Τσάμπιονς Λιγκ: Πάλεψε αλλά «λύγισε» η ΑΕΚ στο Μόναχο

7/11/2018 23:54
Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική για 30 λεπτά στο Μόναχο αλλά ένα χαζό πέναλτι του Τσόσιτς άνοιξε το δρόμο της νίκης στην Μπάγερν, η οποία επικράτησε με 2-0 της «Ένωσης» και την άφησε χωρίς βαθμό μετά από 4 αγωνιστικές. Και τα δύο γκολ ο Λεβαντόφσκι (30’ πεν., 71’).

Η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Μπάγερν ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγει με κάποιο βαθμό από το Μόναχο. Με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι οι πρωταθλητές Γερμανίας πήραν τη νίκη με 2-0 και πέρασαν μόνοι στην πρώτη θέση με +2 από τον Άγιαξ, ο οποίος απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Μπενφίκα στην Λισαβόνα και είναι το φαβορί για την 2η θέση του ομίλου

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν εξαιρετική στα πρώτα 30λεπτά αλλά το αχρείαστο πέναλτι του Τσόσιτς έδωσε την ευκαιρία στη Μπάγερν να πάρει το προβάδισμα. Ο διαιτητής Γιούνγκ εξάντλησε την αυστηρότητα του και ο Λεβαντόφσκι με εύστοχο χτύπημα έδωσε τη λύση στους Βαυαρούς. Τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Νίκο Κόβατς, η οποία ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και στο 71' «καθάρισε» το ματς με δεύτερο γκολ του Πολωνού στράικερ.

Πλέον είναι επιτακτική η ανάγκη για βαθμούς στο επόμενο παιχνίδι απέναντι στον Άγιαξ, προκειμένου οι «κιτρινόμαυροι» να έχουν τη δυνατότητα διεκδίκησης της 3ης θέσης στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Μπενφίκα στη Λισαβόνα.

Μόνο φοβισμένη δεν μπήκε η ΑΕΚ στην «Αλιάνζ Αρίνα». Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη κρατούσαν τη μπάλα και επιχειρούσαν να διασπάσουν την βαυαρική άμυνα, κάτι που κατάφεραν στο 5ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Λαμπρόπουλου πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νόιερ. Δύο λεπτά μετά η Μπάγερν απάντησε με κεφαλιά του Γκορέτσκα όμως ο Μπάρκας κράτησε το μηδέν.Αυτή ήταν η μοναδική καθαρή ευκαιρία των γηπεδούχων μέχρι τη φάση του γκολ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν άψογοι στο τακτικό κομμάτι, δεν επέτρεπαν στους Βαυαρούς να φανούν απειλητικοί και στο 11’ έφτιαξαν ξανά προϋποθέσεις για γκολ όμως ο Πόνσε έχασε το κοντρόλ. Το παιχνίδι κυλούσε σε χαμηλό τέμπο, ώσπου στο 29’ ο διαιτητής έδωσε αυστηρό πέναλτι για κράτημα του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι. Ο Σέρβος, έχοντας δεχτεί λίγο νωρίτερα παρατήρηση για τράβηγμα, τιμωρήθηκε για ανάλογη ενέργεια από τον Σλοβένο ρέφερι και ο Πολωνός φορ με εύστοχο χτύπημα από την άσπρη βούλα «έγραψε» το 1-0.

Με το ένα γκολ στην πλάτη και τις δυνάμεις σιγά σιγά να εξαντλούνται, το έργο ήταν πλέον αρκετό δύσκολο για τους παίκτες της ΑΕΚ, που αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα. Η Μπάγερν μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο μέρος όμως έπεσε πάνω στον Μπάρκα, ο οποίος νίκησε σε τετ-α-τετ τους Γκορέτσκα (55’) και Λεβαντόφσκι (60’), κρατώντας «όρθια» την ομάδα του. Όλα αυτά μέχρι το 71’, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπακάκης δεν βρήκε καλά τη μπάλα με το κεφάλι, η άμυνα «αδράνησε» και ο Λεβαντόφσκι «εκτέλεσε» από κοντά τον Έλληνα γκολκίπερ, διαμορφώνοντας το 2-0.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αφού στο 74’ ο Μπάρκας νίκησε σε τετ-α-τετ (και) τον Γκνάμπρι, κρατώντας το 2-0 ως το τέλος. Πλέον ο αγώνας της επόμενης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Άγιαξ αποκτά χαρακτήρα τελικού για την ΑΕΚ διότι αν ηττηθεί κι από τον Αίαντα, τότε αποχαιρετά οριστικά και την τρίτη θέση.

Μπάγερν (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκνάμπρι (87’ Σάντσες), Γκορέτσκα, Μίλερ, Ριμπερί (84’ Ραφίνια), Λεβαντόφσκι (90'+1' Βάγκνερ)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (78’ Γκάλο), Άλεφ (68’ Μοράν), Μάνταλος (79’ Μπογέ), Πόνσε