021 08:15

ο μπαοκ ειναι πρωταθλητης της μαλακιας και εσυ προπονητης ο αρχιμαλακας....

Aggelosfcb7 3/5/2021 12:49

Ο παραπανω φιλος παοκτζης εννοειται ζει σε αλλο κοσμο ερχεται το κυπελλο ετοιμασου!!!!!

Restless 4/5/2021 04:46

OI OPADOI POU STHRIZOUN TO POUTANAKI THS EURWPHS ZOUN STON KOSMO TOUS EGW THA STAMATOUSA NA TON STHRIZW AN EKLEVA PRWTATHLHMATA OPOTE EINAI NTROPH NA EISAI KWLOPSARO EIDIKA AN EISAI ALLOTHRHSKOS [email protected]@S OPWS O LAZAROS POU TA VLEPEI OLA MONO KOKKINA...

Tasosmangas 4/5/2021 10:05

Bravo stis gynaikares Mas. As euxithoume analoges epityxies kai sto podosfairo

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται .
Μπέος: «Αμπασκάλ ο νέος προπονητής του Βόλου, κλείσαμε Κότνικ, Φαν Βέερτ και Φερνάντες»
17/05/2021 23:42
Μπέος: «Αμπασκάλ ο νέος προπονητής του Βόλου, κλείσαμε Κότνικ, Φαν Βέερτ και Φερνάντες»
Μ’ όλα τα αστέρια του στο Euro το Βέλγιο
17/05/2021 19:27
Μ’ όλα τα αστέρια του στο Euro το Βέλγιο
Ολυμπιακός - Ούιπεστ 9-8: Στον τελικό της EuroLeague οι «ερυθρόλευκες»!
30/04/2021 15:21
Ολυμπιακός - Ούιπεστ 9-8: Στον τελικό της EuroLeague οι «ερυθρόλευκες»!
Άγιαξ: Ανανέωσε ως το 2023 ο Τεν Χαγκ
30/04/2021 13:45
Άγιαξ: Ανανέωσε ως το 2023 ο Τεν Χαγκ
Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ 2-1: Πήρε προβάδισμα το «κίτρινο υποβρύχιο», ζωντανοί οι «κανονιέρηδες» (video)
30/04/2021 00:19
Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ 2-1: Πήρε προβάδισμα το «κίτρινο υποβρύχιο», ζωντανοί οι «κανονιέρηδες» (video)
La Liga: Η Γρανάδα «άλωσε» το «Καμπ Νου» και έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα! (video)
29/04/2021 22:23
La Liga: Η Γρανάδα «άλωσε» το «Καμπ Νου» και έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα! (video)
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1: Επική ανατροπή και ραντεβού με τον Ολυμπιακό  (video)
29/04/2021 21:10
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1: Επική ανατροπή και ραντεβού με τον Ολυμπιακό (video)
Κούγιας: «Άλλη ομάδα στο πρώτο παιχνίδι και άλλη χθες ο ΠΑΣ»
29/04/2021 16:10
Κούγιας: «Άλλη ομάδα στο πρώτο παιχνίδι και άλλη χθες ο ΠΑΣ»
Επίσημο: Μαρτς ο αντικαταστάτης του Νάγκελσμαν στην Λειψία
29/04/2021 15:16
Επίσημο: Μαρτς ο αντικαταστάτης του Νάγκελσμαν στην Λειψία
Νίκη Βόλου: Νέος αθλητικός διευθυντής και επίσημα ο Κατσουράνης
29/04/2021 14:57
Νίκη Βόλου: Νέος αθλητικός διευθυντής και επίσημα ο Κατσουράνης
Παναθηναϊκός: Πρόταση ανανέωσης στον Μολό
29/04/2021 14:40
Παναθηναϊκός: Πρόταση ανανέωσης στον Μολό
Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Ανατροπή κι έτοιμοι για την Πόλη οι «πολίτες» (video)
29/04/2021 00:03
Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Ανατροπή κι έτοιμοι για την Πόλη οι «πολίτες» (video)